A Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir

Sağlık 10 Ocak 2017

A vitamini vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminlerden biridir. A vitamini karaciğerde depolanır. A vitamini yetersiz alındığında karaciğerde depolan A vitamini miktarı azalır. Karaciğerin depolarında azalan A vitaminin miktarı bir süre sonra kanda da düşer. Bildiğiniz üzere A vitaminin eksikliğinde sıklıkla görme ile ilgili problemler ortaya çıkar.

A Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

-Gece körlüğü
-Gözün parlaklığını yitirerek aşırı kuruması
-Gözyaşının yetersiz salgılanması
-Halsizlik
-Sık hastalanma: A vitamini vücudun bağışıklık sisteminde de görev aldığı için eksikliğinde halsizlik ortaya çıkar. A vitamini düşük olanlarda enfeksiyon riski artar. Vücudumuzdaki A vitamini eksikliği uzun sürerse, geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına neden olabilir.

A Vitamini Kaynakları Nelerdir

Büyükbaş ya da küçükbaş karaciğeri: Kasaptan sağlıklı ve temiz bir karaciğer bulursanız alıp tüketmenizi öneririz. Karaciğer oldukça besleyici bir besindir.
Yumurta sarısı: Tavuk yumurtasının faydaları saymakla bitmez. Organik gezen tavuk yumurtasının sarısı A vitamini açısından oldukça zengindir. Sanayi tarzında 45 günde büyüyen kapalı alanda beslenen tavukları ve yumurtalarını tüketmeyiniz.
Tereyağı: Evde sütten kendiniz yapabilirsiniz.
Hayvansal besinler: Sağlıklı koşullarda büyümüş hayvanların etleri de A vitamini açısından zengindir.
Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Marul, göbek, ıspanak, pazı, tere, radika, semizotu, maydanoz.
Sarı ve turuncu yapraklı sebzeler: Havuç bir numaralı A vitamini deposudur.

Günde 5 porsiyon sebze ve meyve yemek A vitaminini yeterli miktarda almaya yardımcı oluyor. Gereğinden fazla alınırsa karaciğerde büyüme, ciltte pul pul dökülme, sinir sisteminde bazı bozukluklar, avuç içinde ve ayak tabanlarında renk değişimi görülebilir. A vitamini yağda çözünen ve yağ aracılığı ile taşınan bir vitamin olduğundan emilim için tükettiğiniz yağ miktarı son derece önemli.

A Vitaminin Eksikliğinin Sebepleri

Pankreatik enzimler ve safra asidi: Safra ile ilgili sorunlar A vitamini emilimini olumsuz etkileyebilir. Pankreatik enzimler ve safra asidinde herhangi bir problem yoksa diyetle alınan A vitamininin emilim oranı yüzde 80-90’ı buluyor.
Çinko Eksikliği: Çinko da vücudumuz için çok önemlidir. Vücudunuzda çinko miktarı düşükse, bu eksiklik A vitaminin metabolizmasını bozuyor. Çinko, A vitaminin emiliminde ve taşınmasında oldukça önemli bir rol oynuyor.
E vitamini eksikliği: Bu önemli vitaminin eksikliği de A vitamini metabolizmasını bozabiliyor çünkü E vitamini, A vitaminin emilim, taşınma ve hareketlerinde önemli bir rol oynuyor.
Sağlıkız beslenme: Fast food beslenme tarzı ve yapay işlenmiş gıda ağırlıklı beslenme de A vitamini eksikliğine sebep olmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Aamir Khan Kimdir

Aamir Khan Kimdir

29 Haziran 2015
Prachi Shah Kimdir

Prachi Shah Kimdir

11 Mayıs 2017
Yusuf Çim Kimdir?

Yusuf Çim Kimdir?

10 Nisan 2016
The Expanse Dizisi

The Expanse Dizisi

24 Kasım 2015