iyimi boyle bilgi sitesi

Köpeklere Asla Vermemeniz Gereken Gıdalar

Köpeklere Asla Vermemeniz Gereken Gıdalar

Tüylü dostlarımızın karınlarını doyurmak için elimizden geleni yapmak isteriz. Neyi doğru neyi yanlış verdiğimize bakmaksızın ellerimizle beslemek isteriz. Peki verdiğimiz bu gıdaların köpeklere ne kadar zarar verebileceğini biliyor muyuz? Köpekler, kendileri için zararlı olan maddeleri tespit edemezler. Bu yüzden de köpeklerde zehirlenme olaylarına çok sıkça rastlarız. İyilik yapalım derken kötü sonuçlarla karşılaşmayalım.

Köpekler İçin Zararlı Besinler Nelerdir?

Çikolata: Bizim bayıla bayıla yediğimiz çikolata köpekler için oldukça zararlıdır. Çikolata içinde bulunan kafein benzeri uyarıcılardan dolayı köpeklerde ishale, kusmaya, kalp ritim bozukluğuna ve hatta ölüme bile yol açabilmektedir. Geçmişte böyle bir şeye tanık olmuştum. Yakınımın Terrier cins bir köpeği çikolata yemesinden dolayı ne yazık ki ölmüştü :(

Soğan Ve Sarımsak: Soğan ve sarımsak, disülfidler ve sülfoksitleri içerdiği için köpeklerde kırmızı kan hücrelerinde hasara neden olabilir. Çiğ, pişmiş ya da toz halinde verilen soğan ve  sarımsak köpeklere zarar vermektedir. Belirtileri 3 4 gün sonra yürümekte isteksiz ve hareket etmekte zorlanmalar görülebilir. İdrarları turuncu tonlu veya koyu kırmızı renkte olur.

Küflü Gıdalar: Küflenmiş bütün gıdalar köpekler için zararlı olabilmektedir. Köpekler tarafından küflü gıdalar yenildiğinde ciddi sonuçlarla sebep olabilmekte hata ölüme bile sebep olabilmektedir. Küflenmiş gıdalarda toksin üretmektedir. Bu yüzden küflü gıda yiyen köpeklerde kas titremeleri, kasılma ve koordinasyon bozuklukları görülebilmektedir.

Süt ve süt ürünleri: Çoğu köpeğin bünyesi laktozu kaldırmıyor. Özellikle yetişkin bir köpek tükettiği takdirde laktoz intoleransı belirebilir. Gereğinden fazla tüketildiğinde sindirim sistemi bozukluğu, gaz ve ishale yol açıyor. Arada bir küçük parçalar halinde peynir, yoğurt verilmesinde bir sakıncası yoktur.

 Taze Üzüm ve Kuru Üzüm: Üzüm, köpeklerde böbrek yetmezliğine ve karaciğer hasarına neden olabilmektedir. Köpeğiniz yaş veya kuru üzüm yedikten sonra 11-12 saat içinde kusma, ishal, uyuşukluk, iştahsızlık gibi belirtiler gösteriyorsa zehirlenmiş demektir. Böyle bir durumda veteriner hekimine götürüp müdahale edilmesi gerekir. Aksi taktirde ölümle bile sonuçlanabilir.

Salam Ve Sosis: Salam veya sosis gibi işlenmiş gıdaların içeriğinde tuz, baharat, protein, Kimyasal maddeler ve hayvansal yağlar vardır. Köpekler için oldukça lezzetli olacağını düşünsek’de, aksine köpeklerde özellikle yavru köpeklerde aşırı tüketildiğinde kusma ve ishale neden olarak, çok ciddi sindirim rahatsızlıklarına sebebiyet vermektedir. Hatta köpeklerde kanser riskini arttırarak maalesef ölüme sebep olabilmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.