iyimi boyle bilgi sitesi

Kripto Para Piyasasında Kullanılan Bazı Terimlerin Anlamları

Bilim ve Teknoloji 9 Haziran 2021
Kripto Para Piyasasında Kullanılan Bazı Terimlerin Anlamları

ATH: “Tüm Zamanların En Yüksek Fiyatı” inin kısaltmasıdır ve bir yatırımın tarihinde ulaştığı en yüksek değer olarak tanımlanır. ATH İngilizce “All Time High” kelimelerin kısaltmasıdır.

ATL: Tüm zamanların en düşük fiyatı” anlamına gelir ve ATH’nin veya tüm zamanların en yüksek seviyesinin tersidir.

Account: Hesap demektir. Erişim genellikle bir kullanıcı adı ve parola aracılığıyla elde edilir, ancak kripto para birimleriyle, genellikle özel anahtar ile yapılır.

Accumulation: Akümülasyon Kripto para fiyatının yükseliş ya da düşüş dalgalanmaları olmadan bir süre dar bir fiyat aralığında hareket etmesini ifade eder.

Address: Taraflar arasında kripto para alımı ve gönderimi gerçekleştirmek üzere paylaşıma açık bir şekilde kullanılan ve alfa numerik karakterlerden oluşan güvenli tanımlayıcı niteliğindeki kod kümesini ifade eder.

Addy: Adresin kısaltmasıdır. Adres, halka açık olan ve kripto para biriminin alınmasına izin veren harf ve sayı dizilimi.

Airdrop: Daha fazla talep yaratması için insanlara yeni bir kripto para birimini özgürce dağıtma sürecidir. Yeni bir kripto para birimi oluşturulduğunda, kullanıcı kazanması gerekir. Airdrop bunun bir yoludur.

Algorithm: Algoritma, bir sorunu çözecek bir dizi adım olarak tanımlanır.

Altcoin: Bitcoin dışında herhangi bir kripto para birimi olarak tanımlanır. Sxp, xem, xvg, Doge gibi coin ve tokenler altcoindir.

Arbitraj: Bir pazarda düşük bir fiyata bir şey satın alıp başka bir pazarda kar için satarak para kazanma işidir. Arbitraj, kripto para birimleri dahil hemen hemen her ürünle yapılabilir.

Bag: Çanta / Sepet Kriptopara portföyünü ifade eder.

Bear / Bearish:  Piyasada en çok duyduğunuz kelimelerden birisidir. Ayı piyasası demektir. Düşüş’ piyasası, tüm (kripto) piyasa eğiliminin aşağı doğru bir düşüş içinde olduğu anlamına gelir. “Düşüş” ün zıttı ise“boğa” olarak adlandırılır.

Bear Trap: Bir ayı tuzağı , bir kripto para biriminin performansı tersine dönen bir fiyat trendinin yanlış sinyallerini gösterdiğinde ortaya çıkan bir piyasa modelidir.

Bear flag: Ayı bayrağı, piyasanın muhtemelen düşüş eğilimine başlayacağına dair fiyat grafiğinin bir göstergesidir. Bu, “boğa bayrağı” nın tam tersidir.

Bitpay: Çevrimiçi mağazaların bitcoin’i ödeme olarak kabul etmesine izin veren çevrimiçi bir bitcoin ödeme hizmeti sağlayıcısıdır.

Bitstamp: Dolar karşılığı Bitcoin satın alabileceğiniz yada satabileceğiniz popüler Bitcoin borsasıdır.

Block: Blok, bir blok zinciri içinde oluşturulan tek bir dijital kayıt olarak tanımlanır. Her blok bir önceki bloğun bir kaydını içerir ve birbirine bağlandığında bunlar “zincir” olur. Blockchain teknolojisi kalıcı, güvenli dijital kayıtlar oluşturur. Blok zincirini bir kayıt defteri olarak hayal ederseniz, o kitaptaki her sayfa bir “blok” olarak bilinir.

Blockchain: Bir grup insanın bir konuda anlaşmaya vardığını kanıtlamak için kullanılan dijital bir kayıt olarak tanımlanır. Blok zinciri kayıtları kalıcıdır ve çok güvenlidir, manipülasyonu önler. Blockchain teknolojisinin ilk örneği, Bitcoin işlemlerinin ilk kayıtlarıdır.

