iyimi boyle bilgi sitesi

Kuşadası Gezi Notları

Kuşadası Gezi Notları

Misafirlerine güzel anılar yaşatan bir tatil yeri olan Kuşadası, Aydın ilinin şirin bir ilçesidir. Aktivitesi bol, eğlence hayatı hareketli ve her daim canlı turistik bir tatil cennetidir.

Kuşadası Gezi Notlarımız

1– Kuşadası çarşısı, Kervansaray, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ve kaleiçi gezilecekler listesinin en başında yer alır. Birbirinden güzel bu çarşıları mutlaka görmelisiniz.

2– Kuşadası’nın bir başka meşhur aktivitesi aquaparklardır. 2 adet büyük Aquaparkı vardır. Birisi Adaland, diğeri ise Aquafantasy. Türkiye’nin en güzel su eğlence parklarını kuşadası’nda bulabilirsiniz.

3– Kuşadası’na oldukça yakın olan Efes antik kenti, Meryem Ana’nın evi ve Şirince köyü, günübirlik bir gezi planına dahil edilebilir.

4– Kuşadası’nda güzel plajlar bulmanız mümkün. Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın denizi ve doğası muhteşemdir. Milli park (Kalamaki) zaten doğasıyla ve deniziyle enfes bir yerdir. Girişte Zeus Mağarası ziyaret edilebilir. Mağaradaki suya girebiliyorsunuz ama inanılmaz soğuk! Milli parka girdikten sonra 4 tane halka açık koy vardır.

İçmeler koyu: Kumluk plaj, çok kalabalık, genelde günübirlikçiler ile doludur. Çok nezih bir ortam sayılmaz.

Aydınlık koyu: Taşlık, ıssız, genelde yabancı turistlerin tercih ettiği bir koydur.

Kavaklıburun koyu: Taşlık ama tercih edebilirsiniz.

Karasu koyu: En uçta olduğu için en güzel deniz burada, ama kalabalık olabilir.

Ağaçların altındaki banklardan gölgede yer kapmak için erken gitmenizde fayda var. Yeme içme anlamında çok modern tesisler olmadığı için yanımızda atıştırmalık bir şeyler götürün. Haftasonları çok kalabalık, mümkünse haftaici gidin.

5– Kuşadası merkezde çarşı içinde Tuki diye bir büfe vardır. Buranın “çarşaflı”sını yemek bir Kuşadası geleneğidir. Sandiviç ekmeğinin arasına konulacak olan malzemeler kaşar peynirine sarılır ve peynir ertilir. Peynir malzemeleri çarşaf gibi örttüğü için bu sandiviçe “çarşaflı” deniyor. Değişik ve güzel bir tat arayanlar deneyebilir.

6– Kuşadası merkezde Çınar Balık Restoran ortamı güzel, nezih ve romantikdir. Mezgit Restoran da civar halkın çok tercih ettiği bir balıkçıdır.

7– Marina alışveriş merkezindeki Tranche’de et yiyebilirsiniz, biftekler oldukça güzel pişiriliyor. Ketchup benim en sevdiğim mekanlardan biridir. Yemek için ya da bir şeyler içmek için uğrayabilirsiniz. Burada daha çok modern yemekler var, tavuk çeşitleri, pizzalar, makarnalar gibi.

8– Planet Yucca adlı restoran ise tam çarşı içinde her daim kaliteli canlı müzik yapan bir yerdir. Aslında turistlere hitap ediyor. Restorandaki garsonların dansları, müziğin güzelliği ve yemeğin lezzeti ile burada güzel bir yemek keyfi yaşayabilirsiniz.

9– Davutlar tarafında doğal ürünler yetiştiren bir çiftlik içinde Değirmen Restoran var. Burada hem doğal ortamda yaşayan hayvanları izleyip hem de çiftliği geziyorsunuz. İsteyen ziyaretçiler burada ata binebilirler. Burada organik ürünlerde satılıyor. Burası özellikle çocukların çok sevdiği bir yerdir. Taş binalar ve asma köprüsüyle oldukça güzel bir yerdir. Restoranı biraz pahalı ama yemekleri lezzetli.

10– Kafein tutkunları için güzel bir mekan önerebiliriz. Kuşadası Ege Port’daki Starbucks bence Türkiye’de en iyi konuma sahip olanlardan biri. Denizin kenarında Güvercinada’ya nazır kahvelerinizi yudumlayabilirsiniz.

11– Yılancıburunun’da Jade Beach Club da adanın en bilindik gece külübü. Burada dj ve kabere şovlar var. Mekan deniz kenarında şık bir tasarıma sahip.

12– Kurşunlu Manastırı: Kuşadası- Davutlar dan 12 km uzaklıkta 600 metre yükseklikte bulunan manastır muhteşem bir manzaraya sahiptir . 8. Yüzyılda baskıdan kaçan din adamları, gizlenebilecekleri ve tapınabilecekleri bu bölgede kiliseler ve manastırlar yapmışlardır.

13– Güvercinada : Evliya çelebinin aktardığı üzere liman önündeki ada üzerine göçmen kuşlar konduğu için kente Kuşadası ismi verilmiştir. Büyüleyici bir manzarası vardır.

14– Kaleiçi Camii: Kaleiçi Camii olarak bilinen Öküz Mehmet Paşa Camii 7.yüzyılın İlk çeyreğinde yaptırılmıştır. Bu eser Aydın ilindeki Osmanlı döneminden bugüne kalabilen tek kütüphane binasıdır.

15– Pygale: Kuşadası’na gelirken yada İzmir’e giderken önünden geçilen ama pek dikkat çekmeyen Pygela antik yerleşimi Kuşadası – İzmir yolunun 5. km. sinde bulunur. Kuştur tatil köyü yakınında bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.