iyimi boyle bilgi sitesi

Marketlerden Aldığımız Hazır Yoğurtlar Neden Küflenmiyor

Marketlerden Aldığımız Hazır Yoğurtlar Neden Küflenmiyor

Hazır yoğurtlarda bulunan NATAMİSİN (E-235 KODLU KORUYUCU), yoğurtun uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Küflenmediği içinde aylarca bozulmadan durabiliyor. Sağlıksız olan ama kullanılan Natamisin, gıdalarda özellikle yoğurtlarda, peynirlerde ve işlenmiş et ürünlerinde kullanılan bir antibiotiktir. Bildiğiniz üzere antibiyotikler çok gerekmedikçe hayatımızda yeri yoktur. Bu ürünler, hem ürün içindeki yararlı bakterileri  hemde insan bağırsağındaki probiotik bakterileri yok ediyor.

Natamisin Nedir

Natamisin, küf,  mantar ve mayaların oluşumunu engeller. Küf gibi bir zehirli maddeyi yok edebilecek kadar çok güçlü bir antibiyotiktir. Mantar mayalarında gelişimini baskılayarak çoğalmalarını önler. Kullanılma amacı ürünlerin daha fazla rafta kalma süresini arttırmak içindir. Ürün iadelerinin azalması için üreticilere kurtarıcı olarak sunulmaktadır. Üzeri küflenmeyen bir ürün tüketici gözüyle sağlıklı ve tüketilebilir olarak görülmektedir.

Natamisin, potasyon sorbat ve sodyum benzoattan daha güçlü etkiye sahiptir. Onlar gibi üründe acıma yapmaması avantaj olarak sunulmaktadır. Koku olarak kokusuz olduğu ileri sürülerek ürünün aromasında ve tadında değişim olmayacağı güvence verilmektedir.

Natamisin (E235 Pimarasin) topraktaki Streptomyces natalensis ve S. chattanoogensis bakterilerinden üretilmektedir. Natamisin PIM ile başlayan tüm ilaçlarda etken madde olarak kullanılmaktadır.

Natamisin ve Antibiyotikler Neden Zararlı

Antimikrobiyal direnç dünyayı bekleyen en büyük tehlikedir. Bu yüzden antibiyotiklerden mümkün olduğu kadar uzak durmak önemlidir. İnsanoğlunu antibiyotiklere karşı bağışık süper mikroplar tehdit etmeye başladı. İnsan vücudunun süper mikroplar tarafından istila edildiğinde artık hiç bir antibiotik işe yaramayacaktır .

Günümüzde antimikrobiyal dirençten her yıl 700 bin kişi ölmektedir. Bu sayı önümüzdeki günlerde 20 milyona çıkacağı düşünülmektedir.

Natamisin Hangi Ürünlerde Nasıl Kullanılıyor

1 Dm’lik yüzeyde izin verilen miktar 1 mg. dir. Derinlik olarak ise 5 mm.lik kadar doza izin verilmektedir.
Günlük olarak vücutta kg.da 0.3 mg. olursa zararı olmaz diye gerekçe oluşturulmuştur.

Yoğurtların ve işlenmiş et ürünlerinin (sosis,salam,jampon) üzerine sprey olarak püskürtülerek kullanılmaktadır.

Özellikle taze peynirlerde salamura suyuna katılması öngörülmektedir.

Mayonez ve sosların hepsinde kullanılmaktadır.

Meyve sularına, kuru meyvelere ve kuru yemişlere, reçellere, süt ve yağ bazlı tüm tatlılara ve diğer küf oluşumu riski olan tüm gıdalara katılmaktadır.

ABD de et ürünlerinde kullanımı kesinlikle yasaklanmış olup, süt ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.