iyimi boyle bilgi sitesi

İngiltere’de Yaşam Giderleri

Gezi 16 Haziran 2018
İngiltere’de Yaşam Giderleri

İngiltere’de dil eğitimi almayı düşünenler, İngiltere’de çalışmayı düşünenler veya İngiltere’de gezmeyi düşünenler için en çok merak edilen konu şüphesiz İngiltere’deki yaşam maliyetidir. İngiltere’de yaşam masraflarını merak edenler için bir araştırmayı yayınlıyoruz. İngiltere’deki yaşam maliyetlerinizi ürün fiyatları üzerinden en düşük, ortalama ve en yüksek ücretleri ile detaylı bir şekilde listeliyoruz. Fiyatlar genellikle Londra şehrinin yaşam koşullarına göre verilmiştir.

İngiltere’de yaşam maliyetlerine geçmeden önce biraz ülkedeki gelir durumlarına bakalım. 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren İngiltere’de uygulanacak asgari ücret saatlik olarak 7.83 sterlin olarak belirlenmiş durumda. Aylık olarak hesaplandığında İngiltere’de aylık asgari ücret 1200 Pound civarında.

1- İngiltere’de Yemek Yeme Maliyeti

Aç karnına ne gezilir ne de yaşanır. Bu yüzden ilk olarak midemizi düşündük. Bakalım Londra’da midemizin maliyeti ne.

A– İngiltere’de pahalı olmayan orta halde bir restoranda bir öğün yemek ortalama: 10.00 £, en düşük: 8 £, en yüksek: 20.00 £

B– McDonalds  gibi fast food menüsü ortalama: 5.00 £, en düşük: 4, en yüksek: 6 £.

C– Bira (0.5 lt) Ortalama: 4.00, en düşük: 3, en yüksek: 5 £.

D– Kola/Pepsi (0.33 lt) Ortalama: 1.10, en düşük: 0.8 £, en yüksek: 1 £.

E– Su (0.33 lt) Ortalama: 1.00, en düşük: 0.6 £, en yüksek: 1 £.

2- İngiltere’de Konaklama giderleri

Evet karnımızı doyurduk. Sıra geldi barınacak yere. Londra’da yaşamak için en çok para harcayacağınız konu barınma masrafıdır. Burada ev kiraları çok pahalıdır. Londra’da şehir merkezinde olmayan bir odanın kirası aylık ortalama 500 sterlin civarındadır. Bu ücret şehir merkezine yaklaştıkça artar. Eğer oda paylaşmak yerine sadece senin kaldığın 1 odalı stüdyo daire kiralamak istersen aylık kira 1000-1100 sterlinden başlar ve şehir merkezine yaklaştıkça artar. Özetle sadece oda kiralamak için minimum aylık giderin 500-600 sterlin, tek odalı tek kişilik stüdyo ev kiralamak istersen aylık 1100-1200 sterlindir. İngiltere’de konaklama için birçok seçenek mevcuttur. Bunları ucuzdan pahalıya göre sıralayalım.

İngiltere hostelHosteller: Londra’da birçok ucuz hostel bulabilirsiniz. (En ucuz barınma şeklidir.) Hostelde 10 kişi aynı odada kalmaya hazır olun. Burada konfor yok ama çok iyi arkadaşlıklar edinebilirsiniz. İnsanlar oldukça medeni, kızlar ve erkekler aynı odada birlikte kalır ve kimse kimseyi rahatsız etmez.

Shared room: Tuvalet, banyo ve mutfağı paylaşımlı olan odadır. (En ucuz 2. barınma şeklidir.)
En-suite room: Tuvalet ve banyosu odaya dahil fakat mutfağı paylaşımlı olan odadır.

Bedsits: Mutfağı odaya dahil fakat banyo ve tuvaletin paylaşımlı olduğu odadır.

Studio room: Tuvalet, banyo ve mutfağı hepsi içinde bir odayı ifade eder.

Flat: 1 ile 3 arası odaya sahip ve yatak odası bulunan apartman dairesini ifade eder.

House: Villa dediğimiz tam teşekküllü evlerdir.

3- İngiltere’de Utility giderleri

Diğer yaşam giderleri içinde öncelikli olarak utility dediğimiz elektrik, doğal gaz, su, internet, cep telefonu hattı, tv lisansı, belediye vergisi gibi kalemler var.

