iyimi boyle bilgi sitesi

Bu Yağlar Karaciğer Yağlanması Yapıyor

Sağlık 22 Şubat 2018
Bu Yağlar Karaciğer Yağlanması Yapıyor

Karaciğer, sağlığımız için çok önemli bir organdır. Karaciğeriniz sağlıklıysa sağlıklı olursunuz. Eğer karaciğeriniz sağlığını kaybederse bu tüm vücudu olumsuz etkiler. İspanya’da yapılan araştırmada düzenli olarak kullandığımız ayçiçek yağı ve balık yağının karaciğer yağlanmasına neden olduğu ortaya çıktı. Evlerimizde en sık kullandığımız yağlardan bir tanesi olan ayçiçek yağının zamanla karaciğer yağlanmasına sebep olabileceği vurgulandı.  Ayrıca balık yağının da çok masum olmadığı söylendi. İspanyol bilim insanlarının yaptığı araştırmada ayçiçek ve balık yağlarının karaciğer iltihabını tetiklediği ortaya çıktı. Araştırmacılar bu yağların her gün tüketilmesinin karaciğerde büyük hasara neden olduğunu ve karaciğer yağlanmasını tetiklediğini keşfetti.

Karaciğerin en büyük düşmanı şüphesiz alkoldür. Alkol dışı karaciğer yağlanmasının diğer faktörü ise sağlıksız beslenmedir. Ayçiçek yağı kullanımı karaciğer dokusunda kalınlaşma ve yaraya neden olarak sirozu tetikliyor ve siroz kanserle sonuçlanıyor. Balık yağı ise karaciğerin telomer uzunluğunu değiştiriyor. İki yağ da farklı şekilde alkol dışı karaciğer yağlanmasına yol açıyor. Alkol dışı karaciğer yağlanmasının başlıca belirtileri arasında kilo kaybı, hafif karın ağrısı, halsizlik, zihin bulanıklığı yer alıyor.

En sağlıklısı zeytinyağı: Ayçiçek yağı ve balık yağının zararını ortaya koyan araştırmanın sonucunda, zeytinyağının hayat boyunca karaciğeri koruduğu belirtildi.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

Nefes 22 Şubat 2018

Admin duy sesimi artık ne olursun ya lütfen lütfen lütfen sonam kapoor kojal peritk zinta hakkında bilgi ver lütfen