iyimi boyle bilgi sitesi

Varis Neden Oluşur ve Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır

Varis Neden Oluşur ve Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır

Varis Nedir?

Varis, toplar damarların duvarlarının zayıflamasına bağlı olarak bu duvarların kalıcı biçimde genişlemesidir. Varisler en çok bacaklarda görülür. Özelikle vücudun en fazla basınç altında kalan bölümü olan bacakların alt bölgesinde görülüyor. Ana toplar damarların içindeki kapakçık bozukluğu sebebiyle varis hastalığı başlar. Varisin cilt üzerindeki görünümü ise; ince kıvrımlı mor damarlar şeklindedir. Yapılan araştırmalara göre her 100 kişiden 15’inde varis bulunuyor. Görüntü olarak rahatsız ediciliğinin yanında sağlık yönünden de zararları vardır. Şöyle ki varis tedavi edilmediği takdirde ilerleyerek kanın pıhtılaşmasına yol açar ve Kronik Venöz Yetmezliği(KVY) adı verilen hastalığa zemin hazırlar. Varis vakaları kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.

Varisli_DamarlarVaris Neden Oluşur?

Teknolojinin bu kadar gelişmediği yıllarda insanlar çok fazla araç kullanmadıkları için daha çok yürürlerdi. Bu nedenle de varis gibi dolaşım bozuklukları pek fazla görülmezdi. Ama günümüzde birçok yere araçlarla ulaşım yapıyoruz. Bu yüzden daha az hareket etmiş oluyoruz. Ayrıca gelişen teknoloji sebebiyle de artık daha fazla masa başı iş yapıyoruz. Bu hareketsiz yaşantımıza düzensiz beslenme ve bunun sonucunda gelişen aşırı kilo eklendiğinde varise zemin hazırlamış oluyoruz.

Toplar damarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Damarlardaki kapakçıklar tek taraflıdır ve kanın kalbe doğru akmasını sağlar. Hareketsizlik sebebiyle damarlarda biriken kan zamanla pıhtılaşmaya başlar ve derinin yüzeyinden ince mor veya kırmızı renkte örümcek ağı gibi görülmesine neden olur.

Duş alırken suyun çok sıcak olması da varis oluşumda başka bir etkendir . Sıcak su damarları genişletir. Bu yüzden varisleri olan kişiler aşırı sıcak ortamlardan rahatsız olurlar. Sauna, hamam ve kaplıca gibi sıcak ortamlardan uzak durarak ılık suyla yıkanmak, varis oluşumu riskini azaltır.

Varis Belirtileri

1- Ağrı: Varisin ilk belirtisi bacaklarda ağrı olmasıdır. Ağrı duyulan bölge genellikle dizin alt bölgesidir. Varis, akşam saatlerinden sonra daha fazla ağrı oluşturur. Genellikle yürümek gibi bacak kaslarını çalıştıran egzersizlerle, ayağı yükseltmekle veya varis çorabı giymekle ağrı azalması sağlanabilir. Hatta bazı durumlarda ayak bileğinde şişme oluşabilir. Ama bu şişme tek noktada oluşmaz, ayakta genel bir şişlik durumu yapar ve varisli yerlerde kaşıntı olur.

2- Yorgunluk: Varisli hastalar uzun süre ayakta durduğunda varisi olmayan kişilere göre daha çok yorulurlar. Ayrıca varis bacaklarda ağırlık hissi oluşturur.

3- Kramp: Geceleri genellikle uyku halindeyken bacaklarda kramp görülebilir. Ayak parmaklarında uyuşma görülebilir. Varis olan bölgelerde kaşıntı olabilir.

varisVaris Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılmalı?

1- Sabahları bacaklarınız 5dk soğuk su içinde kalacak şekilde bekleyin: Varis oluşumlarında ve örümcek damarlardan kaynaklanan iltihaplanmayı önlemede oldukça etkilidir. Kan dolaşımınızı hızlandırarak kanın pıhtılaşmasını engeller.

2- Uzun süre ayakta durmayın: Ayaklarınızı dinlendirmek için kendinize vakit ayırın. Gün içerisinde ayaklarınızı dinlendirmek için düz ve rahat bir yere uzanıp bacaklarınızı yüksek bir yere koyun ve bu şekilde 5-10 dakika yatın. Bu sayede varis oluşma riskini azaltabilirsiniz. Eğer varisiniz varsa ve ağrı yapıyorsa bu dinlenme şekli sayesinde ağrılarınız azalacaktır.

3- Elma sirkesini bir tülbente döküp ince örümcek ağı görünümlü varisli bölgeye uygulayın: Sirke her derde deva bir doğa mucizesidir. Sirkeli türbenti 20 dk bacağınızda bekletin. Bunu günaşırı uygularsanız, bacaklardaki örümcek ağı görünümünü engellemiş olursunuz. Elma sirkesinin kas gevşetici ve iltihap dağıtıcı özelliği olduğu için varis oluşumunu önlemede ve örümcek ağı damarlanma şikayetlerini gidermede oldukça etkilidir.

4- Çok yüksek topuklu ayakkabı giymeyin: Biraz daha uzun görünmek veya şık olmak için giydiğimiz topuklu ayakkabılar yüzünden mor damarlı bacaklarımız olabilir. Bu yüzden çok uzun süre topuklu ayakkabı giyilmemelidir.

5- Her gün düzenli yürüyüş ve spor yapın: Tertemiz bir doğa ortamında yürüyüş yapabilirsiniz. Yüzme, bisiklete binme gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Bu sayede sadece varise karşı değil pek çok sağlık sorununa karşı önlem almış olursunuz.

6- Dolaşım bozukluğuna engel olabilecek giysilerden uzak durun: Dar pantolanlar ve giysiler kan dolaşımını olumsuz etkilediği için varislere yol açabilir.

7- Yağlı ve hamur işi yiyeceklerden uzak durmalıyız: Geldi yine konu kilo almaya. Birçok sağlık sorununa zemin hazırlayan aşırı kilo, varis oluşumunda da oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Yağlı yiyecekler yerine balık, brokoli ve lifli yiyecekler tüketmeliyiz. Bol su içip taze meyve tüketmeliyiz. Kış günlerinde taze sıkılmış portakal suyu tüketmeliyiz. Düzensiz beslenmekten ve aşırı kilo almaktan kesinlikle uzak durmalıyız.

Not: Varis sorunu erken zamanda tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde bacaklarda ödem, şişme ve damar tıkanıklığına yol açar. Ciddi sorunlara sebebiyet veren varislere cerrahi müdahaleyle işlem yapmak zorunda kalınabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.