iyimi boyle bilgi sitesi

Evde Civciv Besleme

Evde Civciv Besleme

Civciv için evde nasıl bir yer hazırlamalıyız? Yumurtadan yeni çıkan civcivin bakımı nasıl yapılır? gibi gelen sorular üzerine evde civciv bakımı hakkında biraz araştırma yaptık. Civcivler ev ortamında kutuda bakılabilir. Ancak kutunun büyüklüğünün bakılan civciv sayısına göre olması önemlidir. Civcivler kutuda rahat hareket etmelidir. Dar olmamalıdır. Civciv bakılan kutunun zemininde talaş ve dal parçaları olmalıdır. Elbette civciv bakılan kutuda havalandırma delikleri olmalıdır. Havalanma delikleri mutlaka civcivlerin hizasında değil tepede olmalıdır. Aksi takdirde havalandırma yerlerinden cereyana maruz kalan civcivler üşüyüp hasta olabilir. Civcivler için sıcak ortam hazırlanmalıdır. Bir ampul ya da sıcak su şişeleri ile bunu sağlayabilirsiniz. Burada dikkat civcivleri direk sıcak ile temas ettirmeyin.

Civcivlerin düzenli olarak su içmeleri gerekir. Civcivlerin yemden çok suya ihtiyaçları vardır. Su, civcivler için hayatidir. Bunun için civcivlerin deviremeyeceği ve ayaklarını sokamayacağı şekilde bir suluk olmalı ve bu suluk düzenli olarak temizlenmelidir. Suyun her gün yenilenmesi de başka bir önemli noktadır. Ayrıca içecekleri suya 1 -2 damla elma sirkesi damlatırsanız hasta olmazlar. Yemlerle birlikte az miktarda soğan ve sarımsak da vermeniz gerekir.

Civcivlerin yemleri de düzenli olarak verilmelidir. Artık yemler temizlenmelidir. Civcivlerin beslenmesi konusunda ayrıntılı bilgi için “Civcivler Ne Yer ve Civciv Yemi Nasıl Olmalıdır” linkini inceleyebilirsiniz. Burada civciv beslenmesi ile ilgili deneyimli kişilerin bilgisinden faydalanarak hazırlanan bu yazı oldukça size fayda sağlayacaktır.

Civciv kutusu asla doğrudan uzun süre güneş altında veya rüzgarda kalmayacak bir yerde olmalıdır. Havalar soğuksa civcivlerin ısınması için kutuya bir ısıtıcı lamba koyulmalıdır. Civcivler soğuğu asla sevmezler. Civciv, soğuğa maruz kalırsa hastalanabilir.

Not: Evde civciv beslemek isteyenler için şunu söylemeliyiz ki, evin bahçesinin olması şarttır. Evde kutuda civcivi uzun süre besleyemezsiniz. Çünkü gece ve gündüz bol bol gürültü yaparlar. Sürekli kutunun içini temizlemek zorunda kalırsınız. Kutunun dışına çıktığında etrafa sürekli kakalarını yaparlar. Kutunun dışına çıkmazlarsa sıkılırlar. Ayrıca eviniz sürekli pis kokar. Salmonella gibi bakteriyel enfeksiyona sebep olabilirler. Bunu da söyleyelim de sonra sıkıntı yaşamayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.