iyimi boyle bilgi sitesi

Yumurtanın Tazeliği Nasıl Anlaşılır

Güncel Bilgiler 7 Nisan 2017
Yumurtanın Tazeliği Nasıl Anlaşılır

En zengin protein kaynaklarından biri olan yumurtanın taze olması çok önemlidir. Peki bu protein deposu yumurtanın taze olduğunu nasıl anlayabiliriz. Bunun için uzun uzun yöntemler anlatmayacağız. Evde çok basit bir şekilde yapacağınız testle yumurtanın bayat mı yoksa taze mi olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun için 2 basit yöntem vardır.

Yumurtanın Taze mi Bayat mı Olduğunu Anlamak İçin Uygulanacak Yöntemler

1-Su dolu kap yöntemi: Yumurtanın tazeliği hakkında en garanti yöntem su testidir. Su testi yaparak yumurtanın taze olup olmadığını 3 saniyede öğrenebilirsiniz. Bu test için sadece su ve bir bardak gerekli. Yumurtaları yüzebilecekleri tamamen su dolu bardaklara koyun. Yumurta suyun içinde yatay durumda kalırsa taze, yarı yatay durumda kalırsa 7-10 günlük, dik yüzüyorsa bayat demektir.

2- Görerek test yöntemi: Yumurtanın taze mi bayat mı olduğunu anlamanın diğer bir yolu da, yumurtayı bir tabağa kırmaktır. Taze yumurta kırıldığında sarısı dağılmaz ve bir bütün halinde kalır. Yumurta sarısının rengi parlak sarıdır. Bayat yumurta kırıldığında ise sarısı dağılır. Yumurtanın akışkanlığı da azalmıştır. Bu 2 yöntemle yumurtanın bayat mı yoksa taze mi olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Yumurtayı Taze Olarak Saklamak İçin

Pazardan ya da marketten aldığınız yumurtanın tazeliğini daha uzun koruması için, yumurtaları orijinal karton kutusunda ve buzdolabında muhafaza edin. Yumurtaları kullanmadan hemen önce yıkayın. Buzdolabına kaldırmadan önce yıkarsanız, üzerindeki doğal koruyucu tabaka kaybolur. Güçlü kokulu besinlerle birlikte bulundurmayın. Yumurta kabuğu etraftaki kokuları çekebilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.