iyimi boyle bilgi sitesi

Dünyanın En Mutlu Hayvanı Quokka Nedir?

Güncel Bilgiler 22 Ocak 2016
Dünyanın En Mutlu Hayvanı Quokka Nedir?

Avustralya’nın güney batı kesimlerinde yaşayan kanguru familyasından olan Quokka, sempatik ve cana yakın olan bir hayvan türüdür. Quokkalar “ağaç kanguruları” olarak da bilinir. Yüzündeki mutlu ve gülen yüz ifadesiyle insanların ilgi odağı olmuştur. İnsanlardan korkmazlar, insan ilgisi hoşlarına gittiği için cana yakın tavırlarıyla kendilerini sevdirirler. Bu yüzden dünyanın en mutlu hayvanı olarak bilinirler.

Dışarıdan gelen yabancı turistler quokkalar ile selfie çekinmek için adeta yarışırlar. Avustralya kıtasına giden turistlerin en çok selfie çektirdiği hayvanlardan biridir. Çok hareketli bir hayvan olduğu için selfie çektirmek için hızlı ve deneyimli olmanız gerekir.

Ot ile beslenen Quakka hayvanı vejeteryandır. Kiloları 2.5 kg ile 5 kg arası değişir. Boyları ise 40 cm ile 90 cm arasıdır. Ocak ve Mart ayları arasında çiftleşirler. Minik yavrularını genellikle yanlarında taşırlar. Aileleriyle birlikte yaşarlar.

Dostane yaklaşımlarından dolayı kurtlara ve tilkilere ne yazık ki yem olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar. Son derece savunmasız olan quokkalar Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından kırmızı listeye eklenmiştir. Kırmızı liste demek, hayvan ve bitki türlerinin dünyadaki en kapsamlı Küresel Koruma envanteridir. Nesli tükenmekte olan hayvanların korunmasına dair başlatılmış bir kurumdur. Bu hayvanları alıkoymak ve öldürmek suçtur.
quokkaselfie
quokka-selfie-trend
quokka-nedir

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.