iyimi boyle bilgi sitesi

Mazı Yeraltı Şehri

Gezi 17 Ağustos 2015
Mazı Yeraltı Şehri

Antik adı “Mataza” olan Mazı köyü, Kapadokya’nın en önemli yeraltı şehirlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Muhteşem bir yeraltı şehri olan mazı yeraltı şehri bölgedeki Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı şehirleri kadar görkemli ve gizemlidir. Ürgüp’ün 18 kilometre güneyinde, Kaymaklı yeraltı şehrinin ise 10 km. doğusunda yer alır. Mazı Yeraltı Şehri, Nevşehir ilinin Ürgüp ilçesine bağlı Mazı köyünde bulunur.

kapadokya mazi yeralti sehriMazı Yeraltı Şehri

8 katlı yeraltı şehrinin değişik yerlerinde 4 adet giriş noktası tespit edilmiştir. Asıl girişi düzensiz taşlarla örülmüş olan koridor bölgesi sağlamaktadır. Kısa koridordaki iri sürgü taşı, yeraltı şehrinin giriş çıkışını kontrol altına almaktadır. Bu sürgü taşı güvenlik için son derece önemlidir.  İç kısımdaki küçük oda, sürgü taşının rahat bir şekilde hareket etmesi için yapılmıştır.

Düşman saldırılarında bu sürgü kapılar düşman içeri girdikten sonra kapatılır ve içeride dar alanda kıstırılan askerler açlıktan ve havasızlıktan ölürlerdi.

Diğer bir savunma modeli ise düşman yaklaştığında kapılar kapatılır ve kapıdan saldırmak isteyen düşmanların üzerine kapının üzerindeki küçük deliklerden kızgın yağ dökülürdü. Ayrıca sürgü kapının ortasında küçük bir delik daha vardır. Bu delik sayesinde içeriden mızrakla düşmana doğru vurulur ve düşman askerlerinin girişi engellenirdi. Yeraltı şehrinin birçok gizli giriş ve çıkış yerleri olduğu için oldukça güvenlidir.

mazi yeralti sehri nevsehir kapadokyaYeraltı şehrinin giriş kısmından sonra biraz daha içeride geniş alanlara yayılan ahırlar bulunur. Bu ahırlardan kısa bir koridor vasıtasıyla yeraltı şehrinin kilisesine ulaşılmaktadır. Kilise apsisi, köşeye oyulmuştur ve cephesi kabartmalarla süslüdür. Şehrin genel özelliği alt kat bölüm bağlantılarının kısa pasajlarla, üst kat bölüm bağlantılarının ise uzun ve dar pasajlarla sağlanmasıdır. Ayrıca Mazı Yeraltı Şehri’nde şırahaneler bulunur. Bu şırahanelerde üzümler ezilerek pekmezler ve şaraplar yapılırdı. Şırahanelerin tavanında, üzümlerin aşağıya doğru dökülmesini sağlayacak bacalar göze çarpar. Hatta bölgedeki diğer yeraltı şehirlerinde olmayan birçok özellik burada mevcuttur. Örneğin mazı yeraltı şehrinde banyolarda vardır. Ayrıca birçok yeraltı şehrinde olduğu gibi Mazı Yeraltı Şehri’nde galeriler, oturma odaları, depolar, su mahzenleri vardır.

Yeraltı şehirleri genellikle savunma ve sığınma amaçlı kullanılır. Ama mazı yeraltı şehri aynı zamanda içinde yaşamak içinde donanımlı olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Yeraltındaki yaşam alanları olan odalar ve katlar arasında bazı delikler ve kanallar vardır. Bu kanallar haberleşme için kullanılır. O zamanlarda haberleşme ihtiyacı, odaların tavan ve tabanlarında bulunan ve çapları 5- 10 cm civarında olan deliklerle sağlanıyormuş. Burada bu ilginç haberleşme kanallarını bol miktarda görebilirsiniz.

mazi yeralti sehri hakkindaMazı Köyü Hakkında

Köyün Rakımı 1340 Metredir. Tipik İç Anadolu iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak geçer. Kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçer. Tüm Kapadokya bölgesinde olduğu gibi bu bölgede de en önemli tarım ürünü patates’dir. Ayrıca kıraç olarak kabak çekirdeği, kayısı, üzüm, elma, nohut, fasülye, soğan, ayçiçeği yetiştirilir.

Mazı Köyünün adı oldukça sağlam bir ağaç türü olan mazı ağacından gelmektedir. Günümüzde Mazı köyünde çok az miktarda Mazı ağacı kalmıştır.

Nüfusu Yaklaşık 1950 kişi olan mazı köyününde yeraltı şehri, kaya mezarlıkları, Helenistik Dönemine ait kayanın içerisine oyma kiliseler ve tarihi mezarlar vardır. Bölgede Frigyalılar ,Lidyalılar, Bizans ve son dönem olarak Romalıların kalıntılarına rastlanmak mümkündür.

Bölgede yapılan arkeolojik araştırmalarında 3 ayrı tepe noktalarında Romalılara ait olduğu belirlenen 290’nı aşkın kaya mezarı saptandı.

urgup mazi koyuKapadokya’daki Yeraltı Şehirleri

Nevşehir İlinde Bulunan Yeraltı Şehirleri

– Kaymaklı Yeraltı Şehri
– Derinkuyu Yeraltı Şehri
– Acıgöl Yeraltı Şehri
– Özkonak Yeraltı Şehri
– Tatlarin Yeraltı Şehri
– Mazı Yeraltı Şehri
– Sivasa (Gökçetoprak) Yeraltı Şehri
– Açıkşehir Yeraltı Şehri
– Tilköy Yeraltı Şehri
– Göynük Yeraltı Şehri
– Göre Yeraltı Şehri
– Boğazköy Yeraltı Şehri
– Kurugöl Yeraltı Şehri
– Özlüce yer altı Şehri
– Suvermez Yeraltı Şehri
– Doğala yer altı Şehri
– Göstezin Yeraltı Şehri
– Gümüşkent Yeraltı Şehri
– Abuşağı Yeraltı Şehri
– Yeşilöz Yeraltı Şehri

urgup mazi yeralti sehriAksaray İlindeki Yeraltı Şehirleri

– Manastır Yeraltı Şehri
– Gözyaşı Yeraltı Şehri
– Saratlı Yeraltı Şehri
– Ozancık Yeraltı Şehri
– Geyral Yeraltı Şehri
– Gaziemir Yeraltı Şehri

Kapadokya Balon Turları hakkındaki yazımızı görmek isterseniz, Kapadokya Balon Turları linkine tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.