iyimi boyle bilgi sitesi

İsviçre’nin Dünyanın En Mutlu Ülkelerinden Biri Olmasının 10 Sebebi

İsviçre’nin Dünyanın En Mutlu Ülkelerinden Biri Olmasının 10 Sebebi

Avrupa’nın hatta tüm dünyanın en mutlu ülkesi İsviçre, World Happiness Report‘a göre (Dünya Mutluluk Endeksi) dünyanın en mutlu ülkelerinden biri. Aynı rapora göre Türkiye sondan üçüncü. Mutsuz insanların çok fazla olduğu Türkiye’den mutlu insanların ülkesi İsviçre‘ye bakalım da hem içimiz açılsın hem de nerede yanlış yapıyoruz onu anlayalım. Ülkemiz çok güzel ama değerini bilmiyoruz.

İsviçre’de Yaşayan İnsanlar Neden Dünya’nın En Mutlu İnsanı?

isvicre-hakkinda1– Ülkede, kişi başına düşen gelir ve refah birçok ülke için hayal. Ülkede yolsuzluk, hırsızlık yok denecek kadar az. İnsanlar emeklerinin karşılığını fazlasıyla alıyor. Maaşlara örnek vermek gerekirse; 2010 verilerine göre İsviçre’de bir öğretmenin yıllık geliri ortalama 120 bin dolardır. Ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 8.5 milyon civarındadır. Planlı bir nüfus planlaması vardır. Ülkede çok insan politikası yerine normal nüfus ama mutlu insan politikası vardır. Ülkemizdeki gibi herkes en az 3 çocuk yapsın aç ve sefalet içinde yaşayalım gibi bir politikaları yoktur.

2– Ülke kendi içinde ve dünya genelinde herkes ile barışık. Dünya siyasetinde oldukça etkin bir dış politika sürdürmektedir ve sıklıkla dünya çapında barış kurma girişimlerine katılır. İsviçre aynı zamanda Kızılhaç’ın doğduğu ülkedir. Barış içerisinde güvende bir ülke olmasına rağmen, her türlü savaş tehlikesine karşın hazırlıklı. Örneğin bir nükleer bomba ihtimaline karşı, ülkenin tüm nüfusunu güvenli bir şekilde koruyacak sığınakları vardır. Ülkenin otoyolları acil durumlarda kullanılmak üzere düzenlenmiştir.

3– İsviçre’de toplu taşıma sistemleri çok düzenli, trenleri, otobüsleri yarım dakika bile gecikmiyor. Şehirlerin alt yapıları çok iyi planlanmış. Kentleşme oldukça estetik ve düzenli. Sürücüler yollarda bir kere dahi olsun kornaya basmazlar. Yaya geçitlerinde yayalar koşarak değil sakince huzur içinde geçerler. Bizde olsa hemen kornaya basılır. Yolda bayan sürücü görüldüğünde hemen taciz başlar. Trafiğimizde sarı ışığın anlamı medeni ülkelere kıyasla farklı anlamdadır. Sarı ışık kornaya bas anlamında kullanılır.

isvicre-koyleri4– İsviçre’de doğa ve yeşil alanlar insanların kapı bitişiğinden başlıyor. Tablolara benziyor doğası, oksijenden başınız dönüyor. Evler birbirine yapışık değil; her evin bahçesi ve otoparkı var. Ülkenin gölleri tertemiz. Şehirdeki çeşmelerden içiniz rahat bir şekilde su içebilirsiniz, çünkü suları da tertemiz. Yollarda çöp göremezsiniz. Sağa sola tüküren insanlar göremezsiniz. Birbirlerine küfür eden ve kavga eden insanlar göremezsiniz.

5– İsviçre demek özgürlük demek. Bırakın insanları, sokaklarda ineklerin ve diğer çiftlik hayvanlarının özgürce dolaştığına tanık olabilirsiniz. Doğal hayattan ve sağlıklı yaşamdan yana mükemmel bir uyum vardır. Mutlu ineklerden elde ettikleri İsviçre peyniri, belki de lezzetini bu doğallıktan ve özgürlükten almaktadır.

6– İsviçre’de yıllık izinler 5 haftadır. Devlet, insanların tatil yapması için elinden geleni yapmaktadır. İnsanlar bir koşuşturma içinde değillerdir. İsviçrelilerin boş vakti çoktur. Boş vakitlerinde bol bol kitap okurlar. İnsanlar 3-4 dil bilirler. Kaliteli ve sistemli bir eğitim sistemleri vardır.

