iyimi boyle bilgi sitesi

Kedi Maması Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir

Kedi Maması Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir

Evde bakılan kediler için en büyük sıkıntı mamalardır. Kedi sahipleri bu konuda sürekli araştırma yapmak zorunda kalırlar. Çünkü doğal ortamlarından uzak kalan kedilerimiz için sağlıklı bir ortam ve beslenme şartları ayarlamak kolay bir iş değildir. İyimiboyle sitesi olarak ve bir kedi sever ailesi olarak bu konuda araştırmalar yaparak sizlerle paylaşıyoruz.

1- Alerji yapabilen maddelerden uzak durulmalıdır: Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içerisinde öncelikle kedilere alerji yapan mısır, mısır gluteni, buğday, soya, kurutulmuş arpa küspesi, digest gibi maddeler olmamalı.  Zaten bu maddelere kedilerin ihtiyaçı yoktur. Bunlar tamamen üretilen mamanın maliyetini düşürmek için kullanılan maddelerdir.

2- Mamanın içindeki besinlerin kaynağı belli olmalıdır: Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içeriğinde Chicken by products, Meat by products, animal by products, meat meal gibi tanımlar (yani Türkçesi et ve yan ürünleri et ve türevleri) olmamalıdır. Bu mamaların içinde hormon ile beslenmiş sağlıksız hayvan etleri veya ölen hastalıklı  hayvanların bayat etleri bulunuyor. Hatta bazı mamalarda et yerine gaga, ibik, ayak toynak gibi besleyiciliği olmayan hayvan uzuvlarının kimyasal işlemden geçmiş halleri bulunuyor. Kısaca mamada balık varsa sadece balık yazacak, tavuk varsa tavuk eti yazacak.

3- Mineral yönünden zengin olmalıdır: Fosfor, kalsiyum ve magnezyum kediler için önemli minerallerdir. Bu mineraller mama içinde dengeli olmalıdır. Bu oranların yüksek olması kedinizde böbrek taşı, idrar yolu hastalığı gibi hastalıklara sebep olabilir.

4- Su içmesi önemli: Kediler kuru mama ile beslendiğinde en az günde 1 kahve fincanı ölçüsünde su içmelidirler, dikkat edin içmiyorsa şırınga yardımıyla mutlaka içmesini sağlayın.

5- Protein oranları önemlidir: Dengeli protein oranı % 30 – 40 arasında değişmektedir.

6- Kimyasallardan arınmış mamalar seçin: Mamanın kimyasal koruyucu maddeler ile mi yoksa doğal yollarla ( α-Tokoferol E & C vitaminiyle ve biberiye özütü -rosemary extract) mi bozulmadan muhafaza edildiği önemlidir. Mamaları korumak için kullanılan kimyasal maddeler BHA, BHT, equitoxin, propyll galat gibi maddeler kedilerinize zarar verir.

7- Zengin içerik: Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içerisinde başta TAURİN olmak üzere birçok vitamin ve mineral bulunmalıdır. Bağırsak florasını canlandırıcı kuru mama, kabız yapmasını önleyici olmalı ve dengeyici elementlere sahip olmalıdır. Bu maddeler kedinizin sağlığı için çok önemlidir. Taurin maddesi mama içerisinde mutlaka bulunmalıdır. Eğer yoksa Taurin maddesini ayrıca kedi vitaminleri, vitamin pastaları, taurin tabletleri aracılığı ile de kedinize verebilirsiniz. Taurin eksikliği kedilerin hastalanmasına yol açar. Bu yüzden çok önemlidir.

8- İyi bir araştırma yapın: Bir mamayı kedinize sunmadan önce o mamayı internet ortamında ya da arkadaş ortamında araştırın. Mamanın içeriğini mutlaka okuyun. Kaliteli mamalar içeriğini net bir şekilde sizlerle paylaşır. Ayrıca Amerika’nın gıda konusunda sorumlu olan gayet ciddi çalışan ve önlemler alan kurumu FDA’nın sitesinde, geri çağırılan ve toplatılan kedi mamaları bölümünü sık sık kontrol edin. Orada listeye alınan mamalardan uzak durun.

