iyimi boyle bilgi sitesi

Yedigöller Milli Parkı

Gezi 2 Mayıs 2020
Yedigöller Milli Parkı

Doğanın tüm renklerinin hakimiyetini sergileyen ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Yedigöller, özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında tam bir renk cümbüşüdür. Sessiz ve sakin bir tabiatı olan yedigöller, şehrin yorucu ve bunaltıcı etkisinden kaçmak isteyenler için oldukça ideal bir yerdir. Buraya gelen ziyaretçiler yedigölün büyülü ve muhteşem manzarasına kapılıp huzuru ve sessizliği bulmaktadır.
1965 yılından beri milli park olan Yedigöller, Bolu iline bağlı, Mengen ile Yığılca ilçe sınırları içerisinde yaklaşık 20 bin dönümlük bir alanda yer alıyor. Yolları biraz engebeli olsa da görmeye değer bir manzarası vardır. Yedigöller adını heyelan(toprak kayması) sonucu oluşmuş 7 tane gölden almaktadır. Bu göller nelerdir?

Yedigöller

1- Büyükgöl: Milli parkın en büyük gölüdür. Yaklaşık olarak 25.000 metrekarelik alana sahiptir. Gölün derinliği 16 metre olup, gölün içerisinde abant alası, kadife, mercan ve gökkuşağı balıkları bulunmaktadır.

2-Nazlıgöl: Genişliği 16 bin metrekareye sahiptir. Gölün dibinden sızdırdığı suyu yüzeye çıkararak şelale oluşturur. Bundan dolayı diğer adı da Şelale gölü olarak ta bilinmektedir.

3-Deringöl: Yaklaşık 15 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Gölün derinliği ise 10 metre kadardır. Çevresinde patika yolları olduğundan insanlar buraya gelerek doğa yürüyüşü yapabilmektedirler. Bu gölde avlanmak serbesttir.

4- Sazlıgöl: 6 bin metrekare genişliğine sahip ve tamamı sazlıklardan oluşmaktadır.

5-Seringöl: Büyükgöl’ün kuzeyinde yer almaktadır. Yaklaşık 1800 metrekarelik bir alana sahiptir.

6- İncegöl: Uzun ve ince yapısından dolayı adı İncegöl olarak belirlenmiştir. Yaklaşık 1.000 metrekarelik genişliği alana sahiptir. Gölün üstü genellikle yaprak ve yosun ile kaplıdır.

7-Kurugöl: Yılın birçok ayında kuru olduğu için bu ismi almıştır. 150 metrekare genişliğinde alana sahiptir. Sadece yılın belli aylarında su ile doludur.

yedigollerYedigöllerde yapılabilecek aktiviteler: Göller arasında doğa yürüyüşleri yapmak, spor yapmak, bisiklete binmek, mükemmel manzarası ile fotoğraf çekmek, piknik yapmak, kamp kurmak, ayrıca 1 hektarlık alanda çadırla veya karavanla konaklama da yapılabilir. Parkın ziyarete en uygun zamanı nisan-kasım ayları arasıdır. Milli Park İçinde bulunan 18 üniteden oluşan toplam 72 yataklı bungalov evlerde konaklama ve restoran hizmeti verilmektedir.

Yedigöllerde  görebileceğiniz hayvan türleri: Yaban hayvanlarından ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, sincap, geyik, karaca ve tavşan. Kuşlardan yabani ördek, yabani güvercin ve keklik vardır. Milli Park sahasında 100’ün üzerinde kuş türü tespit edilmiştir. Balıklardan da abant alası, kadife, mercan ve gökkuşağı balıklarına rastlamanız mümkündür.

Yedigöllerde görebileceğiniz ağaç türleri: Kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar, fındık, ıhlamur ve dişbudak ağaçları.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.