7– İsviçre’de mutlu bir şekilde yaşamanın bir sebebi de İsviçre çikolatalarıdır. Malum çikolata insana mutluluk verir. Dünya genelinde ün yapmış çikolata markaları bu ülkeden çıkmaktadır.

8– İsviçre’de sağlık sistemleri de sorunsuz işliyor; çoğu sağlık hizmetini devlet karşılıyor ve dünyadaki en düşük randevu bekleme süreleri bu güzel ülkededir.

9– Burada yaşayan insanlar demokrasiyi kelimenin gerçek anlamıyla yaşıyorlar. İsviçre devleti her konuda bir adım atmadan önce halka danışıyor ve insanlar oylarıyla buna yön veriyor. İsviçre’de herhangi bir vatandaş herhangi bir kanuna dava açabilir ve anayasada değişiklik teklifinde bulunabilir. İsviçre’de devlet başkanı yok. Onun yerine devlet başkanının görevlerini üstlenen 7 üyeli bir konsey var.

10– İsviçre’de insanlar doğa tutkunudur; tüm canlılara değer veriyorlar. “Bir ülkenin gelişmişliğini görmek istiyorsan, hayvanlara ne kadar değer verdiğine bakacaksın” diye boşuna dememişler. Bazı ülkelerde insanlara bile değer verilmezken, İsviçre’de hayvanlara çok değer veriliyor. Ayrıca her 5 İsviçre vatandaşından 1 tanesi bir yardım kuruluşuna üyedir. Boş vakitlerinde insanlar birbirleriyle yardımlaşırlar. Anlayacağınız birçok konuda yaşam standardı yüksek olan İsviçre, birinciliği fazlasıyla hak ediyor. Umarım Türkiye’de bir gün böyle mutlu ve huzurlu bir ülke olur.

Yorumlar

Yazıya 4. yorum yapılmış.

Rasmussen Kalaycı 11 Haziran 2016

İsviçre’de yıllarca yaşadım. Palavrayı bırakın. İsviçre zengin ve o ülkenin yerlisi için cennet gibidir. Ancak işçiyseniz, göçmenseniz hele hele müslüman bir Türk’seniz felan işiniz var demektir. Kısacası hiçbir ülke Allice Harikalar Diyarı değil. Bu gerçeği görün. İsviçre’de her 2 kişiden biri psikoterapi ve antidepresan tedavisi görmekte, 4 kişiden biri eşcinsel, 3 kişiden biri alkol ve uyuşturucu probleminin pençesine düşmüş vaziyette. Nüfus gittikçe yaşlanıyor. Genç işgücü ihtiyacı için Afrika’dan bile eleman alınıyor. Bunun neresi iyi ? İstanbul’dan bile küçük Etiler kadar bi ülkecik işte. Zenginsen ve o kültüre aitsen cennettir tabii. Bu arada bu ülkenin zenginliğinin de kara para ekonomisine ait bir zenginlik olduğunu bilmek gerek. Teröristten tutun uyuşturucu kaçakçasına kadar hepsinin hesabı bu ülkede. Vatan hainliğinin kamufle edilmiş hali olan jöntürk zihniyetini bir kenera bırakın artık.

serkan 20 Ocak 2018

Rasmussen Kalaycı ama yalan konustun ya

yusuf 17 Nisan 2018

yalancı Rasmussen
yandaş Rasmussen
yalaka Rasmussen

begüm taştan 3 Ocak 2019

üniversiteyi isviçrede okudum ve gayet memnunum isviçre mutlu insanlar ile dolu çok yardımseverler bi sıkıntınız olduğu zaman size moral verirler ve isviçre çikolatası özellikle toblerun bern de üretiliyor ve cidden tafı çok güzel vanilyalı toblerunu öneririm isviçrede trafik cezası insanların maddi durumlarına göre verilir ve hayvan hakları var keşke bizim ülkemizdede hayvan hakkı olsa isviçre alpleri ile özellikle matternhorn dağı çok hoş görünümlü bir dağdır isviçre harika bir yer üniversiteyi bitirdikten sonra isviçreden ayrılmak istemedim ama ailemin ve ülkemin yanına gitmek zorundaydım ama arada sırada tatile geliyorum isviçrede yaşamak çok hoş bir duygu umarım bizim ülkemizde böyle bir ülkeye dönüşür .) .)isviçre her yönüyle mütevazi bir yaşam yeri isviçreye giderseniz ayrılmak istemessiniz iyi günler :):):):)