iyimi boyle bilgi sitesi

Yapılan Araştırmalar Sonucunda Vücudumuzun En Çok İhtiyaç Duyduğu Besinler

Yapılan Araştırmalar Sonucunda Vücudumuzun En Çok İhtiyaç Duyduğu Besinler

Günümüzde sağlıklı beslenmenin önemi her geçen gün artıyor. Çevremizde o kadar çok sağlıksız gıda var ki, sağlıklı besinlerin birçoğunu unuttuk bile. Peki vücudumuzun hangi besinlere ihtiyacı var. Bu konuda yapılan bir araştırmayı sizlere aktarmak istedik. 1000 çeşit çiğ besin maddesini inceleyen araştırmacılar, vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli besin maddelerini en önemli olanlarını sıraladı.

1-Badem: Her derde deva olan badem oldukça besleyicidir. 579 kalori (100 g) olan bademin besin puanı 97.
Mono doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan bademin, kalp ve damar sağlığına ve diyabete iyi geldiği biliniyor.

2-Kabak çekirdeği: Birçoğumuzun kabak çekirdeğini pek yeme alışkanlığı yok, daha çok ayçiçeğine yöneliyoruz. 559 kalori (100 g) olan ve oldukça yüksek bir besin puanına sahip olan kabak çekirdeğinin besin puanı: 84 dür. En önemli bitki kökenli demir ve manganez kaynaklarından biridir. Bu yüzden bu faydalı besini evinizde bulundurmanızı öneririz.

3- Pazı: 19 kalori (100 g) olan pazının besin puanı ise 78. Sebzelere parlak renklerini veren maddeler bakımından zengin olduğu için pazınn antioksidan içeriği de çok yüksektir.

4- Pancar yaprağı: Birçoğumuzun hiç yemediği bir besindir. 22 kalori (100 g) olan pancar yaprağının besin puanı ise 70. Pancar yaprağı, şeker pancarı bitkisinin yaprağıdır. Kalsiyum, demir, K vitamin ve B grubu vitaminler (özellikle riboflavin) bakımından önemli bir bitkidir.

5- Kuru maydanoz: Maydanozun sayısız faydalarını birçoğumuz biliyoruz. Ama genelde yaş taze maydanozu kullanıyoruz. Kimse kuru maydanozu bilmiyor. 292 kalori (100 g) olan kuru maydanozun besin puanı 69 dur. Baharat olarak kullanılmak üzere kurutulup öğütülen maydanoz bor, florür ve kalsiyum bakımından zengin olduğundan kemik ve diş sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

6- Kereviz kurusu: Pek sevilmeyen kereviz adeta sağlık abidesidir. 319 kalori (100 g) olan kerevizin besin puanı ise 68. Kurutulup yaprak haline getirilmiş kereviz, lezzetlendirici olarak kullanılır. Önemli bir vitamin, mineral ve amino asit kaynağıdır. Bu yüzden bu faydalı besini yemeklerinizde kullanmanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.