Bollinger Band: John Bollinger tarafından geliştirilen, basit hareketli ortalamaları esas alan indikatörün adıdır. Bollinger bantları fiyatların göreceli olarak yüksek veya düşük olduğu hakkında fikir vermektedir. Bu indikatörün değerlendirmesine göre fiyat; üst banda yakınsa göreceli olarak yüksek, alt banda yakınsa göreceli olarak düşüktür.

Bull Trap: Boğa tuzağı, fiyatın tekrar yükseleceğine dair yanlış bir sinyaldir (ayı piyasası sırasında). Ancak, kısa bir yükselişin ardından fiyat tekrar keskin bir şekilde düşer.

Bull flag: Boğa bayrağı, piyasanın muhtemelen yukarı doğru bir trend başlatacağına dair fiyat grafiğinin bir göstergesidir.

Bull market: Boğa piyasası, menkul kıymetlerin fiyatlarının yükseldiği veya yükselmesinin beklendiği finansal piyasaların durumudur.

Bullish: Boğa piyasası  yani yükseliş piyasası, tüm (kripto) piyasanın yükselme eğiliminde olduğu anlamına gelir.

Burned Coin: Üretilmiş ancak herhangi bir sebeple geliştiriciler ya da kullanıcılar tarafından yakılıp kullanılamaz hale getirilmiş kriptopara miktarını temsil eder. Kriptopara bir kere yakıldıktan sonra tekrar transfer edilemez ya da harcanamaz.

CMC: Coinmarketcap’ın kısaltmasıdır. Bu, kripto para birimlerini ve borsaları listeleyen ilk web sitelerinden biridir.

CZ: Changpeng Zhao (Çince’de 赵长鹏) anlamına gelir. Coinmarketcap’in sahibi olan ve Binance borsasının sahibidir. Bnb ve Sxp gibi coinlerin sahibidir.

Cloud Mining: Bulut madenciliği, uzaktan bağlantı ile normal madencilik gibidir, Bu genellikle elektrik maliyeti düşük bölgelerde bulunan şirketlerden kiralanmaktadır.

Coin: Kendisine ait bir blokzinciri platformuna sahip olan ve bir projeden bağımsız olarak faaliyet gösterebilen, bir ödeme methodu olarak kullanılabilen para birimi benzeri dijital değerdir. Ayrıca kriptopara birimleri için kullanılan genel terimdir.

Cold Wallet: Özel anahtarlar ve İnternet ile erişimin doğrudan yapılmadığı kripto para birimini depolamak için kullanılan bir cüzdandır.

Contract address: Akıllı sözleşme tarafından kullanılan bir adrestir. Ethereum için her bir belirteç ERC-20 standardına dayanır ve bir sözleşme adresine sahiptir.

Crypto: Kripto, kriptografi veya kripto para biriminin kısaltmasıdır. Crypto- “gizli” anlamına gelen Yunanca sözcükten gelir.

DApp: Merkezi Olmayan Uygulama veya dApp, teknolojisinin bir bilgisayar ağında halka açık olarak çalışan bir yazılım uygulaması olarak tanımlanır. Bir dApp ile teknoloji, tek bir kuruluş yerine birçok kişi tarafından sürdürülmektedir. Bu ağ, teknoloji güvenliğini sağlar. Bir bilgisayar korsanı, neredeyse tüm ağ bilgisayarlarına erişemedikleri ve orada ayarlayamadıkları sürece uygulamanın verilerini yanlış bir şekilde değiştiremez. dApp ayrıca “DApp” veya “Dapp” olarak da yazılabilir.

DEX: Merkezi Olmayan Borsa veya DEX, kripto para birimlerinin, bir şirketin parasını veya kriptosunu onlar için tutmadan, doğrudan kişiden kişiye alınıp satıldığı bir yer olarak tanımlanır. Merkezi bir borsada, müşteri kriptolarını borsaya verir ve güvenli bir şekilde tutacaklarına güvenir. Değişim, bu depozitonun değerini hareket ettirmelerine ve daha sonra temsil ettikleri kripto para biriminde çekmelerine olanak tanır. Merkezi olmayan bir borsa, kripto paranızı sizin için tutacak birine güvenmenizi gerektirmez. Bu pozitif kalite, “güvensizlik” olarak bilinir.

