iyimi boyle bilgi sitesi

Acil Kontrasepsiyon (Ertesi Gün Hapları) Nedir

Sağlık 12 Aralık 2016
Acil Kontrasepsiyon (Ertesi Gün Hapları) Nedir

Acil Kontrasepsiyon, korunmasız ve plansız cinsel ilişki sırasında, gebelik oluşabilecek durumlarda acil uygulanan bir yöntemdir. Döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesini önleyerek istenmeyen gebelik oluşumunu engeller. Ertesi günü hapı, mümkün olan en kısa sürede 120 saati (5 günü) geçirmemek kaydıyla oral (ağız) yolla alınmalıdır. Ertesi günü hapının kutusunun içinde 1 adet tablet vardır. Bu tablet ne kadar erken içilirse o kadar daha etkili olur. Eğer ilaç alındıktan sonra 3 saat içinde kusma görülürse, ilaç etkisini kaybedeceği için yeniden başka bir tablet alınmalıdır. İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Fakat hiç bir zaman % 100 koruyucu özelliğe sahip değildir. Bu ilacı kullanan her 100 kadından yaklaşık 2 kişi gebe kalabilir. Tablet kullanımı sadece acil durumlarda kullanılmalıdır. Bunu alışkanlık haline getirip normal doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir. Başka bir yöntem ise, ilişki sonrası 5 gün içinde RIA( Rahim içi Aracı / Spiral) takılmasıdır. Rahim içi araç (spiral) takıldığında yumurtanın döllenmesi veya döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesi engellenerek yaklaşık % 90- 95 civarında koruyucu bir etki yapacaktır.

Acil Kontrasepsiyon (Ertesi Gün Hapları) Ne Zaman Kullanılmalı?

-Cinsel ilişki sırasında kondomun yırtılması sonucu
-Cinsel ilişki sırasında spiralin (Rahim içi aracının) yerinden oynaması
-Doğum kontrol hapının içilmesinin unutulması durumunda
-Tecavüz vakası durumlarında
-Korunmasız cinsel ilişki sırasında şüphe duyulduğunda

Acil Kontrasepsiyon / Ertesi Gün Haplarının Kimler Tarafında Kullanılması Sakıncalıdır?

-Damar tıkanıklığı gibi damarsal bozuklukları olan kişilerin bu ilacı kullanmaması önerilir. Çünkü Östrojen hormonu damar tıkanıklığı riskini arttır. O yüzden Östrojen içermeyen hap kullanılmalıdır.
-Diyabet hastalığı olanlar doktora danışmadan bu tip hormon içerikli ilaçları izinsiz kullanmamalıdır.
-Karaciğer hastalığı olanlar doktora danışmadan izinsiz kullanmamalıdır.
-Aşrı kilolu kişi ve/veya aşırı sigara kullanan kişilerin ertesi gün haplarını kullanırken çok dikkat etmeleri gerekir.
-Oral glukokortikosteroid ile şiddetli astım rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdırlar.
-Emzirme döneminde ertesi gün hapı kullanmak zorunda kalırsanız bebeğinizi emzirdikten sonra ilaç alınız. 6 saat sonra tekrar bebeğinizi güvenle emzirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.