iyimi boyle bilgi sitesi

Arabadan Asfalt Lekesi Nasıl Çıkar

Arabadan Asfalt Lekesi Nasıl Çıkar

Birçoğumuzun başına mutlaka gelmiştir ya da gelmek üzeredir. Gözünüz gibi baktığınız arabanızla erimiş bir asfalt yolda veya yeni asfalt yapılmış bir yoldan geçtiğinizde kötü bir sürprizle karşılaşırsınız. Arabanızın her tarafı zift olmuştur artık. Peki bu durumda ne yapmalıyız?

Arabadan Zift Lekesi Nasıl Çıkar:

1- Gaz yağı veya mazot kullanma: Bilinen en eski ve sağlam yöntemlerden biridir. Yumuşak bir bezin üstüne gaz yağı veya mazot dökün, bu bezle yavaş ve fazla üzerine bastırmadan ziftli bölgeyi silin. Gaz yağı ve mazot araba boyasına zarar verebilir bu yüzden fazla bastırmadan silmek önemlidir. Diğer bir önemli husus da, zift lekeleri çıktıktan sonraysa araba boyasının zarar görmemesi için mazot veya gaz yağı hangisini kullandıysanız araba üzerinde kurumasına izin vermeyin, hemen silinen bölgeleri su ve deterjan kullanarak güzelce yıkayın.

2- Margarin sürerek temizleme: Size biraz ilginç gelebilir ama oldukça etkili yöntemlerden birisi de ziftli bölgenin üzerine margarin sürmektir. ‘Yok artık daha neler iki de yumurta kırayım omlet olsun’ demeyin. Çünkü bu yöntem en güvenilir zift çıkarma yöntemlerinden biridir. Arabadan asfalt lekesini çıkarmak için margarini ziftli bölgelere sürün. Yaklaşık yarım saat güneşin altında bir güzel bekletin. Margarin ziftin üzerinde eridikçe, zifti temizleyerek akacak. Bir süre bekletildikten sonra yumuşak bir bezle silindiğinde, zift lekelerinden kurtulacaksınız. Tüm bu işlemlerin ardından arabanızı güzelce yıkamayı unutmayın. Bol yağlı bir arabaya kimse binmek istemez.

3- Sinek İlacı ile temizleme: Ziftleri öldüreceğiz :) Arabanızdaki zift lekelerini çıkarmak için yeni bir teknik olan sinek ilacı spreyi yöntemini deneyebilirsiniz. Arabanızın ziftli bölgesine sinek ilacı sıktığınızda ziftler çıkacaktır. Bu işlemden sonra arabanızı güzelce yıkayın. Bu yöntemi deneyenlerle ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.