iyimi boyle bilgi sitesi

Japon Balıkları Hakkında 8 İlginç Bilgi

Japon Balıkları Hakkında 8 İlginç Bilgi

Japon Balığı, akvaryum dünyasının popüler balıkları sırasında birinciliği koruyor. Akvaryum balık tutkunlarının ilk tanıştıkları balıklardan biri hiç şüphesiz Japon balıklarıdır. İşte bu yazımızda evlerimizin sevimli misafiri Japon balıkları hakkındaki ilginç bilgileri sizlerle paylaşacağız.

1- Japon balıklarının atası bir tatlı su balığı olan sazan balığıdır. Japon balığı cinsi, çeşitli sazan balıklarının çaprazlaması ve genlerinin oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. Japon balıkları ataları sazan balıklarına oldukça çok benzerlik gösterir.

2- Balık cinslerine göre oldukça iyi hafızaları vardır. Hafızaları 3 saniye değil 5-6 aydır. Birçok şeyi unutmazlar ve sizi tanır. Sahibini ve yemlenme saatlerini çok iyi bilirler.Japon balıklarına küçük oyunlarda öğretebilirsiniz.

3- Birçok türü vardır. Balon göz Japon balığı, klasik düz kuyruklu Suriye Japonu en bilinen türlerdir.

4- Diğer akvaryum balıkları gibi Japon balıkları da fanusta yaşamayı sevmezler. Bu sevimli minik hayvanlara, küçük bir alanda hapis hayatı yaşatmak son derece yanlıştır. Fanustaki az su seviyesi, balıkları hayatları boyunca şaşı bakmaya mecbur bırakır. Zamanla balık şaşı olur ve körlük gelişir. Bu sebepten dolayı İtalya Monza’da fanusta veya kavanozda balık beslemek yasaktır. Cam fanusların üretim sebebi çiçek saksısıdır. Fanuslar satılırken çiçek saksısı olarak satılır ama bazı kişiler ne yazık ki balık beslemek için kullanmaktadır.

5- Masum gibi görünürler ama bazen hırçın olabilirler. Birçok tür akvaryum balığı ile uyumsuzdur. Bazen çok açıktığında kendinden küçük balıkları yutmaya çalışır.

6- Dünyada ki ismi ile ülkemizde bilinen ismi farklıdır. Orijinali ”Chinese goldfish” (Çinli altın balık), olan balığımıza yurdum insanımızın neden Japon balığı dediği hala bilinmemektedir.

7- Kuru yemlerden sıkılabilirler. Her gün makarna yemek gibidir. Haftada 1 çeşitli sebzeleri (ıspanak, bezelye, brokoli vb.) haşlayıp balığa verebilirsiniz. Bu tür değişik tatları çok severler.

8- Bilinen en yaşlı japon balığı 44 yaşında ölmüştür. Japon balıklarına iyi bakılırsa 40 yaşına kadar sizinle hayatı paylaşabilirler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.