DeFi: “Merkezi Olmayan Finans” ın kısaltmasıdır. Blockchain teknolojisini kullanan çeşitli finansal araçlar, uygulamalar ve hizmetlerden oluşan yeni bir finansal ekosistem olarak tanımlanabilir. Bu, tüm bu projeler için genel bir terimdir ve her geçen gün büyümektedir. DeFi işlevselliğinin örnekleri, stablecoin, merkezi olmayan borsalar, türevler, tahmin piyasaları veya borç verme ve borçlanma sistemleri biçimindeki bankacılık hizmetleridir. Sonuncusu eşler arası veya havuzlu olabilir. Geleneksel finans endüstrisindeki ürünlerin ve hizmetlerin çoğaltılmasının yanı sıra yalnızca blok zincir teknolojisi ile mümkün olan yenilikçi yenilerin bir kombinasyonudur.

Dead Cat Bounce: Ölü Kedi Sıçraması Kripto para fiyatının gözardı edilemeyecek bir düşüş hareketinden sonraki kısa süreli yükselişini ifade eder.

Deposit: Depozito, daha sonra güvenliğini garanti eden bir bankaya verilen para olarak tanımlanır. Ancak, birisi kripto para yatırdığında, parayı transfer etmez.

Dildo: Kripto terimiyle, madeni para fiyatındaki büyük bir artışı ifade eder. Fiyatta ani bir artışın meydana geldiği anda, bir mum grafiğinde bir “mum çubuğu” yükselir. Bazılarına göre, bu fenomen bir yapay yükseliş gibi görünüyor.

Dump: Ani Fiyat Düşüşü Kripto para fiyatının kısa zaman dilimi içerisinde, rutin piyasa hareketlerinin aksine hızla düşmesini ifade eder.

ERC-20: Temel olarak Ethereum’u kullanarak yeni kripto para birimi oluşturmak için önerilen bir dizi kural ve standart olarak tanımlanır. ERC-20, bu kuralları ve standartları takip eden Ethereum teknolojisi ile yapılan kriptoları tanımlar.

Electrum Wallet: Electrum cüzdan, insanların bitcoin’i daha hızlı ve kolay bir şekilde saklamasına olanak tanıyan güvenli ve ücretsiz bir cüzdandır. Bitcoin işlemleri, blockchain olarak bilinen dijital bir kayıtta tutulur ve dünya çapında binlerce insan tarafından sürdürülür. Her geçen gün büyüyen bu dijital kayıt, 2016’da 100 gigabaytı aştı. Cüzdan, kayıt ağı (blok zinciri) ile etkileşime giren ve kullanıcıların dijital paralarını almalarına, saklamalarına ve göndermelerine olanak tanıyan bir yazılımdır. Bir electrum cüzdanının yararı, tüm büyük blok zinciri dosyasını indirmek ve sürdürmek zorunda olmamasıdır.

Ether: (ETH) Ether, Ethereum blok zincirinin yerel kripto para birimidir. Web sitelerine göre, dağıtılmış uygulama platformunu çalıştırmak için gerekli bir unsurdur (yakıt). Platform müşterileri tarafından talep edilen işlemleri yapan makinelere yapılan ödeme şeklidir. Platformu kullanmak için işlem ücretleri Ether ile ödenir ve gaz limiti ve gaz fiyatına göre ölçülür.

FOMO: Kayıp Korkunun kısaltmasıdır. FOMO, genellikle bir paranın değerinin artmaya başladığını gördüğünüzde ve henüz ona sahip olmadığınızda hissedilir.

FUD: Korku, Belirsizlik ve Şüphenin kısaltmasıdır.

Fork: Dijital kayıtlarda blok zinciri olarak bilinen bir bölünmedir. Blok zinciri, kalıcı, güvenli dijital kayıtlar oluşturmak için kullanılan teknolojidir. Blok zincirini, o kitaptaki her yeni sayfanın “blok” olarak bilinen bir kayıt defteri olarak hayal edin. Bloklar, blok zinciri olarak bilinen şeyi yaparak birbirine bağlanır.

Formasyon: Formasyon kelimesi içerdiği anlam açısından birden fazla öğrenin belirli bir düzlem üzerinde uyum içerisine yer alma şekli olarak yorumlanabilir. Hiçbir formasyon %100 güvenilir değildir ,öncelikle bu unutulmamalıdır.Formasyonlar bize hisse senelerinin teknik olarak fiyatlarının gelecekte hangi yöne gittiği konusunda bilgi verir.

