iyimi boyle bilgi sitesi

Haftada Kaç Tane Yumurta Yenebilir

Haftada Kaç Tane Yumurta Yenebilir

Yumurtanın insan sağlığı için faydaları anlatmakla bitmez. Protein yönünden oldukça zengin olan ve sindirimi oldukça kolay olan yumurtadan haftada ne kadar yemeliyiz. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmış. Birçok şeyde olduğu gibi çok yumurta yemeninin de zararları var. Fazla yumurta yemenin üzerine birçok araştırma yapılmış. Bu araştırmalardan bazılarını sizlerle paylaşıyoruz.

Araştırma 1: 1999 yılında Harward Halk Sağlığı Okulu 40000 erkek ve 80000 kadın üzerinde araştırma yapmış. “Sağlıklı kadın ve erkeklerde günde 1 yumurtanın kalp-damar hastalığı veya felç üzerinde etkisi yok” şeklinde açıklamaları var. Yumurta sağlıklı ama haftada yiyeceğiniz yumurta miktarı mümkünse 8’in üzerine çıkmasın.

Araştırma 2: İngiltere’de yayımlanan bir tıp dergisi ise (New England Journal of Medicine) yumurta yemenin kanda damarları tıkayıcı bir maddeyi artırdığını ve bunun da kalp krizi ve felç riskini yükselttiğini yayımlamış.

Araştırma 3: 2007 yılında 10000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma sonunda haftada 6 yumurta yemenin kalp damar hastalığı ve felç riski üzerinde bir etkisi olmadığı, ancak diyabetlilerde kalp damar hastalığı riskini artırdığı açıklandı.

Araştırma 4: 2009 yılında ise 21000 kişi üzerinde yapılan araştırma haftada 6 yumurta tüketmenin kalp damar hastalıkları üzerinde etkisi olmadığı, 7 adet tüketmenin ise tüm hastalık nedenlerini biraz artırdığı açıkladı.

Araştırma 5: 2013 yılında ise bir İngiliz Tıp Gazetesinde yayımlanan makaleye göre yumurta tüketimi ile kalp krizi ve felç arasında bir ilişki saptanamamış.

Sonuç: Tüm bu araştırmalar neticesinde şunu söyleyebiliriz. Günde 1 yumurta ve haftada 7 yumurta beslenme için ideal. Bu sayıların üstüne çıktığınızda fazla yumurta tüketiminin zararları olabiliyor.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

Sanya 1 Kasım 2017

Ben son 3 yıldır yumurta yemıyorum cunku kokusu çok kotu