9- Kedinizi aşırı beslemeyin: Zayıf kedi sağlıklı kedidir.

10- Veteriner tavsiyesini değerlendirin: Kedinizin özel sağlık problemleri varsa ona uygun bir şekilde beslemelisiniz ve veterinerinize danışmalısınız.

Son öneri: Kediniz için hangi mamanın en iyi olduğuna en iyi siz karar verebilirsiniz. Örneğin X markası en iyi mamalardan biri denilebilir ama bu mama kediniz için iyi olmayabilir. Bu yüzden bir mamayı zorla kedinize vermeye devam etmeyin. Kedinizin sevdiği doğal içerikli sağlıklı mamaları seçmeye çalışın. Unutmayın kedinizi sizden daha iyi gözlemleyecek kimse olmadığından onun için en iyi mamayı da onun ihtiyaçlarını ve değişimlerini göz önüne alarak en iyi siz bilebilirsiniz. Tahıla alerjik kediniz varsa tahılsız mama seçmelisiniz, tavuğa karşı alerjisi varsa tavuk eti içermeyen mamalara yönelmelisiniz. Aşırı besliyorsanız mesela hem kuru mama hem her gün yaş mama ciğer veriyorsanız o zaman bu ekstra gıdaları kesmelisiniz.

Bazı örnekler:

Royal Canine exigent adındaki bir mama yüzünden alerji olan kediler vardır. Bu mamayı kötülemek gibi bir niyetimiz yok ama mamanın içerisindeki tahıllar sebebiyle, alerji olan ve hasta olan kediler vardır. Bu yüzden mamalar iyice araştırılmalıdır. Çünkü ülkemizde bu isim yapmış markalar, kafadan iyi mama olarak kabul ediliyor ve hastalık durumunda hiç şüphelenilmiyor. Bazı kediler bunun gibi alerjik mamalardan olumsuz etkilenebiliyor. Bu demek değil ki Royal Canine Exigent kötü bir mama. Tam tersine kağıt üzerinde Royal Canine Exigent iyi kabul edilen bir mamadır ama her mama kediye iyi gelmeyebilir.

– Her kediye tahılsız mama vermek işe yaramıyor. Kedinizin bir alerjik durumu yoksa ille de tahılsız mama vereceğim diye uğraşmayın.

Acana maması oldukça iyi ve kaliteli mama ama bazı erkek kedilerde sıkıntılı sonuçlar yapabiliyor. Kısırlaştırılmış kedisi olan ve acana yiyen kedilerde idrar yollarından kristalleşme hastalığı görülebiliyor. Bu demek değil ki Acana kötü bir mama. Tam tersine kağıt üzerinde Acana gayet güzel bir mamadır ama her mama kediye iyi gelmeyebilir.

Whiskas bildiğiniz üzere market mamalarından biridir. Bu mamanın magnezyum, fosfor gibi değerleri de yüksektir ve kedilere ilerde böbrek rahatsızlıklarına neden olduğu söylenen bir mamadır. Bu tip mamalar kedinizi obez yapabilir. Bu mamayı yine çok vermek istiyorsanız ve kedinizde bu mamayı çok seviyorsa, bu mamayı her gün vermek yerine 3-4 günde 1 kez verebilirsiniz.

En iyi kedi mama önerileri ve tavsiyeleri için En iyi 5 Kedi Maması linkini de inceleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

eda işlek 31 Ocak 2017

merhaba benim 3 siyam kedim var ve biz royal conin mama alıyoruz veterinerimiz dün bize değiştirin diye bi uyarıda bulundu ve 2 gündür sürekli araştırıyorum kafam karıştı artık ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yazıları okuyorum ama kafa karışıklığı nedeni ile sanırım basmıyor :)