Gas Limit / Price: Gaz limiti bir miktar ethereumdur ve insanlara işlemleri kaydetmeleri ve diğer yazılım eylemlerini yapmaları için ödeme yapmak üzere çok az miktarda ethereum ile çarpılır. İşi tamamlamak için gaz miktarı yetersizse, iş başarısız olacaktır. Öte yandan, biraz daha fazla gaz ödeyebilir ve bilgisayarların görevinizi daha erken tamamlamasını bekleyebilirsiniz.

Gas: Gaz, işlemlerini kaydetmek ve diğer yazılım eylemlerini gerçekleştirmek için bilgisayarlarını kullanan kişilere ödenen küçük bir ethereum miktarıdır.

Gwei: Ethereum’u diğerine göndermek için işlem ücretlerini hesaplamak için kullanılan çok az miktarda bir ethereum madeni paradır. Bir ethereum coin 1 milyar (1.000.000.000) gwei değerinde.

HODL: “Tutmanın” yanlış yazımı olarak tanımlanır. “Sevgili Yaşam İçin Bekle” nin kısaltılmış bir biçimine dönüşmüştür.

Halving: Yarılanma, “yarım” anlamına gelen Eski İngilizce bir kelimeden gelir. Kripto para birimlerinde madencilik, blok zinciri olarak bilinen dijital kayıt üzerindeki bilgilerin kaydedilmesi ve doğrulanması için bir bilgisayar sürecidir. Bitcoin ve diğer para birimlerinde madencilik, bilgisayarların karmaşık bir matematik problemini çözmek için birbirleriyle rekabet etmesini de gerektirir. Çözüldüğünde, blok zincirine eklenebilecek yeni bir blok keşfedilir ve ilk önce matematik problemini çözen bilgisayara yepyeni bir bitcoin ödülü verilir. Yarılanma, bitcoin madenciliği ödülünün yarı yarıya azaltılmasıdır.Ayrıca ,bitcoin’in ilk çıkarıldığı andan, ilk 210.000 blokun çıkarılmasını takiben madencilere tanınan ödüllerin yarı yarıya inmesini ifade eder.

Hard Fork: Sert çatallanma Bir kripto para biriminin işlemlerinde bir anlaşmazlık olarak tanımlanır ve ardından teknolojide kalıcı bir değişiklik yapma kararı , grubun bir kısmının kendi kripto para birimini oluşturmak için bölünmesiyle sonuçlanır .Blokzincirindeki tüm düğümlerin benimsemesi gereken aksi takdirde ağdan ayrılmasını gerektirecek şekillerde doğrulama kurallarında da değişiklik yapılmasını ifade eder. Daha önce doğrulanmış bir işlemi geçersiz hale getiren veya doğrulanmamış bir işlemi geçerli kılan teknik değişikliği ifade eder.

Harmonik Trade: Borsa ya da forex piyasaları aracılığıyla ticaret yaparak gelir elde etme amacı güden kişilerin kullanabileceği teknik analiz formasyonlarından birisi de harmonik formasyonlardır.Harmonik formasyon aslında fibonacci teknik analiz yönteminin içerisinden doğmuştur ve birbirinden ayrı düşünülmesi pek mümkün değildir.

Hash: Kriptografik özet Verileri rasgele bir sayı ve harf dizisine dönüştürmek için algoritmik bir işlem uygulanmasını ifade eder. Böylece, blok zincirine girilmek istenen veri, zincir içerisinde yer edinmesini sağlayan dijital bir parmak izi haline gelir.

ICO: İlk Para Teklifi veya ICO, yeni bir kripto para birimi veya jeton genel olarak halkın yatırım yapması için uygun hale geldiğinde zamana duyarlı bir süreç olarak tanımlanır. “İlk Jeton Teklifi” veya “ITO” ve “Jeton Oluşturma Etkinliği”.

JOMO: Joy of Missing Out’un kısaltmasıdır. Bu, yaptığınız şeyi yapmanın ve kaçırabileceğiniz değerli hiçbir şey için endişelenmemenin zevkidir.

