iyimi boyle bilgi sitesi

Yumurtanın Faydaları Nelerdir

Güncel Bilgiler 2 Kasım 2017
Yumurtanın Faydaları Nelerdir

Bir adet yumurta, günlük protein ihtiyacımızın yüzde 10’unu karşılayabilecek güçtedir. Yumurta aynı zamanda D vitamini içeren ve kolay sindirilen bir besindir. Hastalıklara karşı direncimizi artırmanın birinci şartı proteinden zengin beslenmek. Protein deyince akla ilk gelmesi gereken besinlerden biri şüphesiz yumurtadır. Sağlıklı koşullarda üretilen yumurta harika bir besin kaynağıdır.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir

1– A, D, B12 vitaminleri, kolin ve lutein, zeaksanthin gibi besinler içerir. A vitamini, lutein ve zeaksanthin göz sağlığı için çok önemlidür.
2– Yumurta çok güçlü antioksidandır.
3– vücuda enerji sağlar. Eğer halsizliğiniz varsa yumurta tüketimini artırın.
4– Yumurta D vitamini içeren nadir yiyeceklerden biridir. D vitamini kemik sağlığımız için gereklidir.
5– Yumurta içeriğinde kolin barındırır. Kolin, hücrenin normal fonksiyonunu sürdürebilmesi için gereklidir. 1 yumurta 250 mg kadar kolin içeriyor. Kolin, lutein ve zeaksanthin yumurtanın sadece sarısında bulunuyor.
6– Yumurta, hücrelerimizin bütünlüğünü koruyor ve hücre zarını güçlendiriyor.
7– Yumurta hamilelerin beslenme programında mutlaka bulunmalıdır. Bebeğin beyin gelişimine önemli katkıda bulunur.
8– 2016 yılının son aylarında yayımlanan bir araştırmaya göre, günde 1 yumurta felç riskini azaltıyor. Bu araştırmada 300 bin kişi incelenmiş ve günde 1 yumurta yiyenlerde felç riskinin azaldığı görürmüş. Ancak kalp hastalığı riskinin azalmadığı belirlenmiş. ABD’de Epidstat Enstitüsü tarafından yapılan bu araştırma Yumurta Besin Merkezi tarafından desteklenmiş. Bu arada  yumurtaların taze kalma süresini uzatmak istiyorsanız kesinlikle yıkamayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.