iyimi boyle bilgi sitesi

P Vitamini Nedir ve P Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur

P Vitamini Nedir ve P Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur

P vitamini, günümüzden 70 yıl önce bulundu. 70 yıl önce bulunmasına rağmen, p vitaminin etkileri günümüzde daha yeni anlaşılmaya başlanmıştır. Biyoflavonoid olarak bilinen P vitamini, turunçgillere sarı ve turuncu rengini veren suda çözünen vitaminlerden biridir. P vitamini, C vitaminine oldukça benzer özellikler taşımaktadır. P vitamini,  flavon denilen vücut için oldukça yararlı öğeleri içermektedir. P vitamini özellikle meyvelerin posasında daha çok bulunur. P vitamini vücutta depolanmaz, fazlası hemen vücuttan atılır bu yüzden fazla tüketilmesinin herhangi bir zararı yoktur. P vitamini,  antioksidan, anti-enflamatuar, antialerjenik, antiviral ve anti-kanserojen özelliklere sahiptir. A vitamini, C vitamini ve E vitamini gibi, P vitamini de antioksidandır.

P Vitamini Adını Neyden Alır

P vitaminin, kılcal damar geçirgenliği oldukça iyidir. Bu yüzden geçirgenlik kelimesinin İngilizce karşılığı olan “Permeability” kelimesinin ilk harfini alarak P vitamini olarak isimlendirilmiştir. Hücrelere atardamar ile getirilen oksijen ve besin dokularda kullanılır. Oksijen ve besinler kullanıldıktan sonra ortaya karbondioksit ve diğer atık maddeler ortaya çıkar. P vitamini bu atıkların toplardamarlarla uzaklaştırılmasında önemli roller oyar.

P Vitamini Bulunan Yiyecekler

Yer fıstığı
At kestanesi kabuğu
Greyfurt
Mandalina
Brokoli
Fındık
Yeşil çay
Mango
Kiraz
Erik
Havuç
Domates
Limon
Marul
Menekşe yaprağı
Portakal
Taze biber
Yumurta

P Vitamininin Faydaları Nelerdir

1– Genel itibariyle C vitaminine yardımcı olduğu söylenebilir. C vitamininin emilimini artırarak kayba uğramasının önüne geçer.
2– P vitamini, damar geçirgenliğinin artmasını sağlar. Böylece damarlarda plakların oluşması nedeniyle meydana gelen tıkanmanın(arteroskleroz) önlenmesine yardımcı olur.
3– Kılcal damarların yırtılmasını ve kanamasını önlemeye yardımcıdır. Bunun dışında kılcal damarları enfeksiyona karşı koruyarak dayanıklılığını artırır. Kılcal damarların geçirgenliğinin artırılmasında ve yapısının korunmasında oldukça etkilidir.
4– Kadınlarda menopoz döneminde D vitamini ile birlikte alınan P vitamini östrojen hormonuna benzeyen bir etki gösterir ve özellikle sıcak basması şikâyetlerini azaltmada oldukça etkilidir.
5– Alerjen bir madde olan histamin maddesinin salınımını azaltarak alerjik sorunlarda olumlu rol oynar.

P Vitamini Eksikliğinde Neler Görülebilir

1– P vitamini eksikliğinde C vitamini eksikliğinde meydana gelen belirtiler görülür. Bunların dışında İnflamasyon olarak ifade edilen dokuların kızararak şişmesi ve ağrılar görülmesi durumu yaşanır.
2– Kılcal damar yırtılmaları ve kanamaları da P vitaminin eksikliğinde karşılaşılan vakalardır.
3– Kaslarda ve baldırlarda kramplar yaşanması.
4– Eklemlerde şişliklerin görülmesi.
5– Çabuk yorulma, tahammülsüzlük ve öfke hali.
6– Vücutta denge kaybı oluşması.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

esra ersoy 24 Haziran 2018

Lutfen kundali bhagya dizisi hakkinda bilgi verir misin mumkunse en kisa zamanda