Launchpad: Blockchain projelerinin fon toplamasına ve ekosistemde ismini duyurmasına yardımcı olan bir platformdur. Mevcut projeleri tanıma, takip etme ismini duyurma adına bu tarz projeler stake farm gibi özellikler ile inovasyon planlamalarını insanlara duyururlar.

Litecoin (LTC): Litecoin, işlem hızında iyileştirmeler ve işlem maliyetinde azalma ile bitcoin teknolojisine dayalı bir kripto para birimidir.

MACD: Hareketli Ortalama Yakınsama / Iraksama” anlamına gelir. Bu, tüccarlar tarafından bir fiyattaki eğilimin ne olduğunu görmek için kullanılan bir indikatör. Temel olarak 26 günlük üssel hareketli ortalamanın 12 günlük üssel hareketli ortalamadan çıkartılması ile elde edilmektedir. MACD göstergesinde yer alan sinyal çizgisi ise alış ve satış sinyalleri için tetikleyici olarak kullanılmaktadır.

Mainnet: Ana Ağ Blokzinciri üzerinde katılımcıların işlemleri gerçekleştirebileceği, herkesin erişimine açık ve çalışır durumda olan ana ağı ifade eder.

Margin Trading: Marjin ticareti, marjı kullandığınız yerde yatırım yapmanın bir yolunu tanımlar. Marj, yatırım gücünüzü artırır. Marj, genellikle yatırım yaptığınız finansal hizmetler şirketinden ödünç alınan bir varlıktır (hisse senetleri veya kripto para birimleri) ve daha fazla para kazanma umuduyla daha büyük yatırımlar yapmanıza olanak tanır. Bu avantaj, kaldıraç olarak bilinir. Ödünç alınan varlıklar ücretsiz değildir, marjları içeren her işlem için faiz ödemeniz gerekir. Marj, yatırımcının gerçekte sahip olduğundan çok daha fazla varlığı kontrol etmesine izin vererek ona daha fazla para kazanma veya kaybetme fırsatı verir.

Market Capitalization (Market Cap): Piyasa değeri, tüm kripto paraların toplam değerini gösterir. Yeni başlayanların çoğu, söz konusu tokenin değerinin çok mu az mı olduğuna karar vermek için yalnızca bir tokenin birim fiyatına bakma hatasını yapar. Piyasa değeri bunun için daha uygun bir araçtır.

Market Maker (MM): Bir piyasa yapıcı veya bazen MM olarak anılan, bir varlığın emir defterine aktif olarak satış ve satın alma emirleri veren işlem tahtasının hakimiyetini koruyan bir kişi veya şirkettir. Piyasa yapıcı, piyasanın her iki tarafında olmak suretiyle, spread’i kullanarak bir kar elde edebilir. Piyasa yapıcıların da o varlığa likidite sağladıkları için önemli bir rolü vardır.

Max Supply: Maksimum arz, bir kripto para birimi için mevcut olabilecek maksimum coin sayısıdır. Bitcoin ile maksimum arz 21 milyondur. EOS gibi diğer kripto para birimlerinde ise maksimum arz yoktur, bu nedenle coin sayısı artmaya devam edecektir.

Megabitcoin: MBTC kısaltması olarak da bilinen megabitcoin, bir milyon bitcoin veya 1.000.000 bitcoin’dir. Bunu bir bitcoin’in binde biri veya bir bitcoin’in 0.001’i olan millibitcoin veya mBTC’dir.

Metamask: MetaMask, tarayıcınıza Ethereum transfer etme imkanı sunan ayrıca erc20 tabanlı cüzdan uygulaması olan oldukça kullanışlı bir uygulamadadır. Bu uygulama Ethereum işlemlerini ortalama kullanıcı için oldukça kolaylaştıran ve Ethereum’un gelişmesine büyük katkı sunan bir uzantıdır.

Microbitcoin: Aynı zamanda uBTC kısaltması olarak da bilinen Microbitcoin, bir bitcoin’in milyonda biri veya bir bitcoin’in 0.000001’idir.

Mining Pool: Madencilik havuzu, bir ödül için blok zincirindeki karmaşık bir matematik problemini çözmek için hesaplama güçlerini birleştiren bir grup insan olarak tanımlanır.Madencilerin doğrulama işlemleri için kullandıkları işlem güçlerini zincirin bir sonraki bloğunu oluşturmak üzere yönlendirdikleri ve ölçek ekonomisinin sağlandığı yapıyı ifade eder. Madencilik havuzundaki sisteme göre madenciler, ödülleri anlaşmalara göre bölüşürler.

