iyimi boyle bilgi sitesi

İştah Kapatıcı ve Yağ Yakan Yiyecekler Nelerdir

İştah Kapatıcı ve Yağ Yakan Yiyecekler Nelerdir

Bazı meyvelerin yağ yakıcı ve iştahı kapattığını biliyor muydunuz? Çoğumuz istemli ya da istemsiz bir biçimde sürekli bir şeyler atıştırma gereksinimi duyarız. Sonrada pişmanlık duyup keşke yemeseydim diye düşünürüz. Bu kısır döngü bu şekilde devam eder. Her ne kadar diyet ve egzersizde yapsanız da iştahınız açık olduğu sürece kilo alıp verme dengesi hep sabit kalacaktır. Ancak bazı meyvelerin mideyi tok tutucu etkisi ve iştah kesici özellikleri size kilo vermede yardımcı olabilir. Meyveler beslenme programının içerdiği kadar tüketilmelidir. Verilen miktarın dışına çıkmamak gerekir. Peki nedir bu hem yağ yakmanızı kolaylaştıran hemde  iştahınızı kesecek olan meyveler.

İştah Kesen ve Tok Tutan Meyveler

Elma: İştah kesici meyveler denilince ilk akla gelen şey elma olmalıdır. Elma tokluk hissi verir. Elmayı soymadan tüketin. Çünkü kabuğunda çeşitli lifler ve vitaminler bulunmaktadır. Birde elma yerken üzerine biraz tarçın atıp yerseniz şeker seviyesini dengeler ve aynı zamanda da kilo kontrolünü sağlamış olursunuz.

Su: Vücudun susuz kalması, genelikle açlık hissi ile karıştırılır. Böyle bir durumda günde 2 litre su tüketmek gerekmektedir. Özellikle her ara öğünlerden önce 2 bardak su için. Bu sizin yemek yeme isteğini azaltıp daha az gıdalarla doymanızı sağlayacaktır.

Greyfurt: Greyfurt %90’ı su olduğundan dolayı, metabolizmayı hızlandırmak ve kilo vermek için çok faydalı bir meyvedir. Vücudun yağ yakma sürecini destekleyen özel enzimler ihtiva eder. Her ana öğünden önce yarım greyfurtu günde 3 kez tüketin. Yada greyfurtun suyunu da içebilirsiniz. Bu yöntem yağ yakımı ve kilo vermek için idealdir. Çünkü greyfurt metabolizmayı harekete geçirir ve  tokluk hissi verir.

Yeşil çay: Hem yağ yakıcı hem de iştah kapatıcı özelliğe sahiptir. Antioksidan özelliği de gösteren yeşil çay, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketmenizi öneririz.

Limon: Tam bir yağ dokusu düşmanıdır, yağların hızla erimesini sağlar. Limon suyu içmek tüm vücudu alkalileştirip, pH seviyesini dengeler. He sabah bir bardak sıcak su içine biraz limon suyu ilave edip tüketirseniz yağ yakımına buradan başlamış olursunuz.

Yumurta: Protein bakımından zengin bir gıda olduğundan sabahları haşlanmış yumurta tüketirseniz gün boyu tokluk hissi verir ve çabuk acıkmanızı önler.

Çilek: kalorisi düşük olduğundan kilo vermek adına oldukça idealdir. Aynı zamanda açlık hissini ortadan kaldırır.

Badem: Günde iki avuç düzenli olarak badem tüketirseniz iştahı keser. Lif oranı yüksek olduğundan, uzun süre tok tutup kilo vermeye ve göbek erimesine yardımcı olur. Ayrıca kan şekerinin dengeli seviyede olmasını sağlar.

Yulaf Ezmesi:Yulaf ezmesi lif açısından zengin içeriği sayesinde tokluk hissi verir. Karnınız acıktığında bir kase yoğurtla yada yağsız sütün içinde yulaf ezmesi yerseniz diğer öğüne kadar sizi tok tutacaktır.

Not:  Sonuç olarak yağlarımızdan kurtulmak istiyorsak düzenli egzersizi yaşam tarzı haline getirmeliyiz. Çünkü hiçbir gıda tek başına kilo vermede çözüm değildir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.