iyimi boyle bilgi sitesi

Sabun Nedir

Sabun Nedir

Sabun tanımı için; Bir alkalinin yağlı bir madde üzerine etki etmesiyle elde edilen çamaşır yıkamada ve temizlik işlerinde kullanılan üründür diyebiliriz. Bir başka ifadeyle, sabunlar, yağ asitlerinin alkali tuzları olup yüzey aktif maddelerin bir şubesini teşkil etmektedir. Sabunlar, tanınmış en eski yıkama ve temizleme aracıdır. Sümer uygarlığından günümüze kadar gelen sabunun, 5000 yıllık tarihi vardır. Sabun, “Latince= sapo” kelimesi Avrupa dillerinde ilk olarak Büyük Plinius (GaiusPliniusSecundus)’un HistoriaNaturalis, adlı eserinde geçmektedir. Bu eserde Plinius donyağı ve külün birlikte kullanılarak sabun yapıldığını yazmıştır. Galyalı ve Alman erkekler, hanımları etkilemek için saçlarına biryantin olarak sürmüşlerdir.

Bir söylentiye göre, sabun kelimesinin (ing.soap) antik Romalıların kurbanlarını kestikleri “MountSapo” (Sapo Dağı) kelimesinden geldiğinden bahsedilir. Yağmur, donyağı ve odun külü karışımını dağdan, Tiber nehrinin killi toprağına kadar sürüklediği anlatılır. Sonra kadınlar bu sabunla kıyafetlerin çok daha rahat temizlendiğini fark etmişlerdir. Sapo Dağı’nın yeri ve varlığı bilinmemektedir. Bu bir efsanemi yoksa gerçek mi bilinmemektedir.

İngiltere’nin eski halklarından Keltler de, hayvansal yağlar ve bitki küllerinden ürettikleri sabuna “Saipo” adını verdi, bu sözcük daha sonra “Soap” olarak değişti. Latince sapo kelimesi, İngilizceye soap, Türkçeye ise sabun olarak geçmiştir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.