Mining Rig: Madencilik donanımı Madencilik için kullanılan bilgisayar türünü ve bilgisayar donanımını ifade eder. Bu donanım sadece madencilik faaliyeti yapmak amacıyla bir araya getirilmiş olabileceği gibi zaman zaman madencilik yapmak üzere çalıştırılıyor da olabilir.

Mining: Madencilik, karmaşık bir matematik problemini çözmek, bilgileri gözden geçirmek ve doğrulamak ve blok zincirine eklenecek yeni bir kayıt oluşturmak için bilgisayar gücünü kullanma süreci olarak tanımlanır.“Kripto Madencilik” olarak da bilinir. Matematiksel bir bulmacayı çözerek blokların bir blok zincirine eklendiği bir süreçtir. Blok ayrıca bu blok zincirindeki işlemleri içerebilir ve daha sonra doğrulanmış ve değişmez hale gelecektir. Blok zincirine bağlı olarak madencilik bir CPU, GPU, özel donanım veya hepsinin bir kombinasyonu ile yapılabilir.

Moon (Mooning): Bir kripto para biriminin veya token’in fiyatındaki hızlı artışı tanımlamak için kullanılır. Genellikle “Coin X yükseliyor!” Gibi sohbetlerde kullanılır.

NFT: Değiştirilemez tokenin kısaltmasıdır. Bu, benzersiz bir varlığı temsil eden bir simge türüdür. Bunlar dijital olabilir veya gerçek dünyadaki varlıkları temsil edebilir. Örnekler, bir oyundaki kılıç veya bir toprak parçasının mülkiyetidir. NFT’ler genellikle , benzersiz ve bölünemezdir. Ethereum blok zinciri, ERC-721 ve ERC-1155 standartlarıyla NFT oluşturmayı kolaylaştırır.

Neo (NEO): Neo, geliştiricilerin kendi kripto para birimlerini oluşturmalarına izin veren Ethereum’a benzer teknolojiye sahip bir Çin kripto para birimidir. Ethereum kripto evreninde 2 numara olduğu için neo ile onu karşılaştırmak neo’nun değerini artırdı. NEO ile geliştirilen ilk para Redpulse’dur. Çin ülkesinin etheriumu olarak da bilinir.

Node: Düğüm, veri alma ve gönderme yoluyla bir ağa katılan herhangi bir bilgi işlem cihazı (bilgisayar, telefon vb.) Olarak tanımlanır.

Noob: Karmaşık kripto dünyası gibi belirli bir konuda çok tecrübeli olmayan bir kişiye noob veya bazen n00b olarak yazılabilir. Bu kişi konu hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunu düşünebilir, ancak aslında bilmiyor ve çoğu zaman da öğrenmek istemiyor. Yeni başlayanlardan başlayanlardan farklıdır. Konu onlar için yenidir ve konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için sorular sorarlar.

P2P: Eşler arası veya P2P, iki veya daha fazla bilgisayar arasında doğrudan bilgi, dosya veya diğer verileri paylaşmalarına izin veren bir bağlantı olarak tanımlanır.

Paper Wallet: Kağıt cüzdan, kripto para biriminize erişmek ve harcamak için gereken bilgileri içeren bir kağıt parçasıdır. Cüzdan, kayıt ağı (blok zinciri) ile etkileşime giren ve kullanıcıların dijital paralarını almalarına, saklamalarına ve göndermelerine olanak tanıyan bir yazılımdır. Kağıt cüzdanlar genellikle paranıza erişmek için bilgileri yedeklemek için veya bilgisayar korsanları gibi birinin bilgisayarınızdan çalmasını önlemek için tek kayıt olarak kullanılır. Kripto paraların herhangi bir dijital ortama ihtiyaç duymaksızın özel adres/açık adresinin okunabilmesine imkân sağlayan QR koduyla birlikte yer aldığı fiziki belgeyi ifade eder.

Ponzi: Ponzi şeması, yatırımcılara tek bir kötü karakter tarafından büyük karlar (çok az riskle) vaat edildiği yasadışı bir aldatmaca olarak tanımlanır. Orijinal yaratıcısının adını taşıyan bir Ponzi programı, müşterilere asla değerli bir ürün veya hizmet sağlamaz.

