iyimi boyle bilgi sitesi

Varis Tedavisinde Üzüm Çekirdeği Tedavisi

Varis Tedavisinde Üzüm Çekirdeği Tedavisi

Avrupa’da ilaç niyetine tabletler halinde satılan üzüm çekirdeği, birçok hastalığın tedavisinde yardımcı besin takviyesi olarak kullanılıyor. Üzüm çekirdeği bilinen en güçlü antioksidan besinlerden biridir. Yapılan bazı araştırmalarda E vitamini açısından 50 kat daha güçlü olduğu ortaya çıkmıştır. İlk defa Fransa’da keşfedilen üzüm çekirdeği 40 yıldır Avrupa’da kullanılıyor.
Üzüm çekirdeği 1947 yılında Bordeaux Üniversitesi’nden emekli tıp profesörü, Fransız kimyager Jack Masquelier tarafından keşfedilmiş.

Fransız kimyager Jack Masquelier, yaptığı bazı gözlemlerde üzüm çekirdeğinin hamile kadınların bacaklarında oluşan ödemi 48 saat içinde tamamen giderdiğini görmüştür. Bunun üzerine üzüm çekirdeğiyle ilgili yeni araştırmalar yapmaya başlamıştır. Bu araştırmalar sonucunda üzüm çekirdeğinin kuvvetli bir damar koruyucu olduğunu keşfetmiştir. 1950 yılında üzüm çekirdeği, Resivit olarak bilinen ve Fransa’da satılan ilk damar koruyucu ilaç olmuş.

Doktor Masquelier ve arkadaşları, üzüm çekirdeğinin varis üzerindeki etkisini doğrulayan dokuz deney yapmışlar. Bu araştırmalar sonucunda, göz kamaşması, gece körlüğü, maküler dejenerasyon gibi göz sorunlarının, arterit, saman nezlesi, alerji ve burun kanamalarını tedavisinde de etkili olduğunu gözlemlemişlerdir.

Jack Masquelier’e göre düzenli olarak üzüm çekirdeği alırsanız, damar duvarlarınız güçlenecektir. Diş eti kanaması olanlar için müthiş olumlu etkileri olacaktır.

Üzüm çekirdeği, varis sorunlarında damar cidarı hasarlarına ve damar üzerine yaptığı olumlu etkilerle iyileşme sağlar. Damar duvar yapısını korur, varis genişlemelerinin önüne geçer. Damar koruyucu etkisi ve içerdiği yağlarla kalp sağlığını korur.

Damarlarınızın zayıfladığını nasıl anlayabilirsiniz?

Dişlerinizi fırçaladığınızda diş etleriniz kanıyorsa ve göz korneasında bir kan lekesi fark ediyorsanız sizde damar zayıflaması görülme ihtimali vardır. Bu belirtilere ilave olarak geceleri kendinizi yorgun hissediyorsanız ve baldırlarınız şişerek ödem oluşturuyorsa bu durumda damar zayıflığınız vardır demektir.

Varis ve damar hastalıklarında üzüm çekirdeği tedavisi nasıl uygulanmalıdır?

Günde ortalama olarak 100-150 mg üzüm çekirdeği ekstresinin tüketimi sizi damar hastalıklarına karşı koruyacaktır. Size tavsiyemiz günde 1 avuç kara üzüm çekirdeği yemenizdir. Bu tür bitki takviyelerini kullanmak için doktorunuzun onayını almayı unutmayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.