iyimi boyle bilgi sitesi

Evde Tavşan Bakımı İçin Temel Bilgiler

Güncel Bilgiler 13 Mart 2018
Evde Tavşan Bakımı İçin Temel Bilgiler

Tavşan, en sevimli ve en popüler evcil hayvanlardan biridir. Eve geldiklerinde kısa bir süre sonra ailenin bir parçası olurlar. Tavşanlar, doğuştan sosyal, çift yaşamayı seven hayvanlardır. Tavşanlar evin içerisinde ya da bahçesinde bakılabilir. Evde bakacaksanız dikkat etmeniz gereken önemli faktörler vardır.

Evde Tavşan Bakımında Alınması Gereken Bazı Önlemler

1– Açıkta duran bütün elektrik kabloları ortadan kaldırılmalıdır.

2– Zehirli olabilecek ev bitkileri bulundurulmamalıdır.

3– Tavşanların doğal davranışlarını sergileyebilmeleri sağlıkları açısından çok önemlidir. Bu nedenle de, rahatça hoplayıp oynayabilecekleri bir yerde tutulmaları gerekir.

4– On yıldan uzun bir süre ömürleri olduğundan, tavşanların bakımı için yeterli zaman, para, mekan ve bilgi sahibi olunmalıdır.

5– Vahşi doğada, tavşanlar büyük gruplar halinde yaşarlar. Yalnız yaşamaları pek mümkün değildir. En doğru seçenek, uyumlu bir çift veya birkaç tavşan sahibi olunmasıdır. Aralarında istenmeyen potansiyel kavgaları önlemek için kısırlaştırılmaları düşünülebilir.

Tavşan Alırken ve Bakarken Nelere Dikkat Edilmelidir

1– Tavşan almak için en uygun zaman, yaklaşık altı ila sekiz haftalıkken, sütten kesildikleri zamandır. Bir tavşan asla başka bir hayvanla aynı yere konulmamalıdır.

2– Bahçede tutulan tavşanlar, küçük de olsalar büyük de olsalar minimum kulübe boyutları, 90 santimetre yüksekliğinde, 185 santime 90 santim taban ölçülerinde olmalıdır.

3– Tavşanlar için rahatça koşabilecekleri, çitle çevrili geniş bir toprak alanı olmalıdır. Tavşanlar çok küçük olan, dar alanlarda tutulurlarsa, genellikle kötü huylu hale gelirler. Bunun nedeni, iskelet ağrıları çekmeleridir. Tavşanların bu tür davranış değişikliklerinde, yaşam alanları gözden geçirilmeli ve veteriner tavsiyesi alınmalıdır.

4– Kulübe ve gezinti alanının, doğrudan gelen güneş ışığından, güçlü rüzgarlardan ve yağmurdan korunmuş, gölgeli bir yerde bulunması önemlidir.

5– Bahçe tavşanlarına kış aylarında daha fazla koruma sağlanmalıdır. Ayrıca, yırtıcı kuş, kedi ve köpek saldırılarına karşı da tedbirli olunmalıdır.

Tavşan Yatağı Nasıl Olmalıdır

Tavşanlar için en iyi yatak tipi, temiz, torbalanmış samandır. Tavşan yatakları günlük olarak kontrol edilmeli ve kirli ise atılmalıdır. Sıcak havalarda özel bir dikkat gösterilmelidir. Çünkü sinekler, yumurtalarını bırakabilirler ve çıkan kurtçuklar tavşanların tüylerine ve kulak gibi vücut boşluklarına yerleşebilir. Bu, tavşanlar için zararlı olabilmektedir.

Tavşana Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Bir tavşanın tuvalet terbiyesi çok kolaydır. Tuvalet olarak hangi köşeyi kullanmayı tercih ettiğini anladıktan sonra, o yere tavşanın rahatça kullanabileceği, gerekli büyüklükte bir atık tepsisi yerleştirmek yeterlidir.

Tavşan Nasıl Beslenmelidir

Saman tavşanların diyetinin temelini oluşturur. Bu temele birkaç taze sebze de eklenmesi yararlıdır. Tavşanların, saman dışında, severek yiyecekleri en iyi ek besinler havuç, ıspanak, su teresi, brokoli, kereviz, elma ve karahindiba yapraklarıdır. Tavşanlara yeni kesilmiş çimen yedirilmemelidir. Bu ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. İçme suları her zaman temiz olmalı ve her gün değiştirilmelidir.

Tavşanın Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır

Sağlıklı bir tavşan uyanık ve canlıdır. Tavşanın görünüm veya davranışlardaki değişikliklere dikkat edilmelidir. Kötü sağlık belirtileri arasında, kulaklarının içinde pullu lekeler, göz ya da burun akıntısı, şişlikler veya ishal vardır. Tavşanların ön ve arka dişleri, özellikle belirgin bir sebep olmaksızın kilo vermeye başladıklarında düzenli olarak kontrol edilmelidir. Tavşanlarda diş problemleri yaygındır.

Tüm tavşanlar, potansiyel olarak ölümcül hastalıklara, miksomatoza ve viral hemorajik hastalığa (VHD) karşı düzenli olarak aşılanmalıdır. Aşılar, evcil hayvanların sağlıklı kalmasının temel koşuludur.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

Sanya 13 Mart 2018

Yaa bunlar çok tatlı bende böyle bir evcil hayvan istiyordum sonra ecemin kedisi ölünce vazgeçtim bağlandığın bir şeyi kaybettinmi çok uzuluyor insan