iyimi boyle bilgi sitesi

Portekiz Santana Gezilecek Yerler

Gezi 11 Haziran 2016
Portekiz Santana Gezilecek Yerler

Portekiz-SantanaPortekiz’in Madeira Özerk Bölgesinde Madeira Adası’nda yer alan Santana, Portekiz’e bağlı Madeira adasının kuzey sahilinde yer almaktadır. Yaklaşık 10000 nüfuslu bu küçük ada kasabasının şirin evleri, ziyaretçilerini büyülemektedir. Evlerin üçgen çatıları oldukça ilginç ve dikkat çekicidir. Bu üçgen çatılar samanlarla örtülüdür. Buradaki Santana evlerinin duvarları bembeyaz, kapıları kırmızı ve pencere çerçeveleri mavidir. Santana evleri adeta masal diyarlarını andırır. Santana’daki geleneksel Madeira evleri sanki bir ressamın tablosundan fırlamış. Daha önce yerel çiftçilerce kullanılmakta olan bu şirin evler şimdilerde ise turistler için ilgi odağı haline gelmiştir.

portekiz-gezisiGeleneksel Madeira evlerini görmek için mutlaka Santana turuna katılmalısınız. Santana turuna katıldığınızda genellikle ilk durağınız Camacha olur. Camacha, 1875 yılında ilk resmi futbol maçının oynandığı yerdir. Futbolcu Ronaldo buralıdır. Şehir hasır örmeleriyle meşhurdur. Dünyaca ünlü hasır toboganlar burada yapılıyor. El yapımı hasır ekmeklikler, hasır kutular, hasır sepetler satan
dükkanlar var. Santana turunun en güzel yerlerinden biri de hiç kuşkusuz Pico de Airoe’dır. 1680 metre yükseklikte bir kafe ve radar istasyonu bulunuyor. Manzara müthiş ötesi, buraya çıkanlar
mutlaka montlarını yanına alsın çünkü oldukça soğuk olabiliyor. Benden söylemesi.

santana-gezilecek-yerlerSüper bir manzara gezisinden sonra güzel bir orman yürüyüşü harika olurdu diyorsanız 11 km’lik orman içi yürüyüş patikası sizi bekliyor. Yürüyüşümüz sırasında papaya, mango, avakado, incir, passion fruit, kahve ağaçları ve şeker kamışı tarlaları görebilirsiniz. Ribeiro Frio’da kahve ve gezinti molası verebilirsiniz. Madeira’ya has lezzetli bir likör olan Poncha’nın üretimi burada yapılıyor.  Şeker kamışı romunu, portakal ve balla karıştırıyorlar. Müthiş bir lezzet mutlaka tatmalısınız.

Burada adaya has turistik hediyelik eşyalar ve tropikal çiçek tohumları satıyorlar. Birbirinden güzel çiçekler insanı mutlu etmeye yetiyor. Bu uzun gezi sonrasında açıkmışsınızdır. İşte Santana şiş kebaplarını tatma zamanı geldi. Santana’ya has şişlere geçirilerek yapılan şiş kebaplardan mutlaka yemelisiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.