iyimi boyle bilgi sitesi

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı aslında bir meyve suyudur. Zeytin ağacının meyvesi olan zeytinin ezilip sıkılmasıyla zeytin yağı oluşur. Tamamen doğal olarak elde edilebilen zeytin yağı, sağlığımız için çok önemli bir yere sahiptir. Zeytinyağı diğer yağlara göre daha sağlıklıdır. Zeytinyağında yüksek oranda oleik asit, ayçiçek yağında bolca linoleik asit, palm yağında ise en çok palmitik asit bulunuyor. Oleik asit tekli doymamış, linoleik asit çoklu doymamış, palmitik asit ise doymuş yağ asitleri.

Margarin fabrikalarında, doymamış karbonlar hidrojen ile doyurularak margarin elde ediliyor. Yani margarin için doğal bir yağ diyemeyiz. Oda sıcaklığında katı halde bulunan doymuş yağların sağlık açısından sakıncaları, özellikle kalp ve damar hastalıklarına neden oldukları biliniyor. Çoklu doymamış yağlar sağlığımız içim daha sakıncalıdır.Yağ asitlerinde çift bağ sayısı arttıkça oksidasyon da hızla artıyor. Zeytinyağı ne fazla doymuş, ne de fazla doymamış, sağlıklı olmasının en temel nedeni de işte bu.

Zeytinyağı Neden Sağlıklı

1- Polifenoller: Zeytinyağında şifalı madde deyince akla ilk gelen grup polifenoller. Bunlar aslında bitkilerin kendilerini oksidasyondan, böceklerden, kuşlardan (belki bizden) korumak için savunma mekanizması olarak ürettikleri bir takım acı maddelerdir. Kaliteli ve taze zeytinyağında (karabiber acısına benzer) bu acılığı hissedersiniz. Bu maddelere yapısal olarak polifenol, işlevsel olarak antioksidan deniyor. Polifenoller sadece taze üründe buluyor, biz yağı tüketene kadar yağın kendisini, biz tükettikten sonra bizi koruyorlar.

2- Oleokantal: Zeytinyağında bulunan şifalı maddelerin en önemlilerinden biri de oleokantal. Zeytinyağını yaraya sürmek iyi gelir. Ayrıca mide dostudur. Size bu konuda bir hikaye anlatalım.

İtalya’da yaptığı gezi esnasında zeytinyağı deneyen bir bilim insanına genzinin gerisinde hissettiği yakıcılık hissi tanıdık geliyor. Laboratuvarına bir örnek götürüp incelediğinde zeytinyağında bulunan oleokantal maddesinin (eczanelerde Advil veya Nurofen olarak bulunan) ağrı kesici, ateş düşürücü ve enflamasyonu azaltıcı ibuprofen ilacıyla aynı etkiyi gösterdiğini keşfediyor.

Hangi Zeytinyağını Almalıyız ve Zeytinyağını Evde Nasıl Saklamalıyız

Zeytinyağını ilaç niyetine kullanmak isteyenler Natürel Sızma olanı tercih edebilir. Mümkün olduğu kadar doğal yollarla elde edilmiş ve şişede ürün seçmeye çalışın. Zeytinyağında bulunan klorofilin, ışığın etkisiyle oksidasyonu tetikler. Bu yüzden zeytinyağını ışıktan korumak gerekir. Evdeki zeytinyağınızı karanlık bir şişede saklamanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.