iyimi boyle bilgi sitesi

En İyi Senaryo Dalında Oscar Ödüllü 10 Film

En İyi Senaryo Dalında Oscar Ödüllü 10 Film

Bu yazımızda en iyi senaryo dalında oskar ödülü almış filmlerden en çok beğenilenleri sizlerle paylaşacağız. Listemizdeki bazı filmler gerçek hayatta yaşanmış öykülerden esinlenerek yazılmıştır. Bazı filmler ise kendine özgü müthiş hikayesi ile takdir kazanmış filmlerdir.

1-  The Godfather: Baba filmi IMDb: 9.2 puanı ile listemize birinci sıradan giriyor.  The Godfather serisinin ilk filmi olan baba filmi 1972 yılında vizyona girmiştir. 1945 yıllarının Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alan baba filminin konusundan biraz bahsedelim. Ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır. Bir suikast girişimi sonucu Don artık işleri yürütemeyecek duruma düşmüştür. Bu durum sonucunda ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçerler. Diğer mafya ailelerine karşı savaş açarlar.

The Godfather Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

2- Schindler’s List (Schindler’in Listesi): Nazi dünyasının zalimliğini en iyi şekilde anlatan filmlerin başında gelen Schindler’s List, 1993 yılında vizyona girmiştir. Ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli filmleri arasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir filmdir. IMDb: 8.9 puan ile izlenmesi gereken filmlerdendir.

Oskar Schindler isimli Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmak için gösterdiği cabayı anlatan gerçek bir hayat hikayesidir. Bu filmi izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Film otoriteler tarafından dünyanın en iyi filmleri arasında gösterilmektedir.

Schindler’s List Oyuncular: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley 

3- Forrest Gump: 1994 yılında vizyona giren film, IMDb: 8.8 puanı ile izleyicinin beğenisini kazanmıştır. Düşük I.Q’su olan Forrest Gump bir gün Jenny ile tanışır. Forrest, Jenny’i görür görmez aşık olur. Forrest Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve olaylar gelişir.

Forrest Gump Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise

The Return of the King4- The Return of the King (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü): 2003 yılında vizyona giren film, görsel ve ses efektleri ile muhteşem bir filmdir. IMDb: 8.8 puan ile izlenmesi gereken filmlerdendir.Karanlığın bütün güçleri son savaş için bir araya gelirler.  Gandalf, Gondor’un yaralı ordusunu toparlamak için hazırlıklara başlar.

The Return of the King Oyuncular:  Elijah Wood, Viggo Mortensen, Ian McKellen

5- One Flew the Cukook’s Nest (Guguk Kuşu): Film 1975 yapımıdır. McMurphy, deli numarası yaparak kendisini ‘kaçıklar’ olarak nitelediği adamların yanına aldırır. Ama arkadaşlarının çektiği ilaçlı hayata isyan eder ve savaşı başlatır. Bir tarafta McMurphy vardır. Diğer tarafta ise, canavar ruhlu Hemşire Ratched (Louise Fletcher) vardır. IMDb: 8.7 puan ile izlenmesi gereken filmlerden biridir.

One Flew the Cukook’s Nest Oyuncular: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Michael Berryman 

6- The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği): 1991 yapımı gerilim ve korku filmidir. Polis akademisini başarıyla bitirmiş olan Clarice Starling, genç bir FBI ajanıdır. Ajan Clarice Starling, sapık bir katilin peşindedir. Katilin elinde bulunan bir kadını kurtarmaya çalışmaktadır. Bu katil, kurbanlarının derilerini yüzebilecek kadar psikopat bir sapıktır. IMDb: 8.6 puan ile izlenmesi gereken filmlerden biridir.

The Silence of the Lambs Oyuncular:  Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonne

7- Casablanca (Kazablanka): 1943 yapımı filmni ismini birçok kişi duymuştur ama izlememiştir. IMDb: 8.5 puan ile izlenmesi gereken filmlerden biridir. İkinci dünya savaşında çok direnişli örgütün lideri Victor Lazlow, Casablanca’ya gelir.Amacı Lizbon’a oradanda ABD’ye iltica etmektir.

Kazablanka Oyuncular: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid

The Departed8- The Departed (Köstebek): 2006 yılının en iyi filmlerinden biridir. Köstebek, mafya ve polis teşkilatı arasında geçen savaşı anlatıyor. IMDb: 8.5 puan ile izlenmesi gereken filmlerden biridir

The Departed Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson

9- The Pianist (Piyanist): 2002 yapımıdır. Nazi katliamlarını en iyi şekilde anlatan filmlerden biridir. IMDb: 8.5 puan ile izleyicinin beğenisi kazanmıştır.

The Pianist Oyuncular:  Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay

10- Los Angeles Confidential (Los Angeles Sırları): 1997 yapımı bir filmdir. 1950 yılının başında Los Angeles küçük bir kasaba olmaktan çıkarak hayaller şehrine dönüşmeye başlamıştır. Yer altı dünyasının patronu Mickey Cohen’in hapse girmesiyle şehirdeki diğer suç örgütleri arasında liderlik savaşı başlamıştır. Bir gece Cohen’in tüm adamlarına baskın düzenlenerek öldürülür. IMDb: 8.3 puan ile izlenmesi gereken filmlerden biridir.

Los Angeles Confidential Oyuncuları: Kevin Spacey, Russell Crowe, Guy Pearce

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

ayşe demiryol 10 Ağustos 2016

hiç birisini beğenmedim insan bir türk sineması koyar bune yaa hep yabancı sinema hiç biriside güzel değil benim hepsine puanım 10 üzerinden 0