Elektrik ve Gaz aylık ortalama: 100 pound civarı.

Tv lisansı: 15 pound civarı

Gsm ve internet:  Toplam ortalama olarak ayda 40 pound

Su faturası: Aylık ortalama 30-40 pound

Council tax (belediye vergisi): Bölgeye göre aylık ortalama 150 pound.

Utility harcamalarının tamamını toplarsak, ayda ortalama 350 pound gibi bir rakam çıkar.

4- İngiltere’de Market harcamaları

Poundland storeİngiltere’de fırsat fiyatlar istiyorsanız, Poundland olmazsa olmazlardan. Market harcamalarınızı daha hesaplı hale getirmek için bu mağazada alışveriş yapabilirsiniz. Birçok ürünün 1 pounda satıldığı bu mağazada yiyecek, içecek, çay-kahve, kozmetik, kişisel bakım, elektronik aksesuarlar gibi birçok şey vardır. Üstelik pek çok ürün Türkiye fiyatlarına göre oldukça ucuzdur.

Süt (1 litre) Ortalama: 0.9 £
Ekmek (500g) Ortalama: 1 £
Pirinç (1 kg) Ortalama: 1.4 £
Yumurta (12 adet) Ortalama: 2 £
Peynir (1 kg) Ortalama: 5 £
Et (1kg) Ortalama: 7 £
Domates (1kg) Ortalama: 1.9 £
Patates (1kg) Ortalama: 1 £

5- İngiltere’de Giyim masrafları

Londra’da yaşam maliyetleri yüksek olsa da birçok hesaplı mağaza bulunmaktadır. Bunlardan en uygun olanı şüphesiz Primark mağazalarıdır. Diğer mağazalarda fiyatları 2 hatta 3 ile çarpabilirsiniz.

Primark Mağazası Ortalama Giyim Fiyatları

Ayakkabı: 18 £
Kot pantolon: 18 £
Mont: 22 £
Ceket: 37 £
Gözlük: 11 £

6- İngiltere’de- Ulaşım ücretleri

Fiyatlar bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Londra’da ulaşım için en uygun yöntemlerden biri Oyster Card edinmeniz olacaktır. 5 £ maliyeti olan kartı metro istasyonlarındaki makinelerden satın alabilirsiniz. Öğrenciler (en az 14 haftalık kursa yazılan öğrenciler için geçerli). Student Oyster Card alarak %30 indirim ile haftalık sınırsız Zone 1 ve Zone 3 arası bölge için abonmanı 25 Pound’a alabilirsiniz. Bu kart için okulunuzdan bilgi almalısınız.

Tek yön bilet Ortalama: 2.50 £
Taksimetre başlangıç ücreti ortalama: 3 £
Benzin (1 litre) ortalama: 1 £

Özetlersek: Şimdi yukarıda saydığımız masrafları da göz önünde bulundurup, maliyetlerin tamamını toplarsak aylık ortalama 2-4 kisilik bir ailenin eğlence, sinema, tiyatro ve kira bedeli hariç temel yaşam masrafı ortalama 1000 pound. Bunun üzerine ortalama 2000 pound ev kirası (2 oda veya 3 oda olabilir) . Birde 2 kişi için 150 Pound eğlence, gezi, parklar, müze, tiyatro, sinema masraflarını eklediğinizde toplamda ortalama 3150 Pound gibi bir aylık rakam çıkıyor. Özetlersek, İngiltere’de barınma masrafı çok pahalı ama yemek maliyeti oldukça düşük. Örneğin 1 kilo et 4 Pound. Türkiye ile kıyaslama yaparsak, ülkemizdeki asgari ücretli kilosu 50 TL den ortalama 35 kilo et alabilirken, İngiltere’de asgari ücretli biri 300 kilo et alabilmektedir. İngiltere’de yaşamak için en zorlanacak konu ev kirasıdır. Ev almak zaten neredeyse imkansız çok pahalı. İngiltere’de asgari ücretle çalışan bir kişinin 1 ev kiralaması neredeyse imkansızdır. En kötü ev kirası 1200 Sterlin. Bu yüzden burada asgari ücretle çalışanlar genellikle 500 Sterlin karşılığında oda kiralamaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.