iyimi boyle bilgi sitesi

Yumurta Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yumurta Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kahverengisi daha mı iyi yoksa beyazı mı daha iyi sorusunu birçok kez duyarız ama bunun bir önemi yoktur. Önemli olan yumurtayı yumurtlayan tavuğun sağlıklı bir ortamda sağlıklı bir şekilde beslenmesidir. Yumurtanın kabuk rengi besin içeriğini etkilemiyor. Yani kahverenginin besin değeri beyazdan daha yüksek diye düşünmeyin. Ekmek gibi değil! Yumurtanın sarısının daha koyu olması da besin değerinin daha yüksek olduğunu göstermiyor.

Yumurta Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

1– Yumurtanın sağlıklı koşullarda yaşayan tavuklardan elde edilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Tavukların dışarıda serbestçe otladığı tavuklardan çıkan yumurtalar olmasına önem verin. Doğada serbest dolaşan tavuk yumurtasında kolesterol daha düşüktür.

2– Yumurtayı kırdığınızda taze yumurtanın sarısı bütünlüğünü korur. Yumurta tazeliğini kaybettikçe sarısı da çabuk dağılır.
3– Yumurta satın alırken kartonu iyi inceleyin. Kırık varsa almayın. Kırık yumurtalar Salmonella mikrobu taşıyabilir.

4– Yumurtaları yüzebilecekleri tamamen su dolu bardaklara koyun. Yumurta suyun içinde yatay durumda kalırsa taze, yarı yatay durumda kalırsa 7-10 günlük, dik yüzüyorsa bayat demektir.

5– Yumurtanın bayat olup olmadığını anlamak için yumurtayı elinizde sallayabilirsiniz. Eğer yumurtadan ses gelmiyorsa yumurtanız taze demektir.

6– Başka bir yöntem de yumurtayı haşladıktan sonra soymaktır. Soyduğunuz yumurta eğer zor soyuluyor ise yumurtanız taze demektir.

7– Yumurtanın bozulup bozulmadığını anlayabileceğiniz en güvenilir yol yumurtanın kokusunun değişmesidir. Eğer yumurtanın kokusunda bir değişiklik hissediyorsanız yumurtanız bozulmuş demektir.

8– Omega 3 yönünden zengin yumurta alabilirsiniz.

Omega 3’ten zengin yumurta ne demektir: Omega 3 yağından zengin tohumla (örneğin; keten tohumu) beslenen tavukların yumurtası Omega 3’ten zengin olur. Sağlığımız için çok daha yararlı olacaktır.

Yumurtanın bayat olup olmadığını anlamak için bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler için “Yumurtanın Taze mi Bayat mı Olduğunu Anlamak İçin Uygulanacak Yöntemler” isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.