iyimi boyle bilgi sitesi

Ameliyattan Sonra Dikiş Bölgesine Pansuman Nasıl Yapılır?

Ameliyattan Sonra Dikiş Bölgesine Pansuman Nasıl Yapılır?

Pansuman bir yaralanma olayında yada geçirilen bir ameliyat sonrası yarayı korumak için yapılır. Pansuman temiz bir el veya steril bir pensle yapılır. Ameliyat sonrası yara yerinin bakımı çok önemlidir. Operasyondan sonraki ilk 24 saatte yara mutlaka izlenmelidir. Yaranın altında hematom( kan birikmesi) var mı bakılmalıdır. Yara kenarlarında dolaşım kusuru var mı bakılır. İlk pansumandan Sonraki pansumanın 3 gün içinde yapılması uygundur. Yara bölgesinde bir hassasiyet, ağrı veya hastada ateşi söz konusu olduğunda, cilt altında bir enfeksiyondan şüphelenilmeli ve yara gözlemlenmelidir. Yarada cerahat varsa boşaltılması gerekir. Yaranın enfeksiyon kapması istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden temiz ve düzenli pansumanın önemi çok büyüktür. Pansuman uzman kişilerce dikkatli ve steril bir şekilde yapılmalıdır.

Ameliyat bölgesinin temiz tutulması da çok önemlidir. Ameliyat yarasının olduğu yer temiz tutulmalı ve darbelere karşı korunmalıdır.

Temiz ve düzenli kontrol edilmiş ameliyat yarasında ilk 1 haftadan sonra genellikle yara enfeksiyonları olmaz. Sağlıklı bireylerde bir haftanın sonunda dikişler alınabilir. Yaşlılarda veya beslenme bozukluğu olanlarda ise en geç 2 hafta içinde dikişlerin tamamı alınabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.