iyimi boyle bilgi sitesi

Evde Yasemin Kokulu Doğal Parfüm Yapımı

Güncel Bilgiler 8 Ocak 2016
Evde Yasemin Kokulu Doğal Parfüm Yapımı

Günlük hayatımızda en çok kullandığımız parfümler ne kadar güzel koksa da içindeki kimyasal maddeler yüzünden sağlığımızı tehdit edebilir. Satın aldığınız parfümler, kozmetik içeriklere sahip olduğu için cildinize zarar verebilir. Bu yüzden en güzel kokulardan biri olan yasemin çiçeği kokulu parfümü, evde kendi imkanlarımızla yapacağız.

Evde Yasemin Kokulu Doğal Parfüm Yapımı

Bunun için gerekli malzemeler

  • 4 damla yasemin özü
  • 2 buçuk yemek kaşığı badem yağı
  • 1 buçuk yemek kaşığı talk pudrası
  • Bu güzel doğal içeriğimizi koyacağımız küçük bir şişeye ihtiyacımız olacak.

Yasemin Kokulu Parfümün Yapılışı

Yasemin kokulu parfümü yapmak için ilk yapmanız gereken karışımı hazırlamak olacak. Bunun için bir kabın içerisinde yasemin özü, badem yağı ve talk pudrasını iyice karıştırmanız gerekiyor. Karışımı hazırladıktan sonra vakit kaybetmeden parfüm şişesine doldurun. Ortalama olarak 12 saat beklettikten sonra kullanabilirsiniz. Soğuk ve kuru bir yerde saklayın. Evde 3-4 malzeme ile kolayca hazırladığımız yasemin kokulu doğal parfüm, gün boyunca güzel kokmanızı sağlayacaktır.

Yasemin Kokusunun Tarihçesi

Osmanlı imparatorluğunda kullanılan en güzel kokulardan biridir. Osmanlı arşivlerine göre Hürrem Sultan ıhlamur, lavanta, gül, yasemin ve karanfil kokularını beğenerek kullanmıştır. Fransa’da parfüm algısını oluşturan başlıca kokulardan biri de yasemin çiçeği kokusudur. Fransa’da 16. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Fransa’nın Grasse kentinde kurulan ilk parfüm laboratuvarında üretilen deri eldivenler yasemin ve misk kokuları ile parfümlendirildi. O zamanlar Fransa’nın sokaklarında açıktan akan kanalizasyonların neden olduğu pis kokudan dolayı insanlar bu eldivenleri burunlarına tutarak dolaşırlardı. 18.yüzyılda deri ticareti eski önemini kaybettiğinde, parfümlü eldiven üreticileri sadece parfüm üretmeye yönelmişlerdir. Günümüzdeki parfüm sektörünün temelleri o dönemlerde atılmıştır.

Yasemin Kokusunun Etkileri

Japon bilim adamları,  yasemin kokusunun, hızlı ve kalıcı öğrenmeyi sağladığını bulmuşlar. Ayrıca depresyona iyi gelir ve endişe gidericidir. Uyuşukluğa ve tembelliğe de iyi geldiği söylenmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.