iyimi boyle bilgi sitesi

Dünyanın Dönmesi Aniden Durursa

İlginç Bilgiler 5 Nisan 2016
Dünyanın Dönmesi Aniden Durursa

Dünya saatte tam olarak 1,600 km hızla döner. Dünya bu hızla dönerken aniden durursa ne olur hiç düşündünüz mü? Bazıları düşünmüş ve bu konuda bir araştırma yayınlamışlar. Biz de sizler için bu araştırmayı derliyoruz.

“Durdurun dünyayı inecek var!” diyenler bu yazımızı özellikle okusun :)

Dünyanın Dönmesi Durursa Ne Olur?

-Her şey birbirine girer. Saatte 1,600 km hızla giden bir aracın aniden durması ve içerisinde emniyet kemeri bulunmayan insanlara ne olacağını bir düşünün. İşte Dünya’daki binalardan, okyanuslara kadar birçok şey, arabada emniyet kemeri takılmamış insanlar gibi doğuya doğru savrulurlar. Böyle bir durumda kutuplara yakın olanlar biraz daha şanslı. Çünkü kutuplara çok yakın olanların hayatta kalma şansı var. Tabii ilk etapta.

-Küresel konumlanma sistemi iflas eder. Başta hava ulaşımı olmak üzere her şey alt üst olabilir. Durma anında uçakta olanların başlangıçta bir süre hayatta kalma durumları var. Oluşacak devasa fırtınalar sonrası ne kadar havada kalabilirlerse artık.

-Kaos yaşanacaktır. Oluşacak rüzgarların hızı atom bombasının oluşturduğundan çok daha fazla olacak. Anında tüm gezegenin etrafında yangınlar çıkacaktır.

-Denizler ekvatordan kutuplara doğru hareket etmeye başlar. Çok büyük su baskınları meydana gelirken eski denizlerin yerleri çöl olmaya başlayacak. Okyanuslar yükselecek ve devasa tsunamiler oluşturacak. Okyanus suları kutuplara doğru hareket edecek. Yerkürenin yarısı ise buzlarla kaplanacak.

– Çok büyük depremler meydana gelmeye başlar. Yeryüzünde sürekli olarak depremlar meydana gelecek. Bu depremlerde birçok bina yok olacaktır.

-Okyanus tabanında büyük volkanik aktiviteler meydana gelir. Dünya’nın merkezindeki demir çekirdek de dönmeyi bırakacak. Dönme olmadan Dünya’nın koruyucu manyetik alanı da ortadan kalkmış olacak.

– Atmosferdeki oksijen oranı azalacak. Dünya üzerinde hayatta kalma şansı düşecektir.

-Dünya’nın yarısı sürekli Güneş’e maruz kalmak zorunda olacak. Yaşayan canlılar hayatlarını sürdüremeyecek kadar yüksek sıcaklıklara maruz kalacak. Dünya’nın diğer yarısı ise tam tersi buz tutacak.

Kısaca Dünya’nın durması halinde yeryüzünde yaşam diye bir şey söz konusu olmayacaktır. Neyse ki dünyanın aniden durma ihtimali yok denecek kadar azdır. Ama dünyanın her geçen gün yavaşladığı bilimsel bir gerçektir.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

ask melegi 2 Aralık 2018

bu olabilecek bir sey degil.Eger dunya dururs yasam olmaz.Tam bir kiyamet olur.Ama cok heyecanli olurdu.