Private Key: Özel anahtar, yalnızca sahibi tarafından bilinen ve kripto para birimlerini harcamalarına izin veren bir harf ve sayı dizisi olarak tanımlanır. Bir başkasının tüm paranızı alabilmesini istemediğiniz sürece özel anahtarınızı ASLA PAYLAŞMAYIN!

Public Key: Genel anahtar, kripto para biriminin alınmasına izin veren bir harf ve sayı dizisi olarak tanımlanır. Ancak, genel anahtarların genel adresler olarak kullanılması güvenli kabul edilmez.

Pump and Dump: Pompalama ve boşaltma, bir varlığın (hisse senedi, kripto para birimi, vb.), İnsanların fiyatı (pompa) kar elde etmek için bu yüksek fiyatlardan satabilmeleri için yükselttikleri yasadışı bir manipülasyon olarak tanımlanır. Dump ise bunun tam tersidir. Kripto para piyasaların’da fiyatın kısa zaman dilimi içerisinde, rutin piyasa hareketlerinin aksine hızla yükselmesini ifade eder.

Regulation: Düzenleme, yetkili bir kuruluş tarafından bir faaliyeti kontrol etmek için oluşturulan ve cezaların kullanılmasıyla uygulanabilen kurallar ve kanunlar olarak tanımlanır.

Rekt: Rekt tamamen yıkılmış ve harap olmuş olarak tanımlanmaktadır. Kripto para biriminde, toplam mali kayıp anlamına gelir. Bu, “harap” kelimesinin kasıtlı olarak yanlış yazılmasıdır.

Ripple (XRP): Ripple, bankalar ve şirketler gibi kuruluşların neredeyse hiçbir ücret ödemeden güvenli ve anında para göndermesine olanak tanıyan teknolojiye sahip bir kripto para birimidir.

SEC: Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu veya SEC, yatırımcıları korumaktan ve adil ve organize yatırım piyasalarını sürdürmekten sorumlu bir Amerikan devlet kuruluşudur.

Satoshi Nakamoto: En popüler kripto para birimi olan bitcoin’in kurucusu ve yaratıcısıdır. En küçük bitcoin miktarı (0.00000001) de onun adını taşıyordu, buna Satoshi deniyordu.

Satoshi: 100 milyon parçaya bölünebilen Bitcoin’in en küçük birimini ifade eder.

Örnek: Türk Lirası için kullandığımız Kuruş’un Bitcoin için karşılığı Satoshi’dir.

Scamcoin: Madeni paraya destek veren ve yatırım yapanlardan onu çalarken yaratıcısı için para kazanmak için oluşturulmuş sahte bir kripto para birimidir.

Shilling: Shilling, bir kişinin sübjektif olarak bir kriptopara veya ICO’yu tanıtmasıdır. Bu bazen sadece bir istek ve bazen de mümkün olduğunca çok alıcı veya yatırımcıyı, fiyat yükselecek diye mümkün olduğunca ikna etmek içindir.

Shitcoin: Kendisinden bahseden kişinin beğenmediği herhangi bir kripto para birimidir. Bitcoin olmayan herhangi bir madeni para veya yeni veya gelişmiş teknolojiden yoksun bir madeni para veya lansmandan sonra değersiz hale gelen bir madeni para olabilir.

Short: Bir varlığın fiyatının düşmesi üzerine işlem yaptığınız bir ticaret stratejisidir. Oldukça riskli bir taktiktir ve bu yöntemle kolayca para kaybedebilir yada kazanabilirsiniz. Bu nedenle, yalnızca yüksek risk toleransı olan deneyimli traderler ve yatırımcılar için yararlıdır. Shorting geleneksel finans dünyasından gelen, ancak artık kriptoda da mümkün ve çoğunlukla çoğu kriptopara’da yapılıyor. Kısaltması , ödünç alınan varlıkların piyasada satılarak daha düşük bir fiyattan geri satın alındığı ve farkla kazanç sağladığı bir uygulamadır. Daha yüksek kazançlar için yüksek kaldıraç kullanmak da mümkündür, ancak bu, daha da fazla kaybetme riski taşır.

