iyimi boyle bilgi sitesi

Depremden Önce, Deprem Esnasında ve Depremden Sonra Yapılması Gerekenler

Güncel Bilgiler 25 Temmuz 2017
Depremden Önce, Deprem Esnasında ve Depremden Sonra Yapılması Gerekenler

Dünyanın oluşumundan beri, sismik yönden aktif bulunan bölgelerde depremlerin ardışıklı olarak oluştuğu ve sonucundan da milyonlarca insanın ve barınakların yok olduğu bilinmektedir. Dünya var oldukça depremler olmaya devam edecektir. İnsanoğlu deprem ile yaşamayı öğrenmelidir. Deprem öldürmez sağlıksız bina öldürür. Deprem ile ilgili bazı bilgiler hayatınızı kurtarabilir. Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde resim, yemek tarifleri ve politik mesajları bolca paylaşıyoruz. Hiçbirimiz deprem gibi felaketlere karşı neler yapacağımızı paylaşmıyoruz. Bu yayınımız deprem esnasında bulamayacağımız hayat kurtaran bilgiler içerir. Sizlerde sevdiklerinizle bu yayını paylaşabilirsiniz.

Depremden önce yapılması gerekenler

1– Deprem esnasında düşünecek zamanınız olmayacak. Öncelikle deprem ile ilgili bilgiler edinin.

2– Deprem “Benim başıma gelmez” demeyin. Önceden plan ve tatbikatlar yapın.

3– Depremde meydana gelebilecek yaralanmaları önlemek için gerekli önlemleri alın. (Cam kırılmasına karşı film kaplanması, düşebilecek mobilyaları sabitleme veya yer değiştirme, dekorasyon değişiklikleri gibi.

4– Yattığınız yerin yakınında fener ve su bulundurun. Ayrıca evinizde fener, ışıldak, yangın tüpü, ilkyardım çantası bulundurun.

5– Deprem sonrasında, yaşamı kolaylaştırmak için afet çantasını hazır bulundurun.

Deprem Esnasında Yapılması Gerekenler

1– Öncelikle sakin olun. Panikleyip bir yerlerden aşağı atlamayın.

2– Etrafınızda bulunan kişileri uyarın. (Panik bir ses tonu kullanmayın, yine sakinliğinizi koruyun.) Diğer kişileri uyarırken çığlık atmayın. Korku durumunu diğer kişilere bulaştırmayın.

3– Bulunduğunuz yeri sallantı duruncaya kadar değiştirmeyin. Deprem esnasında koşmayın ve dışarı kaçmaya çalışmayın. Asansörleri kullanmayın. Elektrik düğmelerini, çakmak, mum, kibrit kullanmayın. Balkonlara çıkmayın.

4– Cenin pozisyonu alın. (Baş, boyun ve iç organları korumak ve yukarıdan gelebilecek tehlikeleri gözlemlemek için yan yatarak dizlerin karına çekilmiş olduğu korunma pozisyonudur.) Deprem esnasında bina içinde güvenilir sağlam masa, buzdolabı, dolap gibi eşyaların yanına yatabilirsiniz. Sıra ya da masa altına girmeyin.

1985 mexico city depreminde bir okulda, deprem esnasında sıranın altına giren tüm çocukların kemikleri ezilmiş ve hepsi hayatını kaybetmişti. Burada yapılan hata ise öğretmenlerinin çocuklara deprem esnasında sıranın altına girmesini söylemesiydi. Eğer öğrenciler sıranın altına girmek yerine sıraların yanına yatsaydı, yaşama şansları olacaktı. Evde uyku esnasında depreme yakalanırsanız hemen yatağın yanına(altına değil!) cenin pozisyonunda yatın. Sağlam eşyaların yanına yatın(altına değil!)

 

Depremde Enkaz Altında Kaldıysanız Ne Yapmalısınız

1– Rastgele sürekli bağırmayın. Enkaz haline gelmiş binalarda rastgele bağırıldığında toz, duman ve cüruflar solunum yolunu kapatırlar. Uzun süreli bağırmalar enerji kaybına ve ses kısılmasına neden olur.

2– Dışarı çıkamıyorsanız olduğunuz yerde kalın. Sakin ve sabırlı olun, paniğe kapılmayın. Aktif dinlenme ve aktif uyku durumuna geçin.

3– Dış Sesleri kontrol edin. Dışarıdan gelen sesleri dinlemeye ve cevap vermeye çalışın.

4– Nefes alıp-verirken sakin olun.

5– Paniği kontrol etmek için kendinize telkinler verin. Yaşam umudunuzu koruyacak hayaller kurun. Zihninizde olumsuz düşünceler yaratmayın. Sevdiğiniz kişileri düşünün ve hayata sımsıkı tutunun.

6– Enkazda başka kişiler varsa onları da telkin edin.

7– İlerleyen saatlerde beton bloklara vurarak dışarıya ses vermek için bir araç bulun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.