iyimi boyle bilgi sitesi

Dünyadaki En Pahalı Yiyecekler

Dünyadaki En Pahalı Yiyecekler

Dünya nüfusun büyük kısmının asla yiyemeyeceği sadece zenginlerin sofrasını süsleyen dünyanın en pahalı yiyeceklerini sizler için sıraladık.

1- Beyaz havyar: Havyar genel olarak oldukça pahalı bir yiyecektir. Özellikle albino mersin balığının havyarı çok daha fazla pahalı. Beyaz havyar olarak bilinen albino mersin balığının yumurtasının kilosu 9 bin 100 dolar. Türk lirası olarak ise yaklaşık 37000 TL.

2- Kırlangıç yuvası çorbası:  Tahmin edeceğiniz gibi Çin mutfağı yiyeceği olan kırlangıç yuvası çorbası, dünyanın en pahalı yiyeceklerinden biridir. Kırlangıç yuvası neredeyse tamamen kırlangıç salyasından yapılır. Bu kuşların yuvasından yapılan çorbanın kilosu 3 bin dolar. Türk lirası olarak ise yaklaşık 12000 TL.

3- Beyaz yer mantarı:  Bu mantarların büyümesi ve saklanması için özel koşullar ve metotlar gerektiyor. Oldukça lezzetli olan bu mantarı üretmek çok zahmetli. Avrupa’da bazı yerlerde üretilen mantarın fiyatı ise 2 bin 100 dolar. Türk lirası olarak ise yaklaşık 8500 TL.

4- Geyik peyniri: Dünyada sadece İsveç’te bir çiftlikte üretilen ve geyik sütünden elde edilen bu peynirin kilosu 100 dolar civarında.  Türk lirası olarak ise yaklaşık 4000 TL.

5- Safran:  Senede sadece sonbahar ayının 7 gününde büyüyen safran, oldukça zor bulunur. Faydaları anlatılmak bitmeyen bu değerli ürünün kilosu ise 400 – 1000 dolar arasında değişiyor. Türk lirası olarak ise yaklaşık 2000-3000 TL.

6- Matsutake mantarı:  Japonya’ya özgü bir mantarıdr. Oldukça nadir bulunan bir mantar türüdür. En lezzetli mantar türlerinden biri olan matsutake mantarının kilosu ise 600 dolar civarındadır. Türk lirası olarak ise yaklaşık 2500 TL. Japonya’ya yolunuz düşerse ve maddi durumunuz uygunsa bu lezzetli mantar türünün tadına bakabilirsiniz.

7- İber jambonu:  İspanyol Jamón Ibérico’nun ürettiği, özel olarak meşe palamuduyla beslenen İber domuzundan yapılan bir jambondur. İber jambonunun kilosu ise 392 dolar civarındadır. Türk lirası olarak ise yaklaşık 1600 TL.

8- Kobe bifteği:  Japonya’nın Wagyu bölgesine özgü Kobe bifteği dünyanın en lezzetli ve en pahalı etlerinden biridir. Bu etin kilosu oldukça pahalıdır. Olurda yolunuz Japonya’ya düşerse ve paranızda bolsa bu bifteğin tadına bakmanızı öneririz. Biz yemedik tabii. Nerede o para bizde. Neyse lafı fazla uzattık. Bu etin kilosu 450 dolar. Türk lirası olarak ise yaklaşık 1500 TL.

9- Kopi Luwak kahvesi:  Dünyanın en pahalı kahvesi olan Kopi Luwak kahvesi Endonezya, Filipinler ve Güney Hindistan’da yetişiyor. Bu pahalı kahvenin kilosu ise 250 dolar ile bin 200 dolar arasında değişiyor. Bir kahvenin 1000 yıl hatırı vardır sözü sanırım buradan geliyor. Kahvenin fiyatı yaklaşık 1000 TL.

10- Ayam Cemani (Siyah Tavuk):  Ayam Cemani tavuğu Endonezya’da büyür ve o kadar az ki ülkede tanesi 200 dolar. Türk lirası olarak ise yaklaşık 900 TL.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

Gul 8 Kasım 2017

ya ben kahveye takildim bir fincan kafe icmek icin 250 dolarmi oduyecez yani cok sacma o kahveyi icmekdense icmemeyi tercih ederim yani bidaha lahve icmem