iyimi boyle bilgi sitesi

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Belgesel

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Belgesel

1- Cosmos: Bir Uzay Serüveni (2014): Evrenin gizemine ışık tutan mükemmel akıcı bir belgesel. IMDb 9.5 puana sahip olan bu mükemmel belgesel listenin birinci sırasını sonuna kadar hak ediyor. Evrenin görkemini ortaya çıkaran belgesel, Kozmik Takvim ve Hayal Gücü Gemisi gibi yaklaşımlarla birbirinden güzel ve ilginç bilgileri izleyicilere basit bir dille anlatıyor. Ünlü ve sempatik fizikci Neil deGrasse Tyson‘ın anlatımıyla bu güzel belgesel serisini beğenerek izleyeceğinize inanıyoruz.

2- İnsan Gezegeni (2011): İnsanoğlu ile doğa arasındaki muhteşem, karmaşık, derin ve bazen meydan okuyan ilişkinin nefes kesici bir şekilde anlatılıyor. Belgesel IMDb 9.3 puan ile en çok izlenen ve beğenilen belgesellerden biri. Her bölüm belli bir habitatı konu alıyor. Belgeselde insanların aşırı derecede olumsuz şartlarda çarpıcı ve akıllı çözümleri nasıl buldukları anlatılıyor.

3- Yeryüzü (2006): IMDb 9.5 puan ile yine en güzel belgesellerden biri. 100 yıl önce dünya üzerinde sadece bir buçuk milyar insan vardı. Bugünse insan nüfusu 7 milyar civarında. Buna rağmen insan elinin neredeyse hiç değmediği yerler halen var. Bu belgesel dizisi sizleri vahşi doğanın son kalelerine götürerek gezegenimizi ve vahşi yaşamı hiç görmediğiniz bir gözle gösteriyor.

4- Afrika (2013): 2016 yılında 90 yaşına giren BBC, son elli yılda birçok belgeselle imza attı. Afrika 2013 belgeseli de dünya genelinde en çok izlenen ve beğenilen belgesellerden biri oldu. IMDb: 9.3 puan ile izlenmesi gereken belgesellerden biri.  Sir David Attenboroughs, bu belgesel programında nefes kesici bir yolculukla türlü türlü canlının yaşadığı dev Afrika kıtasını yeniden keşfediyor.

5- Hayat (2009): IMDb 9.1 puan ile en dikkat çeken belgesellerden biridir. Planet Earth’ün yapımcıları doğal hayatı sinematik bir dille ekrana aktarmayı başarmış.

6- Yuva (2009): Mutlaka ama mutlaka izlenmesi gereken belgesellerden biridir. IMDb: 8.6 ile zaten iddialı bir belgeseldir. Gezegenimizin geleceğini kurtarmak için hala geç değil. YUVA(Home), dünyanın ve üzerinde yaşayan canlıların kurtuluşu için neler yapılmalıdır ya da yapılmamalıdır bu konuya ışık tutuyor. Home belgeseli, içinde yaşadığımız yuvamız olan dünyayı nasıl kirletip ölüme süreklediğimizi gözler önüne seriyor.

7- Koy (2009): IMDb: 8.5 puan almış. Dünyanın konuştuğu büyük olay yaratan ‘The Cove’ yunus trajedisi yaratan Japonların suçluluk duygusu duymadan olayları nasıl örtbas ettiklerini ve dünyanın bu konuya nasıl sessiz kaldığını anlatan on ödüllü bir belgeseldir. Yunusların acı dolu hayatları anlatılmaktadır.

8-BBC Channel – Büyük Dünya Tarihi Belgesel Serisi: IMDb Puanı: 8.4 almış olan belgeselde, insan tarihinin 70 bin yıllık sürecini, tarihin büyük olaylarını ve tarihin ünlü kişilerini konu alıyor. Bu güzel belgesel sizi görsel efektleri ve canlandırmalarıyla sizi zamanda bir yolculuğa çıkartacaktır.

9- Zamanın Ruhu (2007): IMDb: 8.3 olan bu sıradışı belgesli izlemenizi tavsiye ederiz. Bildiğiniz çoğu dünya gerçeğinin aslında içinizi bir yandan kemiren kuşkularınızdan daha az gerçek olabileceğini hiç düşündünüz mü? Amerikalı Peter Joseph ve Tony Shore içlerinde ki kuşkuları bu belgeselde dışa vuruyor. Amerikan ve Dünya tarihinin en önemli olaylarının sebep ve ilişkilerini yazılı tarihten bağımsız kendi usulleriyle yalanlıyorlar. Birçok şeyi belkide yanlış biliyoruz. Bu belgeselle bazı gerçekler izleyiciye aktarılmaya çalışılıyor.

10- Gıda, Ltd. (2008): IMDb 7.9 puan almış olan belgeselde gıda sektörü işleniyor. Gıda Ltd. Amerikalıların marketlerden aldıkları yiyeceklerin aslında nereden geldiğini ve bunun gelecek nesillerin sağlığı için ne anlama geleceğini anlatıyor. Aynı zamanda, bir takım şirketlerle devlet kurumları arasındaki dostane ilişkiyi anlatıyor; tüketici sağlığına, tarıma, çiftçilere, hayvan haklarına ve çevreye nasıl zarar verdiğimiz anlatılıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.