iyimi boyle bilgi sitesi

Bizi Mutlu Eden Besinler

Bizi Mutlu Eden Besinler

Bazı besinler sağlık verdiği kadar mutluluk da veriyor. Bu besinler hem sağlıklı hem de serotonin salgılatıp ya da bu sinyal ağını uyarıp sizi mutluluk veriyor. Bu yazımızda mutluluğunuza az da olsa katkı sağlamak istiyoruz. İşte mutluluk veren besinler.

Mutluluk Veren Sağlıklı Besinler

1- Yoğurt: içerdiği sağlığa yararlı bakteriler sayesinde probiyotik etki gösterir. Yoğurt, beyin ile bağırsak bağlantısını hızlı bir şekilde uyararak serotonin yani mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar.

2- Kefir: En az yoğurt kadar faydalı olan kefir, mutluluğun sırrıdır. Kimse bu mucizevi besini pek bilmez ama son derece faydalıdır. Bu mucizevi besin içerdiği sağlığa yararlı bakteriler sayesinde gösterdiği probiyotik etki ile beyin bağırsak bağlantısını hızlı bir şekilde uyararak serotonin yani mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar. Yanı sıra kalsiyum kaynaklarının da serotonin salgılanmasını uyardığı bilinmektedir.

3- Bitter Çikolata: Mutluluk denilince ilk akla gelen besin çikolatadır. Kakao oranı yüksek çikolatalar, beyinde endorfin ve serotonin salgılanmasına yardımcı olur. Yağ oranı daha yüksek sütlü ya da beyaz çikolatalar yerine kakao oranı yüksek çikolataları seçmenizi öneririz.

4- Balık: En sağlıklı protein kaynaklarından biri olan balık, aynı zamanda mutluluk veren bir besinidir. Yapılan bilimsel araştırmalara sonucunda balığın içerdiği sağlıklı yağ asidi olan omega-3’ün mutluluk hormonu salgılanmasını uyardığı ispatlanmış. Balık sevmeyenler ise diğer omega 3 kaynakları olan  ceviz, semizotu, keten tohumu gibi besinleri tercih edebilirler.

5- Kabak Çekirdeği: Mutluluk, kabak çekirdeğinin diğer adı gibidir. İçerdiği triptofan isimli aminoasit mutluluk öncüsüdür. Yani bir takım işlemlerden sonra serotonine dönüşmektedir. Sakinleşmek, rahatlamak isteyenler için kabak çekirdeği çok iyi bir seçenektir.

6- Kahve: Çarpıntı gibi bir sorununuz yoksa kahve sizi mutlu edecektir. Dozunda içilen kahve, içeriğindeki kafein sayesinde mutluluk verir. Ancak fazla kafein de stres seviyesini arttırmaktadır. Bu yüzden kahve tüketimini fazla yapmayın. Günlük 3 kupa kahveyi aşmamakta fayda var.

7- Hindi Eti: Faydaları saymakla bitmez. Serotonin öncüsü olan triptofan içeriği zengin bir besindir. Ayrıca protein, B12, Selenyum minerali desteği de sağlamaktadır. Hindi eti, stres azaltıcı etkiye sahiptir.

8- Muz: Maymunlar neden çok mutlu hiç düşündünüz mü?. Biz düşündük. Muz içeriğinde bulunan potasyum ve B grubu vitaminler, serotonin salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede muz da bizi mutlu eden bir besindir.

9- Spor: Stresli zamanlarda yapılan yürüyüşün stres seviyesini düşürdüğü ve duygu durumunu düzenlediği gerek hayvan gerekse insan deneylerinde ispatlanmıştır. Özellikle doğa yürüyüşleri mutluluk kaynağıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.