Smart Contract: Akıllı Sözleşme Blokzinciri ağı üzerinde yer alan veriler üzerinde sınırları önceden belirlenen bir akış içerisinde işlem yapılmasını sağlayan ve güvenli bir bilgisayar ağı tarafından doğrulanan merkezi olmayan platformu ifade etmektedir. Hukuki bağlayıcılık taşımayan akıllı sözleşmeler, tarafların zincirin içeriği hakkında anlaşarak kriptografik olarak imzalanmasıyla blokzinciri ağına yüklenmektedir.

Stablecoin: Stabil kriptopara Üreticisi tarafından karşılığında 1:1 oranında itibari para rezervi tutulan ve kriptopara alım satım platformlarında USD, EUR, GBP, JPY vb para birimleri yerine kullanılan kriptoparalar. Örn. USDT Tether), Pax Paxos Standart), TUSD True USD) vb.) Ancak alım satım platformlarındaki işlem komisyonları nedeniyle bu kriptoparaların fiyatları 1 birim üzerinde ya da altında olabilmektedir.

Stake: Hisse, kullanıcı tarafından teminat olarak yatırılan kripto para birimi miktarı olarak tanımlanır. Bazı kripto para birimleri için bahis, işlemlerin doğruluğunu kaydetmeye ve doğrulamaya uygun hale gelmek için bir gerekliliktir. Teşvikleri, her işlem için her kullanıcı tarafından ödenen ücretleri kazanmaktır.
Stop loss: Zararı durdurma işlemi olarak adlandırılır,yatırımcı tarafın’dan alım satım işlemlerinde karar verilen bir fiyat seviyesidir.

Tether: Genellikle borsalarda USDT olarak adlandırılır. Bu, yaklaşık 1 ABD doları değerine eşittir, Kökleri ABD’de bulunan blockchain tabanlı stabil bir kripto para birimidir.

Token: Bir simge, değeri, hizmetleri veya bir ürünü temsil eden bir şey olarak tanımlanır.Dağıtık defter teknolojisinin kriptoparalar haricinde bir diğer uygulama örneği olarak ortaya çıkmıştır. Mevcut bir blokzinciri üzerinde bir proje ekosistemi içerisinde belli bir değer veya faydayı temsil eden dijital kripto varlıkları ifade eder. Ethereum’un akıllı sözleşmeleri üzerinde üretilen projeler buna örnek olarak verilebilir.

Total Supply: Toplam arz, bir kripto para birimi için şu anda mevcut olan ve yakılmış herhangi bir madeni para içermeyen madeni para miktarının tamamıdır. Madeni para yakmak, kripto para birimini harcanamaz bir adrese gönderme eylemidir.Bir kriptoparanın piyasada işlem gören toplam adedini ifade eder.

Volatility: Oynaklık, bir varlığın fiyatının belirli bir süre içinde ne kadar değişebileceğinin ölçüsüdür. Apple ve Google gibi yerleşik şirketlerin hisse senetleri, bir günde çok değişebilen kripto para birimlerinden çok daha düşük bir oynaklığa sahiptir.

Volume: Hacim, belirli bir süre boyunca alınıp satılan varlıkların (hisse senetleri, para birimi vb.) Miktarı olarak tanımlanır. Hacim, “satın alma hacmi” (“satış hacmi” olarak da bilinir) ve “teklif hacmi” (“satış hacmi” olarak da bilinir) olarak ayrılabilir.

Wallet: Cüzdan, blockchain ile etkileşime giren ve kullanıcıların dijital paralarını alıp göndermelerini sağlayan bir yazılım olarak tanımlanır.

Whales: Balinalar, kripto para birimi gibi büyük miktarlarda bir varlığı alıp satmak için çok parası olan kişiler veya kuruluşlar olarak tanımlanır. Büyük miktarları taşıma yetenekleri onlara fiyatları manipüle etme potansiyeli verir.

White Paper: Beyaz kitap, karmaşık bir ürün veya hizmeti açıklamak ve yatırımcıları faydalarına inanmaya ikna etmek için tasarlanmış bir pazarlama belgeleri koleksiyonu olarak tanımlanır.

Whitelist: Beyaz liste, onaylanan veya izin verilen öğelerin / katılımcıların listesi olarak tanımlanır.

YTD: Yatırım tavsiyesi değildir Kriptopara birimleri sohbetleri için yapılan bu kısaltma her hangi bir ürün için fikir beyan edilirken bunun yatırım tavsiyesi olarak algılanmaması için kullanılır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.