iyimi boyle bilgi sitesi

En Güzel Türk Mizah Dergileri

En Güzel Türk Mizah Dergileri

1- Uykusuz: Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta haftalık yayınlanan dergi Türkiye’nin en çok satan mizah dergilerinden biridir. Haftalık satışları 70.000-100.000 civarındadır. 2007 yılında Penguen mizah dergisinden ayrılan çizerler tarafından kurulan uykusuz dergisi, gündemdeki konulara mizahi açıdan bakmaktadır.  Mürekkep Yayıncılık tarafından Perşembe günleri çıkarılan dergi, 16 sayfadır.
2- Penguen: Leman dergisinden ayrılan Metin Üstündağ, Bahadır Baruter, Selçuk Erdem ve arkadaşları tarafından 2002 yılında kurulmuştur. Çarşamba günleri çıkan ve muhalif duruşuyla dikkatleri üzerine çeken Penguen, haftalık 50.000- 80000 arası satış ortalaması ile listemizin 2. sırasında yer alıyor.
3- Leman: 1991 yılından beri yayınlanan dergi mizah dünyasına damgasını vurmuştur. Gündemdeki olaylara mizahi açıdan balkan Leman, haftalık 20.000-40.000 arası satış yapmaktadır.
4- Gırgır: 1972 yılında başlayan efsanevi Gırgır dergisi, günümüzde halen yayımlanan, Türkiye’nin en çok satmış kült mizah dergisidir. Mizah dergisi denildiğinde ilk akla gelen dergilerden biridir. Siyasi göndermeleriyle ünlü olan dergi her döneme imzasını atmıştır. Bazı dönemler satış rekorları kırmış, bazı dönemlerde yasaklanmış olan Gırgır mizah dergisi bizi güldürmeye devam etmektedir. Haftalık satış oranları ortalama olarak 15.000- 30.000 civarında değişmektedir.

5- Don Quichotte: Türkiye’de ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan karikatüristlerin eserleriyle dolu olan dergiye çizgi desteği verenler en başta Oğuz Aral, Semih Balcıoğlu, David Baldinger (ABD), Willem Rasing (Hollanda), Tan Oral, Firuz Kutal(Belçika), Mario Sughi (İrlanda), Ufuk Uyanık(Eng),  Nezih Danyal, Cival Einstein (Brezilya), Bülent Arabacıoğlu, Ana Von Rebeur (Arjantin) ve daha yüzlerce çizer… Avrupa’nın Belçika, Hollanda, İngiltere, İsviçre gibi farklı ülkelerinde yaşayan ve bu ülkelerde çok başarılı kariyerleri olan mizah yazarları dergiye müthiş bir enerji veriyor. Son zamanların yükselen değerlerindendir.

6- Bayan Yanı Mizah dergisi: Testeronsuz dergi sloganıyla harekete geçen ve bayanlarda mizah yapar imajıyla gönülleri fethetmeyi başardı. Türkiye’nin sadece kadın çizerler tarafından hazırlanan ilk ve tek mizah dergisi Bayan Yanı, 2011 yılında LeMan camiasının kadın yazar ve çizerleri tarafından hazırlanarak yola çıktı.

Yorumlar

Yazıya 3. yorum yapılmış.

Betul arshi 30 Ocak 2018

Admin bayan yaninida ekle oda guzel

admin 30 Ocak 2018

Merhaba Betül, ekledik :)

Betul arshi 3 Şubat 2018

Tesekurler admin