iyimi boyle bilgi sitesi

Bitkisel Yağlardan Gelen Güzellikler

Bitkisel Yağlardan Gelen Güzellikler

Avokado yağı: A, E, D vitaminleri içeren Avokado yağı, cildi nemlendirir ve cilt hücrelerini yeniler. Yüzümüze düzenli olarak uygulandığında yaşlılık lekelerini giderir. İnce çizgi ve kırışıklık oluşumunu önler. Günlük nemlendirici olarak  avokado yağı ile zeytin yağını karıştırarak yüzünüze az miktarda sürün. Ayrıca saç bakımında kullanılan avokado yağı, saç kökleri üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Saç ısıya karşı ve diğer kimyasallara karşı güçlenir. Saç uçlarındaki kırıkları onarır. Saça parlaklık kazandırır. Avokado yağı, kuruluk ve yıpranma yüzünden gelişen saç dökülmelerini önler.

Kakao yağı: Hamilelik döneminde oluşan çatlaklara karşı önlem için, kakao yağını cildinize uygulayabilirsiniz. İçerisinde A, B1, B2, B3, C, E vitaminleri bulunan yağ, cildi nemlendirerek karın bölgesinde çatlakların oluşumunu engeller. Ayrıca bronzlaştırma özelliğine sahiptir. Fakat kakao yağının cildi güneşten koruma özelliği yoktur. Bu yüzden güneşe çıkmadan ilk önce koruyucu güneş kremi sürüp, ardından kakao yağını sürebilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağı: Üzüm çekirdeği yağı, Vitis vinifera adı verilen üzüm çeşidinin tohumlarının ezilmesiyle elde edilen bir bitkisel yağdır. Bu yağ eski zamanlardan beri bir güzellik abidesi olarak bilinir. Cildi mükemmel olarak nemlendirir. Antioksidan özelliğiyle yaşlanmalara karşı etkilidir. Düzenli olarak her gece yatmadan önce pamuk yardımıyla cildinize sürüp, sabah kalkınca ılık suyla yıkayınız. Üzüm çekirdeği yağı cilt dokusunu iyileştirerek varislerin azalmasını sağlar. Bacak ve basen kısımlarına haftada 3-4 kez düzenli olarak üzüm çekirdeği yağı ile masaj yapabilirsiniz. Böylelikle kan akışını arttırarak, kılcal damarların genişlemesini önlemiş olursunuz. Ayrıca kalp sağlığı içinde faydalı bir bitkisel yağdır.

Sarımsak yağı: A1, B2, B6, C vitaminleri içerir. Yüksek tansiyonun dengelenmesinde, kandaki yağ ve kolestrolün dengelenmesinde tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sarımsak yağı, saçlara bakım yapar ve saçları güçlendirir. Özellikle saç dökülmelerine karşı etkili bir yağdır. Dökülen saçları tekrar yerine getirmek için; bu yağdan 2 hafta boyunca her gün saç diplerine sürü. Sarımsak yağını saç diplerinize iyicene yedirdikten sonra bone takın. 2-3 saat beklettikten sonra saçlarınızı güzelce yıkayınız. Sarımsak yağının diğer bir özelliği ise kaşları gürleştirmesidir.

Biberiye yağı: Biberiye bitkisinin yapraklarından distilasyon yoluyla elde edilen bir bitkisel yağdır. Biberiye yağının birçok faydası vardır. İyi kalitede bir biberiye yağı antibakteriyel ve dezenfektan özelliğine sahiptir. Ayrıca ağrı kesici, kansere karşı koruyucu, gribe karşı koruyucu, mantara karşı önleyici, iltihap giderici, selülit giderici ve kan dolaşımı hızlandırıcı özellikleri vardır. Biberiye yağının keskin bir kokusu vardır. Bu keskin koku koklandığında unutkanlığa ve hafıza güçlendirmeye faydalı olduğu söylenmektedir. Ayrıca kokunun zihin açıcı ve dikkat dağınıklığı giderdiği yönünde açıklamalar yapılmaktadır. Biberiye yağının kullanım şekli masaj şeklinde uygulama ve soluma şeklindedir. Güçlü bir yağ olduğundan içilmemesi gerekmektedir. Zehirlenmeye sebep olabilir. Ağrıyan bölgeye, selülitli bölgelere, iltihaplı bölgelere iltihapı gidermek için damla damla şeklinde sürüp, masajla birlikte uygulanmalıdır. Zihin açıcı, dikkat dağınıklığı, unutkanlığa gibi rahatsızlarda da biberiye yağını bir mendile damlatıp, ardından koklayarak uygulanabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.