iyimi boyle bilgi sitesi

Akıllı Telefonunuza Virüs Girdiğini Gösteren 8 İşaret

Bilim ve Teknoloji 15 Mart 2017
Akıllı Telefonunuza Virüs Girdiğini Gösteren 8 İşaret

Teknoloji geliştikçe virüslerde gelişiyor. Her gün kullandığımız akıllı telefonların aklını kaybetmesini önlemek için virüslere dikkat etmemiz gerekiyor. Virüsler cep telefonunuza sinsice girer ve yerleşir. Akıllı telefonunuza giren virüsler size bazı işaretler verebilir. Çoğunun tespiti oldukça zordur. En garanti çözüm yolu ise telefonu fabrika ayarlarına döndürüp format atmaktır. Eğer telefonuna format atmak istemiyorsanız bazı güvenilir antivirüs programlarını kullanabilirsiniz. Peki telefonda virüs var mı yok mu? bunu nasıl anlayacağız. Bu ipuçlarını sizlere paylaşıyoruz.

Cep Telefonunuzda Virüs Olduğunu Gösteren İşaretler

1- Bataryanın Çabuk Isınma Problemleri: Bataryanız bir video izlemediğiniz ya da bir oyun oynamadığınızda halde sürekli ısınıyorsa, bu telefonda bir virüs olduğuna işaret edebilir.

2- Telefon Durduk Yere Bildirim Sesleri Çıkartıyor mu?: Telefonunuzu kullanmadığınız sırada bildirim sesleri geliyor ama mesaj, arama gibi ortada bir bildirim yoksa bu durumdan şüphe edebilirsiniz. Telefonunuzda casus yazılımlar olabilir.

3- Yüksek Veri Kullanımı: Telefonunuz  internetinizi aşırı tüketiyorsa ve bu tüketim sizden kaynaklanmıyorsa bu durumda yine casus yazılımlardan şüphe edebilirsiniz.

4- Artan Telefon Faturası: Zararlı yazılımlar çoğunlukla cihazlara bulaştıktan sonra özel numaralara SMS gönderirler. Bazı akıllı yazılımlar ayda sadece bir veya iki adet SMS göndererek fatura kontrollerinden fark edilmeden uzun süre yaşayabilir.

5- İstenmeyen Reklam ve Uygulamalar: Telefonunuz sizin bilginiz haricinde uygulamalar yüklüyorsa ve reklam açıyorsa bu durumda telefonun formata ihtiyacı olabilir. Telefonunuzda gelişmiş bir virüs türü olan truva atı olabilir.

6- Performans Sorunları: Yeni bir telefon aldınız bir süre sonra o hızlı cihaz gitti yerine son derece yavaş bir cihaz mı geldi. Zararlı yazılımlar, yeni bir aletin bile performansını düşürebilir. HummingBad isimli truva atının 10 milyon kurbanı olduğunu hatırlayın lütfen. Siber suçlular bu tarz yazılımlardan aylık yaklaşık 300.000 dolar kazanabiliyorlar. İnternetiniz yavaşladıysa, cihazınız eskisi kadar hızlı değilse ve sürekli istemediğiniz reklamlar çıkıyorsa bir format işe yarayabilir.

7- Telefonunuzun Kapanması Normalden Uzun Sürmesi: Telefonunuza kapatma komutu verdiğinizde kapanması çok uzun sürüyorsa telefonda virüs olabilir. Telefonunuzun kapanma bildirimini karşı tarafa ileten ve arka planda sürekli çalışan bir virüsün kurbanı olabilirsiniz.

8- Kesilen Görüşmeler: Telefondaki virüsler çoğu kez gelen veya giden çağrıların düşmesinden ve görüşmelerin kesilmesinden de sorumlu oluyor. GSM şebekesinin iyi olması gereken yerlerde telefon görüşmeniz kesiliyorsa bir şey konuşmanıza kulak misafiri oluyordur veya arka planda yaptığı ağır işler nedeniyle görüşme kaliteniz düşüyordur.

Yorumlar

Yazıya 2. yorum yapılmış.

Vusal 3 Temmuz 2017

Ben telefonuma ne yapsam da yine de virus telefonumun peşini burakmıyor :-(

Abhigya 15 Haziran 2018

Wusal neden telefonunu yenilemiyorsun