iyimi boyle bilgi sitesi

Balçova Agamemnon Kaplıcaları

Balçova Agamemnon Kaplıcaları

Dünyanın ilk hastanesi olarak bilinen Balçova Agamemnon kaplıcası adını, Truva kentine saldırılan Mykene Kralı Agamemnon’dan almıştır. Hepimiz Brad Pitt’in Achilles rolünde oynadığı Truva(Troy) filmini izlemişizdir. Güzeller güzeli Helen’i, Truva’lı çapkın Paris’e kaptıran Agamemnon, 10 yıl süren savaşlardan sonra Truva’yı yakıp yıkmıştır. Bu zaferden sonra da Bergama yöresindeki Anadolu kavimleriyle savaşmıştır. Bu savaşlar sonucunda birçok askeri yaralanmış ve ölmüştür. Yaralı ve hasta askerlerini bir kahinin önerisi üzerine Smyrna (İzmir) yakınlarındaki ılıcalara getirmiştir. Binlerce askerin tedavi edildiği bu kaplıcalar Antikçağ’dan Osmanlılara kadar ününü sürdürmüştür.

2500 yıldır insanlara şifa dağıtan Agamemnon Kaplıcaları, Türkiye’nin en modern ve temiz kaplıcalarından biridir. Balçova Termal Tesisleri bünyesindeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, tıbbın insanoğluna sağladığı imkanları, doğal güzelliklerle kaynaştırarak hizmet vermektedir. Su sıcaklığı 63 dereceyi bulan kaplıcalarda 3.3 oran değerinde radyoaktivite bulunmakta ve şifalı su sodyum bikarbonat ile klorür içermektedir. Balçova Agamemnon Kaplıcaları daha çok üst solunum yollarının kronik iltihapları, nefritler, romatizma sendromları, metabolizma bozuklukları ve deri hastalıklarının tedavisinde faydalı sonuçlar vermektedir.

Dünya genelinde tanınan Balçova Termal Tesisleri birçok yerli ve yabancı hastaya şifa dağıtmaktadır. Norveç Sağlık Bakanlığı ile yapılan antlaşma gereği son 12 yıldır her yıl 1100 – 1300 romatizmalı hasta Balçova Kaplıcası’nda şifa bulmaktadır. Yüzde 90 oranında başarı yüzdesiyle termal tedavi alanında Türkiye’nin en iyileri arasındadır. Sağlık Turizmi açısından Türkiye’nin lider tesislerindendir.

Tesis Hizmetleri: Tanı, balneoterapi, elektroterapi, hidroterapi, parafin ve çamur, kineziterapi, masaj tedavileri uygulanmaktadır.

Tesis İmkanları: Laboratuar hizmetleri, 10 doktor muayene odası, röntgen, Acil müdahale odası, EKG odası, toplantı salonu, kütüphane, bilgisayar ve arşiv odası, 24 Saat ambulans imkanı

balcova-agamemnon-kaplicalariBalçova Kaplıcalarında Tedavi Edilen Hastalıklar

  • Inflamatuar romatizmal hastalıklardan olan romatoid artrit, psoriatik artrit, ankilozan spondilit, kollajen doku hastalıklarında oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.
  • Kireçlenmelerin tedavisinde büyük bir başarı oranına sahiptir.
  • Fibromiyalji, bursit, periartrit, tendinit, epikondilit
  • Bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde fayda sağlanmaktadır.
  • Çocuk romatizmalarının tedavisinde fayda sağlanmaktadır.
  • Eklem hastalıkları tedavisinde fayda sağlanmaktadır.
  • Sinir hastalıklarında olumlu sonuçlar alınabilmektedir.
  • Osteoporoz, paget hastalığı, gut hastalığında etkili olabilmektedir.
  • Felçler, MS, CP, Parkinson gibi hastalıklarda olumlu sonuçlar alınabilmektedir.
  • Spor sakatlıkları, moral ve kondüsyon artırma egzersiz hizmetleri vermektedir.

Balçova Agamemnon Kaplıcası Ulaşım ve İletişim Bilgileri

İzmir’den Çeşme’ye giden karayolu (Konak yönünden geliyorsanız Narlıdere’ye giden yol) üzerindeki, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin hemen yanında yer alan İnciraltı kavşağına geldiğinizde ışıklardan sola dönün ve 1 kilometre sonra da sağa dönün; düz 500 metre daha gittiğinizde Balçova Termal Otel ve Kaplıca Tesisleri karşınıza çıkacaktır. Yok ben bu tarifden bir şey anlamadım diyorsanız akıllı telefonuzun GPS özelliği sizi oraya sağ salim götürür.

Adres : Vali Hüseyin Öğütcen Cd. No:2 35330, Balçova – İZMİR
Telefon : (232) 259 01 02 – 259 02 77

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.