iyimi boyle bilgi sitesi

Havaların Soğuması ile İştahların Açılması

Havaların Soğuması ile İştahların Açılması

Bunaltıcı sıcaklardan sonra havaların soğuması ile ister istemez vücudumuz bazı denge bozukluklarına maruz kalabiliyor. Soğuk havalarda iştahın açılmasının sebebi ise hem fizyolojik hem de psikolojik olabiliyor. Yazın güneş ışığı ile temasımızın azalmasından dolayı, vücudumuzda D vitamini emilimi azalmaktadır. Bu nedenle mutlu hissetmemizi sağlayan seratonin hormonunda azalma olmaktadır. Mutluluk hormonu yani seratonin hormonun düşmesi ise duygu durumu, iştah, uyku sorunları, cinsel isteksizlik, hafıza kaybı ve sosyal davranışları kontrol edememe gibi etkilere sebep olabilmektedir.

İştahın artmasının başka bir sebebi ise; kış aylarında günlerin kısalmasıyla birlikte zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz için daha fazla gıda tüketim eğilimine girmemizdir. Özellikle dizilerin de başlamasıyla ekranların karşısında bir şeyler atıştırma isteğiyle kilo alış serüveni başlamaktadır. Yaza göre daha hareketsiz yaşamda daha az kalori yakımına sebep oluyor.

Kış Aylarında Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalıdır

  • Akşam yemeğinden sonra hemen arkasından meyve ve kuruyemiş yeme alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınıza bir dur demeniz gerekmektedir. En az yemekten 1 saat sonra sadece 1 tane meyve ya da yoğurt tüketebilirsiniz.  Yatmadan iki saat önce de herhangi bir şey yememenizi öneririz.
  • Tatlı ihtiyacı için şerbetli tatlılar yerine kuru meyvelerle karşılanması daha doğrudur. Kuru meyveleri tüketirken de, yanına Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler ve bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede yüksek miktarda meyve yemenin önüne geçmiş oluruz hem de şerbetli tatlı yerine de kaliteli bir alternatif gıda tercih etmiş olursunuz.

İştahınız çok fazla ve buna bir  dur diyemiyorsanız. Doğal iştah kesen gıdalara başvurabilirsiniz. Bu gıdalardan bazıları şunlardır.

Doğal iştah kesen gıdalar

Avokado: Kahvaltıda bir yarım avokado yiyin, bu sizi öğlene kadar tok tutar. Ya da akşam salatanızın içine ekleyip tüketebilirsiniz.
Keten Tohumu: Bir kaşık öğütülmüş keten tohumunu yoğurda ekleyip yediğiniz zaman, gün boyunca kendinizi aç hissetmezsiniz.
Yumurta: Yumurta kaliteli bir protein kaynağıdır. Kahvaltıda yediğiniz haşlanmış yumurtanın sindirim süresi uzun olduğundan sizi uzun süre tok tutar.
Su: Açlığın belirtileri susuzlukla çok benzerdir. Eğer kendinizi aç hissediyorsanız. Bir bardak su için ve 10 dakika bekledikten sonra hala aç olup olmadığınızı tekrar düşünün.
Yulaf Ezmesi: İçerdiği lif oranıyla size gün boyunca tokluk hissi verecektir. Yulaf ezmesini yağsız sütün içine ekleyerek 50 sn bekleyin. Bu süreç sütün içindeki yulafın şişmesi içindir. Bu durumda tükettiğinizde açlık hissi ortadan kalkmış olacaktır. İsteğe bağlı olarak bu karışımı kuru meyvelerle tatlandırabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.