iyimi boyle bilgi sitesi

Dünyanın En Dürüst İnsanlarının Bulunduğu Şehir

Dünyanın En Dürüst İnsanlarının Bulunduğu Şehir

ABD’de yayımlanan Reader’s Digest dergisi, ilginç bir deneyle “en dürüst” insanların yaşadığı kentleri belirledi. Dünya çapında 16 şehirde gerçekleştirilen bir deneyde, Finlandiya’nın başkenti Helsinki en dürüst insanların bulunduğu şehir ilan edildi. Deney, bir telefon numarası, bir aile fotoğrafı ve biraz nakit parayla dolu 12 cüzdanın kayıp süsü verilmesi ile yapıldı. Dünya genelinde ses getiren deneyde çok ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de 12 cüzdandan 11’i sahiplerine iade edilirken, diğer ülkelerde ise sadece yarısı iade edildi. Deney sonucunda Helsinki, dünyanın en dürüst şehri olarak kabul görüldü. Eğitim konusunda dünyanın en iyi ülkelerinin başında yer alan ülke, eğitimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Araştırmaya göre “en dürüst” insanlar Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de. Hindistan’ın Mumbai kentinde dokuz, New York ve Budapeşte’de sekiz cüzdan sahiplerine teslim edildi.

Rusya’nın başkenti Moskova, listede Hollanda’nın başkenti Amsterdan ile birlikte 5. sırayı paylaştı. Bu kentlerde 12 cüzdandan sadece 7’si sahiplerine verildi. Almanya’nın başkenti Berlin’de altı, Londra ve Varşova’da 5, Bükreş ve Zürih’te ise 4 cüzdan teslim edildi. Madrid’de ise 2 çüzdan sahibine teslim edildi. Listenin en sonunda yer alan Portekiz’in başkenti Lizbon’da ise bir cüzdan sahibine geri verildi.

Finlandiya, dünyanın en çok kitap okuyan ülkelerindendir. Ülkenin nüfusu 5.5 milyon civarında. Nüfus 5.5 milyon ama kütüphanelerden her yıl 67 milyondan fazla kitap ödünç alınıyor. Benzin istasyonlarında bile özel kütüphaneler bulabilirsiniz. Ülkedeki bazı büyük kütüphanelerden sadece kitap değil aynı zamanda müzik aleti, spor ekipmanları ve hatta dikiş makineleri gibi eşyaları ödünç alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.