iyimi boyle bilgi sitesi

Cerrahi Maske Nedir ve Koruyuculuğu Nasıldır

Cerrahi Maske Nedir ve Koruyuculuğu Nasıldır

Cerrahi maske, genellikle ameliyathanelerde cerrahi ekip ve anestezi ekibi tarafından kullanılan basit maskelerdir. Cerrahi maskeler,damlacık yolu ile bulaşan enfeksiyöz ajanlara karşı koruma sağlayan tek kullanımlık bir tıbbi malzemedir. Aslında cerrahi maske cerrahlar için tasarlanmıştır, çünkü bu ürünler doktorun burnundan ve ağzından patojenlerin cerrahi alana girmesini önlemek içindir.

Cerrahi maske, takan kişiyi ve çevresini bulaşıcı virüslere karşı korur. Bulaşıcı bir virüs taşıyan hasta tarafından takılırsa, virüsün çevresindeki diğer insanlara bulaşmasını engeller. Bu maskeler 3 ila 8 saatten fazla takılmamalıdır.

Cerrahi Maske Korana Virüsten Korur mu?

Cerrahi maske takılması hem maske takanı hem de çevresindeki insanların, virüsten korunmasına yardımcı olur. Elbette maske, tek başına korana virüsten korumaz. En iyi korunma yöntemi mümkün olduğu kadar evde kalmaktır.

Cerrahi Maskenin Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Cerrahi maske 3 katmanlıdır. Maskeyi taktığınızda yanan bir muma üflediğinizde mumdaki ateşi söndüremezsiniz. Cerrahi maskeleri eczanelerden satın almanızı öneririz.

Korana Virüsten Korunmak İçin Cerrahi Maskeyi Nasıl Kullanmalıyız

Öncelikle mümkün olduğu kadar evde kalmanız gerekiyor. Dışarıya bir ihtiyacınızı karşılamak için çıktığınızda mutlaka cerrahi maskenizi takın. Dışarıdaki işinizin 2 saati geçmemesini öneririz. Çünkü cerrahi maskeler taktığınız süre boyunca nemlenmeye başlayacaktır. Maskenizin koruyuculuğu zamanla azalacaktır. Bu yüzden mümkün olan en kısa süre içerisinde işinizi halledin ve evde kalmaya devam edin.

Cerrahi maskeler tek kullanımlık maskelerdir. Kullandıktan sonra atın. Cerrahi maskeler tekrar kullanım için uygun değillerdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.