iyimi boyle bilgi sitesi

Pişti Oyunu Nasıl Oynanır

Pişti Oyunu Nasıl Oynanır

Pişti oyunu, en zevkli kağıt oyunlarından birisidir. Pişti oyunu 52 kağıtlık tek bir desteyle oynanır. Oyun 2 veya 4 kişiyle oynanabilir. Oyunda temel amaç mümkün olduğu kadar çok kağıt toplamaktır. Tabii mümkün olduğu kadar çok pişti yapmakta en büyük hedeflerden biridir.

Peki Pişti Nasıl Oynanır

Oyun başladığında oyunculara 4 er kağıt dağıtılır. Yere 3 kapalı 1 de açık kağıt konulur. Oyuncular sırasıyla ellerindeki bir kağıdı yerdekinin üstüne atarlar. Yere atılan 2. kağıt bir öncekinin aynısı ise 2. kağıdı atan oyuncu o ana kadar atılan tüm kağıtları toplar. Örneğin rakip oyuncu sinek 10 attı sizde de maça 10 lu var. Maça 10’luyu attığınızda yerdeki tüm kağıtları alırsınız. Örnek de anlattığımız gibi atılan kağıtların hepsini almak için attığınız kağıt bir önceki kağıdın aynısı olması gerekir. Bunun dışında vale (J) yerdeki kağıdın ne olduğuna bakılmaksızın yerdeki bütün kağıtları alan bir kağıttır.

İki oyuncunun elindeki kağıtlar bitince yeniden 4’er kağıt dağıtılır. Destede kağıt bitince o elde kazanılan puanlar hesaplandıktan sonra yeni ele geçilir. Yine yeni el, oyunculara 4 er kağıt dağıtılması ve yere 3 kapalı 1 açık kağıt konulması ile devam eder. Her deste bittiğinde oyuncuların kazandığı puanlar toplanır.

Pişti Nasıl Yapılır

Evet şimdi geldik oyundaki en önemli unsura. Yerde hiç kağıt yokken rakibiniz yere bir kağıt attığında, siz bu kağıtla aynı olan bir kağıdı yere atarsanız pişti yapmış olursunuz. Yani yerde tek kart olduğunda sizde de o kağıttan varsa siz pişti yaparsanız. Yerden aldığınız tek kağıdı ters çevirin ki o kağıdın pişti olduğu anlaşırsın. Unutmayın pişti kağıdınızın değeri oyunda en yüksek puan olan 10 puandır. Kaç tane piştiniz varsa o kadar çok puan alırsınız.

Pişti Oyununda Bitiş Puanı

Oyunculardan birisinin puan toplamı, oyun başında belirlenen bitiş puanını ( 51, 101, 151, 201 ) geçtiği zaman oyun bitmiş olur. Genellikle 101 puan ya da 151 puan hedeflenir.

Pişti Oyununda Kazanma Stratejisi

Oyun yeni başlandığında yerde kapalı 3 kağıt ve üstte de 1 açık kağıt olduğunu söylemiştik. El başında yere koyulan kağıtları ilk alan oyuncu yerdeki 3 kapalı kağıdın ne olduğunu da görebilir. Böylece kağıt takibinde bir avantaj sağlamış olur. Pişti oyununda kağıt takibi çok önemlidir. Mesela oyunun ortalarına doğru yere kağıt atarken önceden çok çıkmış kağıtları atarsanız, rakip oyuncuda o kağıttan olma ihtimali çok az olduğu için kolay kolay kağıt vermezsiniz. Her kağıttan 4 er tane vardır. Örneğin 4 adet 3 lü, 4 adet papaz, 4 adet 2 li gibi. Eğer yerde daha önce 3 adet 5 li çıktıysa ve sizin elinizde 5 li varsa, 5’i gönül rahatlılığı ile atabilirsiniz.

Pişti Oyununda Kağıtların Puan Değerleri

Pişti oyununda puanlama olayına geldik. Oyundaki tüm kağıtlar bittiğinde, herkesin önünde biriktirdiği kağıtların puanı toplanır.

-♣ 2 (sinek 2) = 2 puan
-♦ 10 (Karo 10) = 3 puan
-Pişti =10 puan ( Pişti başına geçerlidir.) Örneğin 2 piştiniz varsa 2×10=20 puan alırsınız.
-J ile yapılan pişti = 20 puan ( Pişti başına geçerlidir.) En değerli pişti puanı.
-A(as) = 1 puan
-J(vale) = 1 puan
-Kart fazlası = 3 puan. Yani biriktirdiğiniz kağıtlar sayı bakımdan kiminki fazlaysa o kişi 3 puanın da sahibi olur.
-Bu kartların dışındaki diğer karlar puan değeri taşımaz. Sadece kart fazlasını belirlemek için kullanılır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.