iyimi boyle bilgi sitesi

Elektrik Yüklü Cisimler: Atmosferdeki Doğal Elektriklenme

Elektrik Yüklü Cisimler: Atmosferdeki Doğal Elektriklenme

Elektriklenme günlük hayatımızda pek çok yerde karşımıza çıktığı gibi doğa olaylarında da karşımıza çıkar. Yıldırım ve şimşek doğa olaylarında karşımıza çıkan elektriklenme olaylarıdır.

Bulutlar rüzgarın etkisiyle hareket ederken havayla sürtünerek elektrik yüklenir. Böylece zıt yükle yüklü bulutlar meydana gelir.

Şimşek Oluşumu

Havayla sürtünme sonucu zıt yükle yüklenen bulutlar birbirine yaklaştıklarında (-) negatif yüklü buluttan (+) pozitif yüklü buluta (-) negatif yük geçişi olmasına şimşek denir.

Yıldırım Oluşumu

Yüklü bulutlar yeryüzüne yeterince yaklaştığında buluttan yere ya da yerden buluta doğru (-) negatif yük geçişi olmasına Yıldırım denir. Yıldırım olayında negatif yük geçişi bulut ile yeryüzünün birbirine en yakın noktası arasında gerçekleşir. Bu nedenle ağaç, minare ve çok katlı apartmanlara yıldırım düşme ihtimali yüksektir. Bu sebeple yıldırımdan korunmak için yüksek binalara ve minarelere paratoner (yıldırımsavar) takılır. Paratonerler topraklama yoluyla yıldırımın ve elektrik yüklerinin toprağa aktarılmasını sağlar.

binalarda-paratonerparatoner

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.