iyimi boyle bilgi sitesi

Zamanla Matlaşan ve Parlaklığı Kaybolan Bardaklarınız Tekrar Işıl Işıl Olsun

Zamanla Matlaşan ve Parlaklığı Kaybolan Bardaklarınız Tekrar Işıl Işıl Olsun

Mutfaklarda en çok kullanılan eşyalardan biri olan bardaklar, bulaşık makinesinde her yıkandığında biraz daha matlaşır ve parlaklığını kaybeder. Ev hanımları için bu kabus gibidir. Güzelim bardak günden güne matlaşır gider. Kullanılan deterjanın değiştirilmesi ya da elde yıkanması gibi yöntemler denense de bardak eski parlaklığına ulaşmaz. Uzun süre kirli bekleyen bardaklarda çıkmayan çay ve kahve lekesi gibi izler kaçınılmazdır. Bunların dışında şebeke suyunun kireçli olması da bardakların mat bir görünümde olmalarına katkı sağlamaktadır.

Parlayan Bardaklar İçin Neler Yapılmalı?

Sürekli bulaşık makinesinde yıkanan bardakların zamanla matlaşır. Bunun sorumlusu bulaşık makineniz değildir. Suçlu suda bulunan kireçtir. Diğer bir suçlu ise bulaşık makinelerindeki tuzdur. Makinedeki tuzlar bardağı çizer ve görünümünü zamanla bozar.

1– Her derde deva olan sirke ile bardaklarınızı ışıl ışıl yapabilirsiniz. Bunun için düzenli aralıklarla bardakların sirkeli suda bekletilip kurulanması bardakların ışıl ışıl olmasını sağlayacaktır.

2– Mutfaktaki doğal bardak parlatıcılarından biri de karbonattır. Parlamadığı düşünülen bardağın karbonatlı sünger ile ovulması bardakların oldukça iyi düzeyde parlar duruma gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak karbonat ile bardak parlatırken süngerin çok bastırılmadan ovalanması gerekir. Aksi takdirde parlak ama çiziklerle dolu bardağınız olur.

3– Çamaşır suyu ile bardaklarınız parlar. Etkili bir yöntemdir ama iyimiboyle sitesi olarak kesinlikle önermiyoruz. Çamaşır suyu sağlığımız için çok tehlikelidir. Kanserojen olan bu tür temizlik malzemelerinden uzak durun. Mümkün olduğu kadar sirke, limon ve karbonat gibi doğal temizleme yöntemlerini kullanın. Limon, sirke ve karbonatın bardakları nasıl patlattığına şahit olmak için bizzat bu yöntemleri evinizde deneyebilirsiniz. Kimyasal içerikli deterjanların bardaklara sağladığı parlaklık geçici ve sağlıksızdır. Ancak doğal yöntemlerle bardakların ışıl ışıl olmasını sağlamak, hem sağlıklı hem de uzun ömürlüdür.

4– Elde yıkamada da tercih edilebileceği gibi bulaşık makinesinin parlatıcı gözünde sirke kullanmak, bardakların oldukça parlak olmasını sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.