iyimi boyle bilgi sitesi

Kargo Hasar Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur

Güncel Bilgiler 25 Aralık 2023
Kargo Hasar Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur

Hasar tespit tutanağı, sadece kargoyu teslim almak üzereyken düzenlenebilen tutanaktır. Kurye kargonuzu size teslim etti ve 20 dakika sonra kargo paketinizi açtığınızda, kargonuzda bir hasar tespit ettiniz ama bu durumda tutanak tutamazsınız. Bunun sebebi Kargo firmalarının teslimat anından sonra sorumluluk almamasıdır.

Eğer kargonuzu teslim aldıysanız ve kurye gitti ise, kargonuzu açarken hasarlı kargoyu video kayıt altına alabilirsiniz, böylelikle kargonuzda hasar oluşmuşsa paketinizin dağıtımını yapan kargo şubesine gidip, kargo durum tespit tutanağı oluşturmalarını talep edebilirsiniz.

Kargo hasar tespit tutanağı, kargo gönderisi sırasında oluşan hasarların tespiti ve bu hasarın sorumlularının belirlenmesi amacıyla kullanılan bir belgedir. Birçok kargo şirketi hasarlı/eksik teslimat durumlarında Durum Tespit Tutanağı adı altında bu belgeyi düzenler. Bu yazımızda teslim aldığımız hasarlı kargo için nasıl bir yol almalıyız onu inceleyeceğiz. İşte kargo hasar tespit tutanağını nasıl düzenleyeceğinize dair genel adımlar:

Kargom Hasarlı Geldi Ne Yapmalıyım

1– Paketin dış ambalajında herhangi bir hasar, yırtılma veya deformasyon olup olmadığını kontrol edin. Kargonuzdaki hasarı tespit edin ve fotoğrafını çekin.

2– Tespit ettiğiniz hasarı hemen kargo görevlisine bildirin. Kargo şirketlerinin kendilerine ait Hasar tespit tutanakları vardır. Kargo hasar tespit tutanağını, kargoyu size teslim eden kurye’den kolaylıkla temin edebilirsiniz. Her kargo dağıtım görevlisinin teslimat aracında, kargo hasar tespit tutanağı hazır bulunmaktadır. Bu yüzden kargo görevlisinden hasarlı kargo tutanak formunu isteyin ve birlikte doldurun.

Kargo hasar tespit tutanağını doldurun. Bu belge, genellikle kargo şirketi tarafından sağlanan standart bir form olabilir.
Tutanağa, hasarın detayları, tarih, saat, gönderi numarası, alıcı bilgileri ve gönderici bilgileri gibi bilgileri ekleyin.
İmzalama önemlidir.

Kargo görevlisiyle birlikte tutanağı doldurduktan sonra, her iki tarafın da belgeyi imzalaması gerekecektir.
İmza, hasarın tespit edildiğini ve kargo şirketinin bu durumu kabul ettiğini gösterir.

Eğer kargo görevlisinin yanında kargo hasar tutanağı yoksa, aşağıda verdiğimiz formu yazıcıdan çıkartıp doldurabilirsiniz.

Hasarlı Kargoyu Teslim Alan Kişinin Doldurması Gereken Alanlar

Talep Eden Müşteri: Adınız Soyadınız
Kargo İçeriği: Kargo paketinizin içerisinde ne bulunuyor?
Toplam Parça Adedi:  Örneğin mikser ve aparatları 5 parça gibi.
Hasarlı Parça Adedi – örneğin mikserin 2 parcası hasarlı ise 2 adet parça ismi belirtilir.
Eksik Parça Adedi: Kargo eksik geldiyse, eksik parcayı belirtin ve adını yazın.
Hasar Türü: Kargonuz ne tür hasar görmüş? örneğin, gelen kutu ezikti ve içindeki parçalar kırılmıştı.
Diğer : Tanımlarda bulunmayan sebepler, ör. Kitapların kapakları kırışmış ve yıpranmış

Bu tutanak …./…./……. tarihinde (doldurulacak alan) – Kargonun teslimat tarihi ve teslim eden kurye ismini bu alana yazınız.
Müşteri Adı Soyadı – Kargoyu Teslim Alan / Yetkili İmza – Bu alana adınızı soyadınızı ve imzanızı atın.

3– Hasarın ne zaman ve nasıl meydana geldiğini açıklayan bir ifade kullanın. Kargo görevlisi, hasarı resmi bir tutanak ile belgelemelidir. Kargo hasar tutanağının bir fotokopisini alın. Alıcı olarak, bu belgeyi saklamak önemlidir. İleride sorun çıkması durumunda kullanılabilir.

4– Hasarlı kargoyu kargo görevlisine iade edin. Hasarlı kargoyu teslim almayın.

Bu adımları takip ederek kargo hasar tespit tutanağını düzenlemiş olursunuz. Ancak, her kargo şirketinin kendi prosedürleri ve belgeleme yöntemleri olabileceğinden, kullandığınız kargo şirketinin talimatlarını da göz önünde bulundurmalısınız.

Kargo hasar tespit tutanağı tutmuyor ne yapmalıyım?
Eğer teslimat sırasında, kargonuzda hasar tespit ettiyseniz ve kargoyu teslim eden kurye hasarlı kargo için tutanak tutmuyorsa, hasarlı kargoyu asla teslim almayın. Eğer Hasarlı kargoyu teslim alırsanız, tüm sorumluluğu kabul etmiş olursunuz. Kargo şirketinden hiç bir hasarlı kargonuz için tazmin hakkı talep edemezsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.