iyimi boyle bilgi sitesi

Kegel Egzersizi Nedir

Kegel Egzersizi Nedir

Kegel egzersizi, vajinal bölgedeki pelvik kaslarını güçlendirmek için yapılan egzersizlere denilmektedir. Doğum sonrası ve ilerleyen yaşlarda vajina ve mesane sarkması gibi ciddi problemlerle karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu sarkmalar ilerde idrar kaçırma gibi sorunlara sebep olabilmektedir. Kegel egzersizi yapmakla ileride doğabilecek sorunların önüne geçmeniz mümkündür. Diğer vücudumuzdaki kasları nasıl geliştirmemiz mümkünse, kegel egzersizi ile pelvik kaslarımızı geliştirmek de mümkündür. Pelvik kaslarınızı geliştirmenin asıl amacı mesaneyi korumakken, kegel egzersizi mesaneyi güçlendirmenin yanı sıra cinsel ilişkiden de keyif almanızı sağlar.

Kegel Egzersizin Faydaları

-Kişi idrarını ve dışkısını daha kolay kontrol edebilir.
-Genito-üriner fonksiyonlarını iyileştirir.
-Daha rahat orgazm olmanızı sağlar.
-Vajina ve mesane sarkmaların önüne geçer.

Kegel Egzersizinin Yapılışı

Kegel egzersizi uygulamak için ilk  önce pelvis taban kaslarını iyi tanımamız gerekir. Bunun içinde tuvalete çıktığımızda idrarımızı yaparken, normal akım hızındayken aniden kaslarınızı ara ara sıkın bırakın. Bu şekilde bir kaç defa kaslarınızı kullanarak idrarınızı durdurup bırakın. İdrarı durdurmak için kullandığınız bu kaslar işte pelvik kaslarıdır. Bu hareketi doğru kas grubunu kullandığınızı anlayana kadar tekrarlayın. Bu esnada karın, kalça ve uyluk kaslarınızı kasmayın. Bu şekilde pelvis kaslarımızı öğrendikten sonra gün içerisinde de kegel egzersizi uygulayabilirsiniz.

İlk önce mesaneyi boşaltarak egzersizlere başlayabiliriz. Bu uygulama oturarak ya da yatarak da yapılabilir. Uygun pozisyonu aldığınızda pelvis kaslarını kasın ve 10’a kadar sayın. Saydıktan sonra kasları tamamen gevşek bırakın. Sonra 10’a kadar tekrar sayıp, bu uygulamayı 2- 3 kez tekrarlayınız. Günde sabah 2-3 kez, öğlen 2-3 kez ve akşam 2- 3 şeklinde kegel egzersizi uygulayınız. 4 ile 6 hafta sonunda farkı hissedeceksiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.