iyimi boyle bilgi sitesi

Bozdağ Kayak Merkezi

Gezi 8 Aralık 2015
Bozdağ Kayak Merkezi

Ege Bölgesi’nin kayak sporları için de uygun olan Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir’e 130 km uzaklıkta yer alıyor. İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı bir köy olan Bozdağ köyünde bulunan Bozdağ kayak merkezi, Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biridir. Kış aylarında tatil yapmak isteyenlerin uğrak yeri olan Bozdağ kayak merkezindeki kayak alanlarının yüksekliği 1528-2157 metre arasındadır. Bölgede aynı zamanda 1500 araç kapasiteli otopark yeri vardır. Bozdağ Kayak Merkezi’ne günübirlik ziyaretçiler yoğun ilgi göstermektedir. Muhteşem doğası ve elverişli kar kalınlığı ile kayak yapmak isteyenler için de eğlenceli bir tesistir.

Bozdag-Kayak-TesisTesiste, Aralık ayından Mart ayı ortalarına kadar kayak yapmak mümkündür. Şubat dönemi çok hareketli olduğundan trafik yoğunluğu çok fazla olmaktadır. Normal kış koşullarında kar kalınlığı 90-130 cm. civarındadır.

Bozdağ Kayak Merkezinde Neler Yapabilirsiniz?

Bozdağ kayak merkezinde kayak yapabilirsiniz, kartopu oynayabilirsiniz, kardan adam yapabilirsiniz. Bembeyaz doğa manzarası eşliğinde, sıcak şarabınızı yudumlarken sucuk ekmek yiyebilirsiniz. Sıcak şarap ve mangalda sucuk ekmek, bu bölgenin en güzel lezzetlerindendir. Tesiste bulunan Pist Cafe’de, dağ manzarası eşliğinde dinlenme molası verebilirsiniz. Özel oluşturulan rampalarda snowboard yapabilirsiniz. Telesiyej ile yaklaşık yarım saat süren zirve gezintisine katılabilirsiniz. Bozdağ Kayak Merkezi otelinde haftasonu canlı müzik eşliğindeki eğlenceli aktivitelere katılabilirsiniz. Otelin lezzetli menülerinin tatlarına bakabilirsiniz. Snowboard ve kayak öğrenmek isteyenler için özel hocalar da bulunmaktadır. Amerikan bilardo, langırt, air hokey, masa tenisi, atari, okey, tavla ve satranç gibi kayak dışı etkinlikler de mevcuttur.

bozdag-kayak-merkezi-yolBozdağ Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

İzmir’den ulaşım için

Kayak merkezine ulaşım çok kolaydır. İzmir’den gitmeyi planlıyorsanız Torba, Tire, Ödemiş istikametini izleyip ardından Bozdağ tabelasını takip ederek bölgeye ulaşabilirsiniz. Bozdağ köyünün girişinde bulunan ve kayak merkezini işaret eden tabelalar sizlere ulaşım konusunda yardımcı olacaktır.

Salihli’den ulaşım için

Salihli’den Sart, Gökköy, Allahdiyen, Kırkoluklar ve Bozdağ yoluna doğru ilerliyorsunuz. Bozdağ’ın girişinde Bozdağ Kayak Merkezi yazan tabeladan sola dönüyorsunuz. Dağın zirvesine doğru devam eden uzunca bir yoldan sonra Bozdağ Kayak Merkezi Karşınıza çıkacaktır.

Salihli’den diğer ulaşım yolu ise şöyledir: Salihli’den Kurşunlu Kaplıcaları’na girerken dağa doğru yukarı dönen yoldan Allahdiyen Köyü’ne geleceksiniz. Allahdiyen, Kırkoluklar ve Bozdağ yolunda ilerleyeceksiniz. Bozdağ köyüne geldiğinizde Bozdağ Kayak Merkezi yazan tabeladan sola dönüyorsunuz. Dağın zirvesine doğru devam eden uzunca bir yoldan sonra Bozdağ Kayak Merkezi karşınıza çıkacaktır.

Bozdağ kayak merkezi iletişim

Adres: Bozdağ Beldesi Büyük Çavdar Yaylası Bozdağ Kayak Merkezi Ödemiş / Bozdağ

Telefon: 232 2591400 veya 0 5336641151 ulaşabilirsiniz.

bozdag-kayakBozdağ Kayak Merkezi Konaklama

Bozdağ Kayak Merkezi oteli, 16 normal, 4 süit oda ve 60 kişi yatak kapasitesi ile hizmet veriyor. Misafirlerinin tüm gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanan odalar, modern ve sade dekorasyonu ile sıcak bir atmosfer sunuyor. Her odada televizyon, merkezi ısıtma, telefon ve saç kurutma makinesi bulunuyor. Ayrıca kayak malzemesi ve ekipman kiralanabilecek ayrı bir birim de yer alıyor. Kayağa yeni başlayan ya da hazırlıksız gelenler bu merkezin envanterlerinden yararlanabiliyor.

Tesiste kayak takımı, snowboard, çocuklar için kızak, pantolon, mont, gözlük ve eldiven bulabilirsiniz. Teleski ile iki ayrı noktadan 650 metre çıkış ve 1200 metre iniş, ikinci hattan da 450 metre çıkış ve 900 metre iniş imkanı bulunmaktadır.
Saatte ortalama 1000 kişi taşıyan telesiyejle de 1773 metre çıkış ve 3500 metre iniş yapma imkanı bulunuyor.

Bozdağ Kayak Merkezi Gezi Notu

Başlangıç seviyesindeki kayakçılar ya da snowboard öğrenenler için önerebiliriz. Kızaklarla kayarak eğlenebilirsiniz. Orta seviye üstü kayakçılar için yetersizdir. Pist çok kısa ve kolay bir pisttir. Konaklama ve yeme içme için yeterli imkanları vardır. İzmir’de oturuyorsanız evde kayak kıyafetlerinizi giyip gitmek ve çocuklarınızla kar eğlencesi yapmak için uygundur. Tesis, Uludağ Kayak Merkezi, Ağrı’daki Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi, Kayseri’deki Erciyes Kayak Merkezi ve Erzurum’daki Palandöken Kayak Merkezi kadar gelişmiş imkanlara sahip değildir. Kar görmek ve kar eğlenceleri yapmak için gidilebilir.

Bazen yolları kapanabiliyor; gitmeden önce mutlaka arayın. Yol bilgisini ve tesis bilgisini almadan yola çıkmayın. Kar zincirlerinizi mutlaka takın.

Bozdağ kayak merkezine giderken Gölcük ve Bilgi köylerine uğramadan geçmeyin. Bozdağ Kayak Merkezi kar, orman ve gölü bir araya getirerek eşsiz bir doğa manzarasını barındırmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.